مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 7992 -تاریخ انتشار : شنبه 01 آبان 1395 -ساعت : 08:06

چاپ به اشتراگ گذاشتن
عدم توجه به بافت‌های فرسوده زمینه را برای مشکلات فراهم می‌کند

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان:

عدم توجه به بافت‌های فرسوده زمینه را برای مشکلات فراهم می‌کند

مازندشورا: مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان گفت: عدم توجه به بافت‌های فرسوده و سکونت‌گاه‌های غیررسمی علاوه بر مشکلات کالبدی می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات اجتماعی، فرهنگی و امنیتی شود.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان، ابراهیم رستم گورانی با بیان اینکه بسیاری از شهرهای ما دارای بافت فرسوده و همچنین سکونتگاه‌های غیررسمی هستند، افزود: در حال حاضر حدود ۸ شهر در استان هرمزگان دارای بافت‌های فرسوده هستند که محدوده‌های آن‌ها مصوب شده است.

وی بیان داشت: برخی از این شهرها از جمله بندرعباس، میناب و حاجی‌آباد دارای طرح‌های مصوب هستند، اما به دلیل مسائل و مشکلات موجود زمینه اجرایی این طرح‌ها فراهم نشده است.

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان ادامه داد، مفهوم بازآفرینی در راستای رفع مشکلات و معضلات این محلات مطرح شده که بر پایه مشارکت جامعه محلی برای سکونت‌گاه‌های فرسوده و غیررسمی استوار است.

گورانی اضافه کرد: تجربه نشان داده مداخله در بافت‌های فرسوده بدون مشارکت ساکنان امری محال به نظر می‌رسد که در این راستا توجه به نیازها، خواسته‌ها و همکاری و همراهی ساکنان از اهمیت زیادی برخوردار است.

به گفته وی، امروزه ساکنان به این نتیجه رسیده‌اند که وجود خدمات جهت گذران زندگی در این محلات از اولویت‌های اساسی است و خدماتی مانند بهداشت، آموزش، خدمات فرهنگی، مذهبی، ورزشی و پارک‌ها و فضای سبز می‌تواند در راستای تکامل برنامه‌ها و طرح‌هایی که جهت این بافت‌ها انجام شده و با مشارکت ساکنان شهرهای استان وارد عمل شده مؤثر واقع شود.

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان گفت: بافت تاریخی و قدیمی شهرهای کشور که در اغلب موارد هسته اولیه و اصلی آن شهرها را تشکیل می‌دهد از یک طرف جزء میراث فرهنگی و تاریخی آن شهرها محسوب شده و حفظ، بهسازی کالبدی و توانمندسازی عملکردی آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است و از طرف دیگر اغلب این بافت‌ها با گذشت زمان و عدم توجه و نگهداری مناسب، دچار فرسودگی و اضمحلال کالبدی و عملکردی می‌شوند.

 وی ابراز امیدواری کرد، در سالی که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام‌گذاری شده، بتوانیم در دولت تدبیر و امید، رویکردهای مشارکت جویانه، اولویت بخشی به ایمن‌سازی محلات و اصالت بخشی و هویت بخشی به محلات در دستور کار قرار دهیم.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرسازی - هرمزگان - فرسوده - محلات - ساکنان - مشارکت - اداره - دارای - معماری - مشکلات - شهرهای - شهرها - بافت‌های - خدمات - تاریخی - عملکردی - کالبدی - بافت‌ها - فرهنگی - غیررسمی - فراهم - زمینه - گورانی - استان - آن‌ها - راستای -

مطالب مرتبط با : عدم توجه به بافت‌های فرسوده زمینه را برای مشکلات فراهم می‌کند
نظر شما در مورد : عدم توجه به بافت‌های فرسوده زمینه را برای مشکلات فراهم می‌کند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها