مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7658 -تاریخ انتشار : یکشنبه 25 مهر 1395 -ساعت : 20:56

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مدیریت یکپارچه سواحل، ضامن حفاظت دریا و منابع آن است

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران:

مدیریت یکپارچه سواحل، ضامن حفاظت دریا و منابع آن است

مازندشورا: مدیرکل بنادر و دریا نوردی مازندران گفت: اجرای طرح (آی.سی.زد.ام) موجب حفظ دریا و منابع آن می‌شود.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نور، سیاوش رضوانی امشب در جلسه ساماندهی نوار ساحلی شهرستان نور که با موضوع بررسی و نظارت بر حریم دریا در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: مدیریت یکپارچه سواحل و بنادر، برای بهره‌برداری صحیح، توسعه موزون، حفاظت از نوار ساحلی و دریایی و همچنین منابع آن است.

وی افزود: هرگونه ساخت و ساز در سواحل منوط به صدور مجوز از سازمان بنادر است و این سازمان مکلف به نظارت و صدور مجوز بر اساس تعاریف قانونی است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران تصریح کرد: ماده 63 برنامه چهارم توسعه اقتصادی و اجتماعی طرح جامع سواحل را سند فرابخشی تعریف و در تهیه طرح مدیریت یکپارچه سواحل (آی.سی.زد.ام) بسیاری از وزارتخانه‌ها از جمله وزارت نیرو، جهاد، صنعت و معدن، مناطق آزاد، محیط زیست و ... حضور داشتند و این طرح پس از تصویب در سال 92 به هشت استان ساحلی ابلاغ شد.

این مسؤول بیان کرد: مخدوش بودن حریم، نوسانات آب دریا، شدت یافتن تغییر کاربری اراضی، آلودگی آب دریا، فرسایش و رسوب‌گذاری، احداث سازه در ساحل بدون مجوز، کمبود دسترسی همگانی سواحل، تداخل وظایف دستگاه‌ها، مرزی بودن و نبودن رژیم حقوقی مشخص، عمده چالش‌های سواحل بود که منجر به طرح مدیریت یکپارچه سواحل شد.

رضوانی اضافه کرد: بررسی روش‌های حفاظتی، الزامات زیست محیطی، تعیین مشکلات در نوار ساحلی، بررسی موقعیت حریم دریا، تدوین سیاست‌های داخلی ساحل از اهداف این طرح است.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر موضوعاتی که در این طرح پیگیری می‌کنیم، موضوع گردشگری بین شهری و فرامنطقه‌ای با ارزش افزوده بالا است که بتوانیم با دعوت از سرمایه‌گذاران و حمایت‌های لازم و توجیه آنان برای استفاده از نوع سازه‌ها، زمینه جذب گردشگر را هم فراهم کنیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران بیان کرد: در ساحل شهرستان نور 16 پرونده ساخت و ساز غیرمجاز تشکیل شد که یک مورد منجر به دریافت مجوز شد، 5 مورد به مرجع قضایی ارجاع، پنج مورد هم تخریب و بقیه در مراحل دریافت مجوز هستند.

* اعلام آمادگی بخش خصوصی در ساحل ایزدشهر برای سرمایه‌گذاری

شهردار ایزدشهر نیز در این جلسه اظهار کرد: بخش خصوصی در ساحل ایزدشهر برای سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی کرده و با در اختیار داشتن 6 هکتار زمین در ساحل قصد اجرای طرح گردشگری به‌ ویژه گردشگری دریایی را دارد و برای خرید کشتی مسافربری نیز مذاکراتی را داشت.

حسن یحیی‌پور افزود: برای اجرا و توسعه طرح تقاضای مجوز بهره‌برداری در 30 هکتار از دریا را دارد که در صورت اجرای طرح برای 500 نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

وی تصریح کرد: محل مورد تقاضای سرمایه‌گذار از نظر عمق دریا، مقاومت سازه، نوع سازه و سایر موارد بررسی شده و شهرداری نیز قصد احداث خیابان ساحلی را دارد و برای ایجاد درآمد پایدار پیشنهاد پرورش ماهی در قفس را نیز داده است.

شهردار ایزدشهر در پایان با اشاره به صدور مجوز از سوی بنادر و دریانوردی خواستار تدابیر لازم برای دریافت حق و حقوق شهرداری شد.

انتهای پیام/86023/پ/آ ۴۰/


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سواحل - بنادر - ساحلی - بررسی - شهرستان - یکپارچه - ایزدشهر - مدیریت - دریانوردی - مدیرکل - گردشگری - دریافت - توسعه - مازندران - سرمایه‌گذاری - خصوصی - آمادگی - شهردار - هکتار - شهرداری - ایجاد - تقاضای - اجرای - اعلام - حفاظت - رضوانی - بهره‌برداری - اظهار - نظارت - دریایی - افزود - منابع - احداث - تصریح - موضوع -

نظر شما در مورد : مدیریت یکپارچه سواحل، ضامن حفاظت دریا و منابع آن است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها