مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7667 -تاریخ انتشار : دوشنبه 26 مهر 1395 -ساعت : 08:04

چاپ به اشتراگ گذاشتن
برگزاری نشست مشترک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با مسئولان مترو و شهرداری/ تاکید بر ناکافی بودن مطالعات خطوط ۶ و ۷ متروی تهران

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبر داد؛

برگزاری نشست مشترک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با مسئولان مترو و شهرداری/ تاکید بر ناکافی بودن مطالعات خطوط ۶ و ۷ متروی تهران

مازندشورا: معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه هفته آتی نشستی با حضور مسئولان مترو، شهرداری و انجمن ژئوتکنیک برگزار می‌شود گفت: در ایجاد خطوط ۶ و ۷ مترو مطالعات کافی انجام نشده است.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد شکرچی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اقدامات حفاظتی برای پایداری خاک در عملیات مترو ضروری است گفت: به نظر می‌رسد در ایجاد خطوط ۶ و ۷ مترو مطالعات کافی انجام نشده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: خطوط قبلی مترو که احداث شد با دقت نظر و اقدامات ایمنی لازم صورت گرفت، اما وقت کافی برای مطالعات ژئوتکنیک خطوط ۶ و ۷ گذاشته نشده و عمده دلیل فروریزشهای اخیر همین مساله است.

وی افزود: خوشبختانه در حوادث اخیر تلفات مالی و جانی حداقلی بوده است. اتفاقی که در خیابان قیام افتاد ساعت یک و نیم روز ششم محرم بود. این اتفاق می توانست دهم محرم بیفتد و با توجه به خیل عزاداران حسینی تلفات بسیار بیشتری به دنبال داشته باشد. لذا این هشدار باید ما را به این اندیشه وا دارد که در کلیه عملیاتهای ساخت و ساز شهری مطالعات کافی را صورت دهیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه در میدان قیام حفره‌ای با قطر ۲۰ متر و عمق پنج متر ایجاد شده تصریح کرد: ۱۵۰۰ متر مکعب خاک در این فروریزش جابه جا شده است.

شکرچی زاده به دو پدیده فرونشست و فروریزش اشاره و تاکید کرد: فرونشست به دلیل پایین آمدن سطح آبهای زیرزمینی و برداشت بی رویه است که خوشبختانه در تهران با توجه به درشت دانه بودن خاک با این مساله کمتر مواجهیم و فقط در بعضی نقاط شهر به صورت موضعی شاهد آن هستیم. اما پدیده فروریزش که چند نوبت در شهران، خیابان پیامبر (ص) و میدان قیام اتفاق افتاد به دلیل مجاورت با مترو بوده است.

وی اظهار کرد: خاک تهران درشت دانه است که در بعضی جاها امکان چسبندگی ندارد. به همین دلیل وقتی عملیات مترو انجام می‌دهیم باید کارهای حفاظتی برای پایداری خاک انجام شود. به طور مثال اگر جاهایی با عبور قنوات مواجهیم یا احتمال نشتی آب داریم باید تمهیدات لازم را در حفاری بیندیشیم؛ بخصوص که در شبکه‌های آب با حدود ۱۰-۱۲ درصد نشتی مواجهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی، همچنین به حادثه شهران اشاره و خاطرنشان کرد: اتفاقی که در شهران اتفاق افتاد به دلیل موقعیت فروریزش که در محل تقاطع شبکه گاز بود همزمان شبکه آب هم دچار شکست شد و چندین هزار متر مکعب آب وارد کانال مترو شد.

شکرچی زاده به ایسنا گفت: به شهرداری پیشنهاد دادیم تا این هفته یا هفته آینده نشستی با حضور مدیران مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، مسوولان مترو، شهرداری و انجمن ژئوتکنیک برگزار کنیم تا بتوانیم برای جلوگیری از حوادث احتمالی آینده راهکارهای پیشگیرانه ارایه دهیم.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد مترو از لحاظ حمل و نقل شهری اقدامی لازم و ضروری است، گفت: با این وجود می بایست هزینه های احداث خطوط مترو را کاهش دهیم و این کاهش هزینه ها با انجام عملیات پایداری و استفاده از تجهیزات لازم محقق می شود. ما باید برای شهروندان احساس امنیت و ایمنی ایجاد کنیم و تاب آوری شهر را افزایش دهیم. اما می بینیم شهروندانی که قبلا نگران زلزله احتمالی تهران بودند حالا هر لحظه نگران هستند که زمین زیر پایشان فرو بریزد./


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرسازی - فروریزش - ایجاد - تحقیقات - تهران - مطالعات - مواجهیم - اتفاق - شهران - عملیات - افتاد - تاکید - شهرداری - معاون - اینکه - پایداری - شکرچی - میدان - پدیده - احتمالی - نگران - هزینه - آینده - اشاره - فرونشست - مساله - افزود - احداث - ضروری - حفاظتی - اقدامات - ایمنی - ژئوتکنیک - اتفاقی - تلفات - حوادث - خوشبختانه - خیابان -

نظر شما در مورد : برگزاری نشست مشترک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با مسئولان مترو و شهرداری/ تاکید بر ناکافی بودن مط...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها