مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 838 -تاریخ انتشار : جمعه 07 شهریور 1393 -ساعت : 19:51

چاپ به اشتراگ گذاشتن

چرا ساختمان شورای شهر لندن تخم مرغی شکل است؟ + تصاویر

مازند شورا: اول کاستن از میزان مصرف انرژی و تقلیل آن به حدود یک چهارم میزان معمول برای یک ساختمان رسمی اداری و دوم، جامه عمل پوشاندن به وعده دولت بریتانیا مبنی بر ایجاد دولت شفاف و برقراری و تسهیل ارتباط بین مراجعان و مدیران دولتی.

مازند شورا: افزایش قیمت بنزین، کاهش منابع انرژی، سیاست های صرفه جویی و قوانین سخت گیر اتحادیه اروپا معماری کشورهای عضو این اتحادیه را به طور غیرمستقیم تحت تاثیر خود قرار می دهد.

این روزها در اروپا، بهینه سازی و کاهش مصرف سوخت و انرژی، فاکتوری مهم در طراحی‌های معماری آن سامان به شمار می‌رود.

معماری اروپا دستخوش تغییرات بنیادین شده و نظام مهندسی در اتحادیه اروپا به نظم و شکل تازه‌ای در بهینه سازی مصرف انرژی و پاک سازی محیط زیست، خو می گیرد. افزایش قیمت بنزین، کاهش منابع انرژی، سیاست های صرفه جویی و قوانین سخت گیر اتحادیه اروپا معماری کشورهای عضو این اتحادیه را به طور غیرمستقیم تحت تاثیر خود قرار می دهد.

از هر کس سوال شود دوست دارد ساختمان شورای شهر محل اقامتش چه شکلی داشته باشد، هرگز یک سازه تخم مرغی شکل در حال فروافتادن یا یک بستنی قیفی در حال آب شدن را پیشنهاد نمی‌دهد. اما این دقیقا همان ایده نورمن فاستر در طراحی ساختمان شورای شهر لندن برای در ست کردن یک سا ختمان جدید شهری بود.

در میان شلوغی حاشیه جنوبی رود تیمز، یک سازه عجیب و غریب می‌بینید که به یک سفینه فضایی بیش تر شباهت دارد تا یک ساختمان دولتی. این طرح هوشمندانه که توسط یکی از مشهورترین و پرکارترین معماران حال حاضر بریتانیا طراحی شده، هشتاد و یک میلیون دلار برای دولت تونی بلر هزینه داشته است.

این تنها یکی از 167 سازه معماری است که لرد نورمن فاستر متولد 1935 در سراسر جهان طراحی کرده است. با این کارنامه پربار، فاستر که هم اکنون به عنوان مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور فاستر و شرکا فعال است حدود 80 پروژه دیگر را در حال حاضر در دست دارد.

موفقیت جهانگیر فاستر در سایه اعتقاد عمیق او به نگرش هنری و بار معنایی تکنولوژی روز در معماری به دست آمده است. اولین برخوردهای او با پدیده‌های تکنولوژی معاصر در معماری، زمانی به وجود آمد که فاستر در اوایل دهه 60 با دانشکده معماری دانشگاه ییل در چند پروژه انبوه سازی همکاری کرد. این دیدگاه تلفیقی هنری - تکنولوژیک در پروژه‌هایی چون فرودگاه چک لاپ کوک و دفتر مرکزی بانک شانگهای (هر دو در هنگ کنگ) همان قدر مشهود است که در آثاری از قبیل محوطه وسیع موزه بریتانیا در لندن. در دهه های 70 و 80 میلادی فاستر با طراحی ساختمان‌های بهره گرفته از فناوری جدید معماری و سیستم‌های تهویه طبیعی هوا و ترکیب آن با زیبایی شناسی معماری، شهرت فراوان پیدا کرد.

در تالار جدید شورای شهر لندن، فاستر بر سر دو هدف اولیه با کارفرما به توافق رسید. اول کاستن از میزان مصرف انرژی و تقلیل آن به حدود یک چهارم میزان معمول برای یک ساختمان رسمی اداری و دوم، جامه عمل پوشاندن به وعده دولت بریتانیا مبنی بر ایجاد دولت شفاف و برقراری و تسهیل ارتباط بین مراجعان و مدیران دولتی.

فاستر و شرکا که بیش از 300 آرشیتکت مجرب را در استخدام خود دارد، به واسطه تلاش در دستیابی به امکانات بالقوه کاهش مصرف انرژی، شهرت و اعتبار روزافزونی به دست آورده است.

فاستر با جسارت، این ایده که ساختمان های اداری و دولتی باید کارکرد تعریف شده شان مبلغ بازگشت به طبیعت و استفاده از امکانات طبیعی موجود باشند را در محافل معماری اروپا جا انداخت. در چنین شرایطی فاستر برای طراحی ساختمان جدید شورای شهر لندن انتخاب شد.

با توجه به این واقعیت ریاضی و هندسی که یک کره، 18 درصد سطح دیوار کم تری از یک فضا با دیوارهای تخت و مساحت مساوی دارد، میزان تابش نور و گرمای خورشید بر سطح سازه کاهش محسوسی یافته است.

ضمنامایل بودن نمای سازه به سمت جنوب در حالی که بعضی از طبقات انگار از روی هم لغزیده و جابه جا شده اند در این کاهش سطح برخورد با اشعه خورشید موثر است.

در بخش دوم توافق با کارفرمای دولتی، فاستر محافظه‌کاری سنتی ارگان‌های دولتی و سیاست‌مداران انگلیسی را به چالش طلبید و با طراحی یک رمپ معلق که از طبقه هشتم و از گنبد تخم مرغی عظیم ساختمان به پایین لغزیده و دسترسی راحت و آسان مراجعان به اعضای شورای شهر مستقر در طبقه هشتم را تسهیل می‌کند، شفافیت حرف‌های دولتمردان را در عمل به شعار دولت شفاف و ارتباط نزدیک با ارباب رجوع به بوته آزمایش می‌گذارد.

ساختمان شورای شهر لندن همچنین به یادآورنده عادات اروپاییان در صرفه جویی مصرف انرژی و کاهش میزان گازهای گلخانه‌ای است. در حالی که معماران آمریکایی در بند فرم‌های ناموفق دهه 80 خود گیر کرده اند، اروپا سال هاست که در ارتباط با نیازهای اقتصادی و محیطی تطابق پذیر نشان می دهد.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شورای شهر لندن - تخم مرغی - ساختمان شورای شهر - -

نظر شما در مورد : چرا ساختمان شورای شهر لندن تخم مرغی شکل است؟ + تصاویر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها