مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7718 -تاریخ انتشار : سه شنبه 27 مهر 1395 -ساعت : 08:36

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پرندگان مازندران سهم شیوخ عرب می‌شود

صیادان بوشهری در شهر؛

پرندگان مازندران سهم شیوخ عرب می‌شود

مازندشورا: در ماه گذشته صیاد بوشهری به همراه همدستش به جهت اقدام به صید پرندگان شکاری در پارک ملی پابند توسط ماموران این پارک دستگیر و در دادگاه به سه سال وسه ماه حبس محکوم شد، عنوان کرد: این صیادان روش های مختلفی را برای صید پرندگان شکاری در منطقه بکار می گیرند که مهم ترین آن احداث کوخه است

مازندشورا: سرپرست اداره کل محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه کوخه ها یا دام های صیادی، صیادان بوشهری در استان تخریب شده است، گفت: گرایش صیادان متخلف به شکار این پرندگان به خاطر پول زیادی است که با فروختن آن به شیوخ کشورهای عربی بدست می آورند.

عباسعلی مسعود کیایی با اشاره به اینکه با شروع مهاجرت و فعالیت پرندگان شکاری در نقاط مختلف استان افرادسودجو و فرصت طلب برای صید و خرید و فروش پرندگانی نظیر بالابان، شاهین و بحری اقدام و با استخدام افراد حرفه ای تنوع زیستی کشور را در معرض تهدید قرار می دهند، تصریح کرد: گرایش صیادان متخلف به شکار این پرندگان به خاطر پول زیادی است که با فروختن آن به شیوخ کشورهای عربی بدست می آورند.

وی با بیان اینکه در این رابطه در ماه گذشته صیاد بوشهری به همراه همدستش به جهت اقدام به صید پرندگان شکاری در پارک ملی پابند توسط ماموران این پارک دستگیر و در دادگاه به سه سال وسه ماه حبس محکوم شد، عنوان کرد: این صیادان روش های مختلفی را برای صید پرندگان شکاری در منطقه بکار می گیرند که مهم ترین آن احداث کوخه است.

کیایی افزود: کوخه که در اصطلاح محلی در استان بوشهر به آن ˈکوختˈ گفته می شود، گودالی است به عمق بیش از یک متر که در زمین حفر و سقف آن به صورت قوسی شکل با سوراخ هایی برای دیدن جلو و اطراف پوشانده می شود.

وی با اشاره به اینکه در جلوی کوخه سه رشته تور پهن می شود و شخص کوخه نشین با قرار گرفتن در این گودال و طعمه قراردادن پرندگانی نظیر کبوتر و قمری اقدام به جلب پرندگان شکاری نظیر بالابان و بحری کرده و در نهایت پرنده گرفتار در تور را صید می کنند، تصریح کرد: در همین راستا مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهید شاهکومحلی 2 رشته دام صید پرندگان شکاری و 2 کوخه صید پرندگان شکاری به همراه یک بهله دلیجه و 1 عدد قمری کشف و اقدام به تخریب و پاکسازی مکان های مربوطه کردند.

سرپرست اداره کل محیط زیست مازندران بیان کرد: همچنین ماموران یگان حفاظت محیط زیست میانکاله با همکاری مامورین حفاظت محیط زیست نکا دو کوخه صید پرندگان شکاری را کشف و اقدام به تخریب و پاکسازی کوخه ها کردند.

وی افزود: ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان جویبار یک کوخه صید پرندگان شکاری به همراه ادوات مخصوص صید را کشف و اقدام به تخریب و پاکسازی کوخت ها کردند.

کیایی تصریح کرد: ماموران محیط بانی قلعه پایان گلوگاه پنج دستگاه تله مخصوص پرندگان شکاری را در ضلع جنوبی خلیج میانکاله کشف و اقدام به پاکسازی منطقه از تله ها کردند.

 

دستگیری اعضای یک باند خرید وفروش پرندگان شکاری در بهشهر
   
باند حرفه ای خرید وفروش پرندگان شکاری در قره تپه بهشهر متلاشی شد.

 با تلاش مامورین یگان حفاظت محیط زیست و با همکاری پرسنل اداره آگاهی و پلیس امنیت شهرستان بهشهر یک باند حرفه ای صید و خرید و فروش پرندگان شکاری در روستای قره تپه این شهرستان متلاشی شد.

بر این اساس در پی دریافت گزارشات مردمی مبنی بر فعالیت یک باند خرید و فروش پرندگان شکاری در حومه شهرستان بهشهر مامورین یگان حفاظت محیط زیست با همکاری پرسنل نیروی انتظامی در بازرسی از محل اختفای متخلفین موفق شدند 5 بهله پرنده شکاری از جمله سه دلیجه و دو سنقر و یک قبضه اسلحه دولول را کشف و ضبط کنند.


منبع : ایسنا مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : صبادان غیرمجاز - پرندگان مازندران -

مطالب مرتبط با : پرندگان مازندران سهم شیوخ عرب می‌شود
نظر شما در مورد : پرندگان مازندران سهم شیوخ عرب می‌شود

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها