مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 874 -تاریخ انتشار : دوشنبه 27 مرداد 1393 -ساعت : 08:58

چاپ به اشتراگ گذاشتن

منظر شهری؛ زیر سایه تبلیغات خارجی

مازند شورا: نبود یک نماد اسلامی در شهرهای اسلامی کمی عجیب است و برای هر رهگذر شاید کمی سوال برانگیز باشد که جای نمادهای فرهنگی و مذهبی مان کجاست؟

مازند شورا: نبود یک نماد اسلامی در شهرهای اسلامی کمی عجیب است و برای هر رهگذر شاید کمی سوال برانگیز باشد که جای نمادهای فرهنگی و مذهبی مان کجاست؟

با این حال،توصیف و توضیح ما وجود تکیه و مسجد و مکان های مذهبی و دینی در محله های ماست. ولی این نماد ها نمی توانند نماد ملی و فرهنگی مارا به خوبی نمایان کنند و در نگاه اول هر بینده ای را محو خود کنند. در حالی که هجوم تبلیغات بصری غربی در سطح شهرهایمان بشتر از همه این نمادهاست و به گونه ای که شهرهایمان را از هویت اسلامی و ملی دور کرده است. از طرفی رسانه ها سعی به فرهنگ سازی مصرف کالا و محصولات ایرانی میکنند ولی بیلبوردهایمان چیز دیگری را نشان می دهند.

میخواهیم فرزندان اسلامی تربیت کنیم اما هیچ جای شهرمان فرهنگ دینی و اسلامی را تبلیغ نمی کنند. شهروندانمان در این چند سال به آلودگی های بصری عادت کرده اند و دیدن این بیلبوردهای تبلیغات خارجی و غربی انگار عادی شده است. عده ای هم با سوء استفاده از این سکوت مردم ، روز به روز بر این آلودگی بصری اضافه کرده اند.

این گروه از مردم با هدفی از پیش تعیین شده با تبلیغات بیلبوردی، بنری، تخته ای و تراکتی شهرهایمان را به شهرهای نا امنی از نظر بصری تبدیل کرده اند و هیچ نهادی هم پاسخگوی این معضل نیست. سردر شرکت ها، نهاد ها و مغازه ها در کنار تبلیغات در و دیوار و بیلبوردها بدون داشتن هیچ برنامه اسلامی مشخص شده است و این ها همه در دراز مدت آثار روحی و روانی منفی برای شهروندان به همراه دارد.

وجود تعداد بیشماری از بیلبوردهای تبلیغات کالاهای صوتی و تصویری، موبایل و ماشین بزرگترین آلودگی عصر حاضر است که از دید مسئولان شهر در حاشیه قرار گرفته است.

انگار پول های گزاف و سنگینی که مراکز تجاری و تبلیغاتی می پردازند هوش از سر برخی پرانده و موجب شده هویت فرهنگی و انسانی شهروندان فدای پول و منافع شخصی برخی از افراد ناآگاه شود.

یعنی درآمدزایی از راه پایمال کردن حق انتخاب انسان هایی که هر روز از کنار این تابلو ها می گذرند که اغلب بدون آن که متوجه شوند تحقیر می شوند. مگر درآمد شهرداری ها کم است؟ مگر نمی شود از طریق تبلیغ کالای ایرانی به سود و درآمد بالا رسید؟

ما مردمانی با فرهنگ و غنای فرهنگی بالایی هستیم که می توانیم از این فرهنگ برای تبلیغ و نشان دادن راه به فرزندانمان و همچنین تبلیغ فرهنگ اسلامی به توریست خارجی استفاده کنیم.

در فاصله میان ورودی شهر و مسیرهای منتهی به فرهنگ و قارن و همچنین مسیر منتهی به فرح آباد و دیگر جاهای توریستی شهرمان که برای توریست جذابیت بصری دارد می توان از تبلیغات وسیع فرهنگی و اسلامی استفاده نمود که جای خود را به تبلیغات خارجی داده اند/ بشارت نیوزلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : منظر شهری - تبلیغات شهری - سیمای شهری - -

نظر شما در مورد : منظر شهری؛ زیر سایه تبلیغات خارجی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها