مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 8081 -تاریخ انتشار : یکشنبه 02 آبان 1395 -ساعت : 13:19

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اختصاص بودجه ۲۰۵ میلیارد تومانی برای توسعه حمل و نقل و ‌شهرسازی استان مرکزی/ گام‌های بلند دولت در ارتقای وسایل حمل و نقلی/ جذب سرمایه خارجی ۳ میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلاری برای اجرای ۱۳۳ طرح اقتصادی

رئیس دولت یازدهم در استان مرکزی مطرح کرد؛

اختصاص بودجه ۲۰۵ میلیارد تومانی برای توسعه حمل و نقل و ‌شهرسازی استان مرکزی/ گام‌های بلند دولت در ارتقای وسایل حمل و نقلی/ جذب سرمایه خارجی ۳ میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلاری برای اجرای ۱۳۳ طرح اقتصادی

مازندشورا: حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در سفر به استان مرکزی با اعلام اختصاص بودجه ۲۰۵ میلیارد تومانی برای بخش حمل و نقل و شهرسازی استان، برنامه‌های دولت را در حوزه‌های مختلف تشریح کرد.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی،حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با تسلیت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، در اجتماع بزرگ مردمی در استان مرکزی گفت: همه ما افتخار داریم در طول تاریخ از فرهنگ و راه امام حسین(ع) برای سعادت خود و جامعه‌ الهام گرفته‌ایم و در سال جاری مردم عزیز ایران، نسبت به سال‌های گذشته پرشورتر در مراسم عزاداری سالار شهیدان و یاران باوفایش حضور پیدا کردند که این نشانی از عشق و پیوستگی آنان با اهل‌بیت عصمت و طهارت است.

رئیس دولت یازدهم افتتاح ۱۱ طرح صنعتی و آغاز بکار و افتتاح ۴۰ واحد دیگر را از برنامه‌های دولت تدبیر و امید برای ‌پیشرفت و آبادانی استان مرکزی برشمرد و گفت:  ۲۰۵ میلیارد تومان بودجه تعیین شده دولت در بخش حمل و نقل و ‌شهرسازی است. وی افزود ۳۰۹ میلیارد تومان برای بخش عمرانی، ۱۲۷ میلیارد تومان برای بخش آب،  ۷۶ میلیارد تومان برای بخش کشاورزی، ۶۸ ‌میلیارد تومان برای بخش گردشگری و فرهنگی و همچنین ۱۲۵ میلیارد تومان در بخش سلامت، اختصاص خواهد یافت تا ‌شاهد عمران و آبادی برای مردم عزیز، بزرگوار و غیور استان مرکزی باشیم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه استان مرکزی، به عنوان استانی صنعتی و زیربنایی برای تحرک صنعتی در سراسر کشور به شمار می‌رود، گفت: این استان از ۵۰ سال پیش به عنوان بزرگترین مرکز، صنعتی کشور بوده و با واحدهای صنعتی فراوانی که در این استان وجود دارد، می‌توانیم همچنان بر صنعت استان مرکزی به عنوان محرک و چرخ اصلی صنعت کشور ببالیم.

دکتر روحانی تأکید کرد: امروز تلاش همه دولت یازدهم بر احیاء واحدهای صنعتی استان مرکزی و شهر اراک در کنار واحدهای صنعتی سراسر کشور است.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه در استان مرکزی، ۸۹۳ واحد صنعتی وجود دارد که ۶۴۸ واحد آن فعال، ۶۹ واحد نیمه فعال و ۱۷۶ واحد غیر فعال هستند که عمدتا، مربوط به قبل از دولت یازدهم است، ‌ اظهار داشت: تلاش ما این است که در سال ۹۵، واحدهای صنعتی کشور را به حرکت در آوریم.

دکتر روحانی ادامه داد: امروز معضل اصلی جامعه ما عدم رونق اقتصادی و مشکل خانواده‌های ما بیکاری نسل جوان و بویژه تحصیل‌کردگان است، اما ملت ایران و جوانان عزیز کشور باید بدانند که برای اشتغال پایدار نسل جوان، راهی جز ایجاد رونق اقتصادی نداریم.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه سال ۹۵، سال رونق اقتصادی در کشور است، گفت: از آغاز سال جاری وعده من به مردم این بوده که برنامه دولت، مبتنی بر رسیدن به رشد اقتصادی ۵ درصدی است و قول دادم که امسال حداقل، ۷ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط از طریق تسهیلات بانکی فعال خواهد شد و امروز آمار خوشحال کننده این است که تا تاریخ ۲۵ مهرماه ۹۵، ۱۲ هزار واحد تولیدی با ۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سالجاری حرکت خود را آغاز کرده اند و این به معنای یک حرکت بزرگ اقتصادی در کشور است که مطمئناً این رقم تا پایان سال افزایش می‌یابد.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه برجام به معنای احقاق حقوق ملت ایران بود، گفت: برجام برای صادرکردن آب سنگین اراک، صادر کردن UF۶ نطنز به کشورهای صنعتی جهان و برای آن بود که در دنیای امروز بتوانیم به راحتی نفت، گاز، پتروشیمی و میعانات گازی را به جهان صادر کنیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: آیا کسی در ایران سربلند هست که از احقاق حقوق ملت ایران، آزادی تجارت با دنیا، باز شدن راه برای صادرات کشاورزی و صنعت و لغو ۶ قطعنامه ظالمانه علیه ملت خوشحال نباشد؟

رییس‌ جمهوری برجام را پیروزی ملت ایران، سیاست نظام جمهوری اسلامی، تدبیر مقام معظم رهبری و مقاومت ۱۲ ساله ملت ایران در برابر تحریم‌ها، برشمرد و ادامه داد: امروز باید از فضای پس از برجام به خوبی استفاده کنیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: همه سفرهای خارجی بعد از برجام در راستای رونق اقتصادی کشور است تا بتوانیم زمینه رونق سرمایه‌گذاری خارجی در ایران و انتقال فناوری های نوین به کشور را فراهم کنیم.

رییس‌ جمهوری با طرح این سوال که چرا باید صادرات کشورهای همسایه ما سالیانه ۲۰۰ میلیارد دلار اما صادرات ما ۵۰ میلیارد دلار باشد، گفت: ایران امن، عظیم و با عظمت و با ملتی با استعداد و سرمایه‌های طبیعی و انسانی فراوان، نباید در گندم، ذرت، برنج و شکر به دیگران متکی باشد. باید در مسیر خودکفایی بوده و کشاورزی‌مان صنعتی با فناوری نوین باشد.

دکتر روحانی گفت: تنها در بخش صنعت، معدن و تجارت پس از برجام، یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی وارد کشور شده و قراردادهای گوناگونی منعقد و طرح‌های اقتصادی دو برابر شده است.

رییس‌ جمهوری افزود: ۳ میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلار سرمایه خارجی برای ۱۳۳ طرح جذب شده که از این رقم ۵۸ طرح تکمیل و ۷۵ طرح در حال تکمیل و آماده بهره‌برداری است و همه این تلاش‌ها را ملت ایران انجام داد تا فضا برای حرکت کشور فراهم شود.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه اگر در گذشته می‌خواستیم راه برویم و حرکت کنیم، زنجیرهای تحریم مانع از حرکت ما بود، گفت: امروز این زنجیرها وجود ندارد، اما باید حرکت کنیم. چرا که مانع اصلی برداشته شده و روابط بانکی ما با دنیا برقرار شده و روز به روز هم گسترده‌تر خواهد شد.

رییس‌ جمهوری افزود: ما غاصب را از باغ خود بیرون کردیم و درب باغ به روی مردم باز شده است و امروز عده‌ای کودک به درب باغ آمده و می‌گویند، سیب و گلابی کجاست که می‌خواهیم میل کنیم. امروز این باغ که نهال‌های آن تازه غرس شده آماده باروری است، اما برای به ثمر نشستن صبر لازم است.

دکتر روحانی تأکید کرد: آنهایی که فکر می‌کنند با حرف‌های نادرست می‌توانند ملت ایران را مأیوس کنند در خطا و اشتباه به سر می‌برند.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه امروز باید ادبیات ما بر مبنای امید، انسجام، اتحاد و وحدت ملی باشد، خاطر نشان کرد: ادبیات ما ادبیات اتحاد و امید باشد؛ نباید عده ای گفتمان یاس و بدتر از آن فروپاشی قدرت مدیریتی این ملت بزرگ را ترویج کنند.

دکتر روحانی تصریح کرد: انسان دروغگو و فحاش و یاس پراکن هرگز یک انقلابی نیست و آنهایی که از یأس سخن می‌گویند با انقلاب اسلامی ایران رابطه‌ای ندارند.

رییس‌ جمهوری گفت: آنها که تصور می‌کنند که در این کشور دو راه وجود دارد در خطا و اشتباه هستند، چرا که یک خط و یک رهبر و یک دولت بیشتر نداریم؛ در ایران مدیریت دوگانه وجود ندارد.

دکتر روحانی افزود: همه پیشرفت‌های دولت در سایه حمایت، انسجام و کمک ملت ایران بوده و برجام خودکفایی و رونق اقتصادی و رشد اقتصادی ۵ درصدی که به آن خواهیم رسید، بی‌تردید متعلق به مردم بوده و ما خادمان ملت هستیم و همه زندگی ما عشق به ملت، انقلاب اسلامی، امام راحل و رهبرمان است.

رییس‌ جمهوری اظهار داشت: ما برای عزت و عظمت کشور، سلامتی رهبر، رونق و سربلندی ایران و اتحاد و انسجام ملت، دستمان به سوی آسمان است و بی‌تردید دعای ملت در حق دولت اجابت خواهد شد.

دکتر روحانی با بیان اینکه در سال‌های گذشته در دنیا مسابقه برای تهدید، فشار و اعمال تحریم علیه ایران بود، اما امروز در سراسر دنیا برای ارتباط با ایران و سرمایه‌گذاری در کشورمان مسابقه برقرار است، ‌گفت: آینده و مسیر ما روشن است، اما نباید بگذاریم عده‌ای در این کشور اخلاق ضد حسینی و عاشورایی را ترویج کنند، بلکه باید تلاش کنیم در کشور اخلاق محمدی(ص) مستقر شود.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: نباید بگذاریم عده‌ای اخلاق را در جامعه سرکوب کرده و دروغ، استهزاء و اتهام را شایع کنند.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: ما به ایران و اسلام آن افتخار می‌کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به نامه‌ها، پیام‌ها و دغدغه‌های مردمی استان مرکزی، گفت: یکی از مسایل اصلی این استان به جز رونق اقتصادی و اشتغال، مسأله آلودگی هوا و محیط زیست است و من به شما مردم اراک و این استان حق می‌دهم چرا که بار سنگین احیاء صنعت کشور بر دوش شماست.

رییس‌ جمهوری سپس انواع آلودگی صنعتی، وسایل حمل و نقل، با منشأ طبیعت را خاطر نشان ساخت و اظهار داشت: در آلودگی ناشی از صنعت و  وسایل حمل و نقل، دولت قدم‌های مهمی برداشته و در این زمینه از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

دکتر روحانی تصریح کرد: با بهره‌گیری از بنزین یورو۴ در شهر اراک، گازی کردن کوره‌پزخانه‌ها و نیروگاه‌های اراک، تلاش کردیم تا آلودگی هوای این شهر، کاهش یابد.

رییس‌ جمهوری افزود: در مقطعی نیز نیروگاه شازند، از سوخت مایع استفاده می‌کرد و در این سفر به وزیر نفت دستور دادم که سوخت مایع شازند برای همیشه قطع و از سوخت گاز استفاده شود.

رئیس دولت تدبیر و امید در خصوص مشکلات زیست‌محیطی این استان، از جمله گرد و غبار و تالاب میقان، نیز گفت: در این ‌سفر تصمیم گرفته شد با اعتبار ۱۲ میلیارد تومان و با مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی، ۵ هزار هکتار از اراضی ‌این تالاب، بیابان‌زدایی شود. ‌

دکتر روحانی ادامه داد: مقرر شد برای بهبود وضع آب و هوای استان، ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی از طرف وزارت ‌جهاد کشاورزی به استانداری و شهرداری اراک به منظور کاشت درختان و پوشش گیاهی اختصاص یابد. ‌

رییس‌ جمهوری افزود: طبق آمار محیط زیست، روزهای پاک در شهر اراک در سال ۹۲، ۲۵۰ روز، در سال ۹۳، ‌‌۳۱۵ روز، در سال ۹۴، ۳۲۹ روز و در ۶ ماهه نخست سال ۹۵ با وجود اینکه وضع گرد و غبار نسبت به گذشته ‌بدتر بود ۱۱۱ روز اعلام شد./


منبع : وزارت راه و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : استان - جمهوری - روحانی - رییس‌ - میلیارد - صنعتی - اقتصادی - امروز - مرکزی - اینکه - تومان - برجام - افزود - خارجی - یازدهم - واحدهای - گذشته - کشاورزی - نباید - اشاره - آلودگی - اظهار - صادرات - اسلامی - تأکید - ادامه - اتحاد - عده‌ای - ادبیات - انسجام - وسایل - اختصاص - سراسر - اخلاق - استفاده - میلیون - وزارت - عنوان - سرمایه - برقرار - تکمیل - خودکفایی - کردیم - برداشته - ندارد - تحریم - می‌گویند - آماده - ترویج - شازند - تالاب - انقلاب - بی‌تردید - بگذاریم - هکتار - اراضی - محیط زیست - اشتباه - مسابقه - تصریح - آنهایی - خوشحال - سال‌های - تاریخ - افتتاح - برشمرد - جامعه - احیاء - افتخار - مردمی - ‌شهرسازی - بودجه - عزاداری - سالار - شهیدان - اشتغال - درصدی - تدبیر - تجارت - برابر - زمینه - فناوری - سرمایه‌گذاری - بتوانیم - کشورهای - بانکی - تسهیلات - معنای - احقاق - سنگین - فراهم -

مطالب مرتبط با : اختصاص بودجه ۲۰۵ میلیارد تومانی برای توسعه حمل و نقل و ‌شهرسازی استان مرکزی/ گام‌های بلند دولت در ارتق...
نظر شما در مورد : اختصاص بودجه ۲۰۵ میلیارد تومانی برای توسعه حمل و نقل و ‌شهرسازی استان مرکزی/ گام‌های بلند دولت در ارتق...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها