مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 8687 -تاریخ انتشار : یکشنبه 09 آبان 1395 -ساعت : 14:57

چاپ به اشتراگ گذاشتن

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی :

نمایندگان مجلس به اصلاح قوانین ساخت و ساز ورود کنند

مازندشورا: حسن قربانخانی با اشاره به خودگردان بودن بسیاری از شهرداری های کشور گفت: بر این اساس شهرداری ها باید خودشان تامین درآمد کنند که این موضوع در بیشتر شهرهای استان تهران باعث رواج پدیده تخلف و اضافه بنا می شود.

مازندشورا:

بلدیه| حسن قربانخانی عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران  درباره این موضوع که عده ای حتی بدون داشتن مدرک مهندسی یا مرتبط بتوانند شرکت های ساختمانی دایر کنند به خبرنگار تراز گفت: متاسفانه این شرکت ها با اجاره پروانه اشتغال به کار مهندسان ظرفیت های میلیونی و اعتبار زیادی برای خودشان ایجاد کرده اند که در شرایط فعلی هر فرمولی برای ارجاع کار ایجاد شود به نفع همین شرکت های غیرواقعی و صوری خواهد بود.
وی با اشاره به لزوم نحوه بازنگری در ارائه پروانه به این افراد و شرکت ها افزود: تا کی قرار است برخی افراد سودجو و غیر مهندس با تاسیس شرکت و اجاره کردن پروانه عده ای مهندس در لیست ارجاع کارها قرار بگیرند. طبیعتا چنین رویه ای دارای مشکل بوده و باید اصلاح شود.  
قربانخانی اظهار داشت: باید از نمایندگان مجلس بخواهیم که با استفاده از اختیارات قوه مقننه این قوانین را تغییر و شرایط را به نحوی اصلاح کنند که صرفا مهندسان حرفه ای و کسانی که در بخش نظارت و خدمات مهندسی فعالیت می کنند بتوانند در بخش ارجاع کار حضور داشته باشند.
این فعال صنفی تصریح کرد: ادامه ارجاع نظارت به سبکی که در گذشته صورت می گرفت امکان پذیر نیست چرا که در گذشته شاید تعداد مهندس به اندازه کافی وجود نداشته و از این رو به همه کسانی که مهندس بودند پروانه اشتغال به کار داده می شد اما باید پذیرفت در شرایط کنونی چنین چیزی امکان پذیر نیست.
وی در توضیح این موضوع بیان داشت: با ادامه چنین روشی هیچ وقت کار به مهندسان پایه سه و تازه کار نخواهد رسید لذا به نظرم در خصوص اعطای پروانه به مهندسان باید تجدید نظر شود. یعنی باید افراد شاغل در ادارات و سازمان ها نتوانند مانند سایر افرادی که نظارت را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کرده اند فعالیت کنند.
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان خاطرنشان کرد: سازمان در موضوع مجری به دنبال راه حل بلند مدت است چرا که مطمئن باشید در شرابطی که شرکت هایی تاسیس شوند و صرفا به خاطر داشتن برگه از مالک پول بگیرند طرح ارجاع مجری هیچ وقت اتفاق نمی افتد. وی افزود: اما اگر عزم جدی وجود داشته باشد و همه تلاش کنیم خدمات اجرا کاملا واقعی شده وافرادی صلاحیت اجرا بگیرند که اولا توان ساخت ساختمان را داشته و در ثانی در هیچ جای دیگری شاغل نباشند می توان به اجرای این طرح امیدوار بود.
قربانخانی با اشاره به خودگردان بودن بسیاری از شهرداری های کشور خاطرنشان کرد: بر این اساس شهرداری ها باید خودشان تامین درآمد کنند که این موضوع در بیشتر شهرهای استان تهران باعث رواج پدیده تخلف و اضافه بنا می شود.
وی در خاتمه گفت: متاسفانه بیش از ۶۰ درصد بودجه شهرداری های شهرهای اطراف تهران به درآمدهای حاصل از کمیسیون ماده ۱۰۰ مربوط می شود که طبق آن مردم می توانند خلاف کنند و از این بابت به شهرداری ها جریمه دهند تا شهرداری ها بتوانند امورات خود را اداره کنند.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : پروانه - ارجاع - شهرداری - مهندسی - موضوع - مهندسان - مهندس - نظارت - مدیره - بگیرند - افراد - شرایط - بتوانند - ساختمان - اصلاح - ادامه - فعالیت - خدمات - گذشته - امکان - تهران - شهرهای - نمایندگان - خاطرنشان - کسانی - تاسیس - ایجاد - خودشان - متاسفانه - اشتغال - داشتن - اشاره - اجاره - قربانخانی - افزود - قوانین -

نظر شما در مورد : نمایندگان مجلس به اصلاح قوانین ساخت و ساز ورود کنند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها