مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7648 -تاریخ انتشار : یکشنبه 25 مهر 1395 -ساعت : 15:19

چاپ به اشتراگ گذاشتن
80 درصد نابینایی‌ها قابل پیشگیری است

مدیرکل بهزیستی مازندران:

80 درصد نابینایی‌ها قابل پیشگیری است

مازندشورا: مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه بحث غربال‌گری در کودکان 3 تا 6 سال در مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌ها انجام می‌شود، گفت: 80 درصد نابینایی‌ها قابل درمان است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، سعید آرام بعد از ظهر امروز در گرامیداشت روز جهانی عصای سفید که در مجموعه فرهنگی، رفاهی برق ساری برگزار شد با تبریک به نابینایان و کم‌بینایان، اظهار کرد: نابینایان هم مثل همه افراد در این جامعه زندگی می‌کنند و از حق و حقوقی برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه باید طوری برنامه‌ریزی کرد که این افراد هم مانند افراد عادی نیازمندی‌های خود را برطرف کنند، افزود: در نوع برخورد با قشر معلول سه مرحله وجود دارد که انزواگری در مرحله اول بوده که فرد در خلوت خود زندگی می‌کرد.

مدیرکل بهزیستی مازندران ادامه داد: در مرحله دوم که تا نیمه قرن بیستم طول کشید نگاه ویژه و حمایت‌گرانه بوده و مرحله سوم از نیمه دوم قرن بیستم حقوق معلولین مطرح شد.

این مسؤول جامعه‌ای که نتواند امکانات لازم برای معلولان فراهم کند را جامعه معلول عنوان کرد و یادآور شد: شورای شهر ساری به بهترین شکل در بحث مناسب‌سازی اماکن عمومی اقدام کرده و می‌تواند الگوی همه شهرستان‌های استان باشد.

آرام عصای سفید را نه برای ترحم بلکه نماد امنیت یک فرد نابینا خواند و بیان کرد: باید استقلال و حقوق نابینایان را به رسمیت بشناسیم.

وی با بیان اینکه 80 درصد موارد نابینایی قابل پیشگیری است، تصریح کرد: بحث غربال‌گری برای کودکان 3 تا 6 سال از طریق مهد‌ها و پیش‌دبستانی‌ها انجام می‌شود و از هر پنج نابینا چهار نفر قابل پیشگیری است.

مدیرکل بهزیستی مازندران با اشاره به اینکه 125 هزار کودک در 6 ماهه اول سال 95 مورد آزمایش قرار گرفته‌اند، تصریح کرد: از این تعداد 700 کودک که دچار تنبلی چشم بوده‌اند به مراجع تخصصی ارجاع داده شدند و 2 هزار و 900 نفر هم که اختلالات بینایی داشته‌اند شناسایی و مشکل‌شان برطرف شد.

این مسؤول مشاوره ژنتیک را یکی از اساسی‌ترین اقدامات در بحث پیشگیری از معلولیت‌ها عنوان کرد و ادامه داد: در سال گذشته در روستایی در نوشهر که 32 خانوار آن همه نابینا هستند مورد بررسی قرار گرفتند که اقدامات تکمیلی و پیشگیرانه و درمانی در حال انجام است.

آرام با اشاره به نگاه ویژه دولت به معلولان، تأکید کرد: تأمین لوازم کمک توان‌بخشی در زمینه ارتقا و رشد این قشر حل و بروز شده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه 130 دانشجوی نابینا و کم‌بینا در سطح استان در مقاطع مختلف مشغول تحصیل‌اند، اضافه کرد: اگر زمینه برای این افراد مهیا شود توانمندی‌هایی دارند که می‌توانند آنها را نشان دهند.

انتهای‌پیام/86029/ق30


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اینکه - نابینا - افراد - مرحله - پیشگیری - نابینایان - مازندران - زمینه - بهزیستی - مدیرکل - استان - اشاره - اقدامات - عنوان - تصریح - بیستم - زندگی - جامعه - برطرف - معلول - مسؤول - ادامه - معلولان -

نظر شما در مورد : 80 درصد نابینایی‌ها قابل پیشگیری است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها