مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7660 -تاریخ انتشار : یکشنبه 25 مهر 1395 -ساعت : 21:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مبتلایان به انگل فاسیولا از خوددرمانی و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ خودداری کنند

فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی بابل:

مبتلایان به انگل فاسیولا از خوددرمانی و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ خودداری کنند

مازندشورا: فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی بابل گفت: مبتلایان به انگل فاسیولا از خوددرمانی و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ خودداری کنند.

مازندشورا: سید حسن عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان بابل اظهار کرد: انگل‌ به‌ موجودی‌ گفته‌ می‌شود که‌ در داخل‌ یا خارج‌ پیکر موجود زنده‌ دیگری‌ به‌‌ طور موقت‌ به‌ سر ‌برده و از آن‌ تغذیه‌ می‌کند و کم‌ و بیش‌ سبب‌ ضرر و زیان‌ میزبان‌ خود می‌شود.

وی افزود: با توجه‌ به‌ شرایط جوی‌ و جغرافیایی کشور خصوصیات زندگی‌، پایه‌های فرهنگی‌ و بهداشتی‌ مردم‌، انواع‌ مختلف ‌انگل‌ها به‌ ویژه گونه‌های ‌بیماری‌زا در ایران زیست‌ می‌کنند و به‌ آسانی‌ وارد بدن انسان می‌شوند.

فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی بابل ژیاردیا، اکسیور، آمیب، آسکاریس، کرم کدو، فاسیولا و کیست هیداتیک را از انواع شایع انگل‌های روده‌ای برشمرد و تصریح کرد: بهترین وسیله برای مبارزه با بیماری‌های انگلی و پیشگیری از مبتلا شدن به آنها، دقت در رعایت بهداشت فردی،‌ بهداشت محیط و مواد غذایی همراه با درمان افراد مبتلا است.

عابدی خاطرنشان کرد: دقت کافی در پخت کامل گوشت گاو، شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون به‌ ویژه قبل از غذا خوردن و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، کوتاه نگه داشتن ناخن‌ها، جوشاندن آب آشامیدنی، جلوگیری از بازی کودکان با خاک آلوده، نخوردن سبزی خام در نقاط آلوده، استفاده نکردن از کود تازه در مزارع صیفی‌جات، سبزی‌کاری و باغ‌های میوه عوامل مهم در پیشگیری از انتقال انگل است.

وی یادآور شد: برای از بین بردن تخم انگل‌ها در خانواده‌ای که فرد مبتلا در آن باشد باید ظروف و لباس‌های فرد مبتلا جوشانده شود.

فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی بابل با اشاره به اینکه باید سبزیجات و میوه‌جات خام به‌ ویژه آنهایی را که از مزارع با کود حیوانی رشد کردند به‌ صورت کامل شسته و قبل از مصرف ضدعفونی کرد، ادامه داد: کرم‌های انگلی در مجارى صفراوى حیوان‌هاى علفخوار نشخوارکننده مانند بز، گوسفند، گاو، شتر، گاومیش، آهو، خرگوش و ... به‌ سر برده و انسان را مبتلا می‌کند.

عابدی بیان کرد: انگل فاسیولا مختص شمال ایران است که کرمى پهن و برگى‌شکل است.

وی درباره علائم بالینى انگل فاسیولا تصریح کرد: این آلودگی با درد در ناحیه زیر جناغ سینه و سنگینى شکم، ترشى و نفخ روده، سرفه‌هاى شبانه و بالا رفتن ائوزینوفیل خون و ایجاد بثورات جلدى و به‌ ندرت کم‌خونى بروز مى‌کند.

فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی بابل به مشکلات کبدی با وجود این انگل اشاره و اضافه کرد: کرم‌هاى جوان به داخل بافت پارانشیم کبد رفته و سبب افزایش فعالیت سنتز پروتئین در کبد مى‌شود و در آلودگى شدید و مراحل پیشرفته بیمارى، امکان فیبروز بافت کبد و حتی آبسه در سطح کبد می‌شود.

عابدی تصریح کرد: آلودگى به این کرم بر اثر مصرف سبزى‌ها، سالاد و آب آلوده بوده و بیشتر در نقاطی که به پرورش دام‌هاى اهلى اشتغال دارند، شایع است و بیشتر در گاو، گوسفند، بز، خوک، خرگوش و آهو دیده می‌شود.

وی تأکید کرد: آلودگى به این انگل در نقاط مختلف کشور در حیوان‌هاى علفخوار گزارش شده که نسبت آلودگى در مناطق شمال و غرب بیش از سایر نقاط بوده و شدت آلودگى در دام‌ها به‌ ترتیب در گوسفند، بز، گاو و گاومیش است.

فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی بابل در پایان گفت: افراد باید در صورت مشاهده هر کدام از علائم هشدار دهنده به پزشک متخصص مراجعه و از انجام خوددرمانی و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها خودداری کنند.

انتهای پیام/86009/ر30


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : آلودگى - گوارش - مبتلا - روحانی - بیمارستان - فاسیولا - عابدی - آلوده - گوسفند - تصریح - علائم - اشاره - بیشتر - حیوان‌هاى - خرگوش - گاومیش - علفخوار - مزارع - افراد - می‌کند - خودداری - خوددرمانی - مختلف - انسان - بهداشت - پیشگیری - انگلی - استفاده -

نظر شما در مورد : مبتلایان به انگل فاسیولا از خوددرمانی و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ خودداری کنند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها