مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7681 -تاریخ انتشار : دوشنبه 26 مهر 1395 -ساعت : 11:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن
طبق قانون همه دستگاه‌ها در تکمیل مسکن مهر وظیفه دارند/ عدم تکمیل خدمات زیربنایی و روبنایی علت تأخیر افتتاح ۲۰۰ هزار واحد/ صرف ۷۰۰ میلیارد تومان از منابع وزارت راه برای خدمات زیربنایی و روبنایی/ تکمیل ۷۶۱ هزار واحد، تحویل ۸۰۷ هزار واحد و اخذ سند برای  ۵۶۳ هزار واحد در ۳ سال

مهرآبادی در گفتگوی ویژه خبری اعلام کرد:

طبق قانون همه دستگاه‌ها در تکمیل مسکن مهر وظیفه دارند/ عدم تکمیل خدمات زیربنایی و روبنایی علت تأخیر افتتاح ۲۰۰ هزار واحد/ صرف ۷۰۰ میلیارد تومان از منابع وزارت راه برای خدمات زیربنایی و روبنایی/ تکمیل ۷۶۱ هزار واحد، تحویل ۸۰۷ هزار واحد و اخذ سند برای ۵۶۳ هزار واحد در ۳ سال

مازندشورا: قائم‌مقام وزیر راه وشهرسازی با تاکید بر این که در طرح مسکن مهر تنها وزارت راه و شهرسازی متولی پیشبرد پروژه‌ها نیست بلکه تعداد زیادی از دستگاه‌ها مسئول  آن هستند،‌ گفت: طبق قانون همه دستگاه‌ها باید در این امر همکاری کرده و خدمات اولیه برای سکونت را تأمین کنند ولی در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی تنها مانده و علی رغم وظیفه خود، در حال ساخت تعداد زیادی مدرسه، مسجد، کلانتری و ... از محل منابع داخلی خود است.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی احمد اصغری مهرآبادی در گفتگوی ویژه خبری در خصوص بحث تأمین مالی و مکان‌یابی پروژه مسکن مهر به عنوان اصلی‌ترین دلایل تأخیر در تحویل واحدها اعلام کرد: برمبنای مطالعات طرح جامع مسکن در سال ۸۴ که دولت، وزارت مسکن و شهرسازی وقت را مکلف به تهیه آن کرده بود و همچنین با توجه به سرشماری سال ۸۵ ، ۱۶ میلیون موجودی مسکن و ۱۷.۵میلیون تعداد خانوار در کشور گزارش داده شد که نشان دهنده کمبود ۱.۵ میلیونی تعداد مسکن بود، به همین ترتیب قرار شد تا این تعداد واحد مسکونی از طریق طرح مسکن مهر در سطح استان‌های کشور ساخته شود.

مهرآبادی در ادامه با اشاره به مزایا و معایب طرح مسکن مهر اعلام کرد: یکی از معایب بزرگ این طرح، حجم بالا و گستردگی آن در سطح کشور به شمار می‌رود. درحقیقت ساخت ۱.۵ میلیون واحد مسکونی که در ادامه ۸۰۰ هزار واحد دیگر نیز به آن‌ها اضافه شد تجربه جدیدی بود که تا کنون در کشور رخ نداده بود. به همین دلیل ما برای ساخت آن از توان فنی و زمین مناسب در کشور برخوردار نبودیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با بیان این مطلب که تمامی پروژه‌های مسکن مهر کشور (۲ میلیون ۲۱۵ هزار واحد) در یک مقطع زمانی شروع نشده است گفت: این پروژه در سال‌های مختلف سهیمه‌بندی و به استان‌ها داده شده است. بر اساس آمار گزارش شده ۶۰۰ هزار واحد آن در سال ۹۱ شروع شده و از تعداد کل واحدها، تا کنون یک میلیون و ۹۱۵ هزار واحد آن به پایان رسیده است.

وی با بیان این مطلب که تا کنون نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد به متقاضیان تحویل داده شده است گفت: طبق قراردادهای بسته شده قرار بود واحدها حداکثر تا ۲۴ ماه تکمیل شوند اما به دلیل مشکلات مالی و تورم برخی با گذشت ۵ سال همچنان به پایان نرسیده‌اند.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص واحدهایی که قابل سکونت نبوده ولی تحویل داده شده‌اند اضافه کرد: این واحدها که تعداد اندکی گزارش شده‌ است از سوی تعاونی‌های با مشاغل آزاد و تخت فشار اعضا تحویل داده شده‌‌اند که ما به جد مخالف آن و در حال کاهش چنین مواردی هستیم.

مهرآبادی در ادامه خاطرنشان کرد: در طرح مسکن مهر تنها وزارت راه و شهرسازی متولی پیشبرد پروژه‌ها نیست بلکه تعداد زیادی از دستگاه‌ها مسئول  آن هستند. طبق قانون همه دستگاه‌ها باید در این امر همکاری کرده و خدمات اولیه برای سکونت را تأمین کنند. ولی در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی تنها مانده و علی رغم وظیفه خود درحال ساخت تعداد زیادی مدرسه، مسجد، کلانتری و ... از محل منابع داخلی خود است.

به گفته وی درحال حاضر ۲۰۰ هزار واحد آماده برای افتتاح وجود دارد که به دلیل عدم تأمین خدمات امکان به متقاضیان تحویل داده نمی‌شود.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنان خود درباره مشکلات و اعتراضات موجود در خصوص قیمت برخی واحدهای مسکن مهر در کشور بیان کرد: در اغلب شهرها قیمت نهایی مشخص شده است. درحال حاضر بزرگترین مشکل موجود در پردیس وجود دارد که آن نیز به دلیل برخی مشکلات مدیریتی دچار این مشکل شده است . درحال حاضر جلساتی برگزار شده و قرار است حداکثر تا هفته آینده قیمت‌های نهایی اعلام شود.

وی در این‌باره اضافه کرد: قطعا در تمامی قراردادها قیمت مشخص اعلام می‌شود ولی مشکلات پردیس به دلیل اتفاقات غیرمترقبه و تحریم‌های شدید و تورم در کشور به وجود آمد و باعث تغییر برخی قیمت‌ها شد.

این مقام مسئول درباره همکاری بانک مرکزی در این پروژه اظهار کرد: هم اکنون نزدیک به ۸۴ هزار واحد که عملیات ساخت آن‌ها نیز آغاز شده از سوی بانک مرکزی به عنوان طرح مسکن مهر به رسمیت شناخته نمی‌‌شود. این درحالی است که این واحدها دارای قرارداد مشخص و از سوی دولت تأیید شده است.

مهرآبادی با بیان این مطلب که براساس مصوبات دولت قرار بود با پرداخت ۱۹۵۰ میلیارد تومان نزدیک به ۳۰۰ هزار واحد تا پایان سال به افتتاح برسد گفت: با وجود اینکه این اقدام عملی نشد ولی بنا به دستور وزیر راه و شهرسازی ۷۰۰ میلیارد تومان از محل فروش اراضی برای آماده‌سازی پروژه‌ها اختصاص داده شد. درحال حاضر ۲۰ میلیون تومان به هر واحد از سوی وزارت راه و شهرسازی پرداخت می‌شود تا قیمت‌های نهایی برای واحدها پایین بیاید.

وی در پایان اعلام کرد: در طول دولت یازدهم ۷۶۱ هزار واحد تکمیل، ۸۰۷ هزار واحد تحویل و برای  ۵۶۳ هزار واحد سند اعیانی تهیه شده است./


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرسازی - تحویل - تعداد - واحدها - اعلام - میلیون - درحال - مهرآبادی - تکمیل - وزارت - تومان - پایان - مشکلات - خدمات - گزارش - اضافه - مسئول - نزدیک - ادامه - تأمین - نهایی - افتتاح - دستگاه‌ها - پروژه - میلیارد - قیمت‌های - پروژه‌ها - سکونت - مرکزی - پردیس - همکاری - پرداخت - سخنان - موجود - درباره - زیادی - مسکونی - روبنایی - تأخیر - زیربنایی - وظیفه - گفتگوی - منابع - عنوان - متقاضیان - حداکثر - تمامی - آن‌ها - معایب - دیگری -

مطالب مرتبط با : طبق قانون همه دستگاه‌ها در تکمیل مسکن مهر وظیفه دارند/ عدم تکمیل خدمات زیربنایی و روبنایی علت تأخیر اف...
نظر شما در مورد : طبق قانون همه دستگاه‌ها در تکمیل مسکن مهر وظیفه دارند/ عدم تکمیل خدمات زیربنایی و روبنایی علت تأخیر اف...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها