مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 8773 -تاریخ انتشار : دوشنبه 10 آبان 1395 -ساعت : 15:23

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شیوع اعتیاد در دانشگاه های مازندران

بیش از 6 درصد دانشجویان مواد مخدر مصرف می‌کنند؛

شیوع اعتیاد در دانشگاه های مازندران

مازندشورا: عوامل فردی مانندی پایین بودن عزت نفس، نگرانی و فشار روانی، توجه طلبی و هیجان‌طلبی، وجود نگرش منفی به دانشگاه و مشروطی گرفته تا عامل‌های خانوادگی و نقش همسالان. ضمن این که سهولت دسترسی به این مواد (و مشروبات) در جامعه در بالا رفتن میزان آمار اعتیاد تاثیرگذار است

مازندشورا: طبق آمار اعلام شده از سوی قائم‌مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر 6/2 درصد دانشجویان وزارت علوم و 6/1 درصد دانشجویان وزارت بهداشت مواد مخدر مصرف می‌کنند. متأسفانه اعتیاد در دانشگاه نیز مانند جامعه مسئله‌ای فراگیر شده است که عوامل متعددی در شیوع این معضل نقش دارند؛ از عوامل فردی مانندی پایین بودن عزت نفس، نگرانی و فشار روانی، توجه طلبی و هیجان‌طلبی، وجود نگرش منفی به دانشگاه و مشروطی گرفته تا عامل‌های خانوادگی و نقش همسالان. ضمن این که سهولت دسترسی به این مواد (و مشروبات) در جامعه در بالا رفتن میزان آمار اعتیاد تاثیرگذار است.

بسیاری از دانشجویانی که از مواد مخدر استفاده می‌کنند، شناخت و حتی تصویر دقیقی از آنچه در پی مصرف مواد مخدر بر سرشان خواهد آمد، ندارند. آنها فقط از اثرات لحظه‌ای مواد مخدر مطلعند.اگه بخواهم ترک می‌کنم

وقتی با او صحبت می‌کنی، انگار باور نمی‌کند که اعتیاد دارد. دانشجوی پسر و مجرد، ورودی سال 1389 یکی از دانشگاه‌های مازندران.

در باره نحوه آشنا شدنش با برخی مواد می‌گوید:«یکی از همکلاسی‌ها که ورودی 90 بود، می‌آورد و با هم می‌کشیدیم. اول توی دانشگاه قبل از کلاس و کم‌کم بیرون و تو خونه دانشجویی مصرف می‌کردیم.» پرسیدم:«هنوز می‌کشی؟» ادامه می‌دهد: «آره، الان هم می‌کشم. اگه نکشم نمی‌شه.  توی دانشگاه و قبل از ناهار می‌کشم.»بیشتر برای تفریح است
دومین نفری که با او گفت‌وگو کردیم، دانشجوی پسر ورودی سال90یکی از دانشگاه‌های مازندران است. از ترم سوم مصرف مواد مخدر را شروع کرده وهمچنان ادامه می‌دهد.  به گفته او استفاده از برخی مواد  بین دانشجویان زیاد است. می‌گوید بیشتر دانشجو‌ها برای تفریح درگیر این مواد می‌شوند و دانشجویانی که خوابگاهی نیستند آزادی عمل بیشتری در استعمال برخی مواد دارند. به اعتقاد او مشکلات مالی و دانشگاهی و شاید عاطفی و احساسی و دوری از خانواده عواملی هستند که آن‌ها را به سمت این مواد سوق داده است. وی با آنکه به مواد اعتیاد دارد  ، اما می‌خواهد جوری وانمود کند که گویا این موادی که استفاده می‌کند باعث نمی‌شوند که  معتاد شود. 

درباره محل تهیه موادی که مصرف می‌کند  ، می‌گوید: «اهلش که باشی پیدا کردنش سخت نیست. »به فکر تَرک هستم

هر چند میزان اعتیاد با تحصیلات رابطه عکس دارد و هرچه سطح مدارک تحصیلی بالار می‌رود اعتیاد کمتر می‌شود، اما در مقطع کارشناسی ارشد نیز دانشجوی معتاد داریم.  به سراغ یکی از این دانشجویان رفتم تا دلایل استفاده از مواد مخدر را از زبان او بشنوم. دانشجوی پسر ورودی سال 88 یکی از دانشگاه‌ها‌ی مازندران است. به دلیل شکست در زندگی مشترک به اصطلاح خودش دنبال آرامش بوده که دوستانش سیگار را پیشنهاد می‌کنند. بعد‌ها وقتی دید دوستانش مواد دیگری مصرف کردند و سرخوش هستند، تحت تاثیر قرار گرفت. تعارف مواد از دوستانش را پذیرفت و در نهایت مصرف‌کننده شد.

می‌گوید: «بعد از استعمال الکی می‌خندم. بعد از مدت‌هاوقتی  به خودم اومدم دیدم مصرف کننده دائم هستم. قبلا معتاد یه آدم بودم و الان معتاد مواد.»

می‌گوید: «به شدت در فکر ترک هستم و امیدوارم بتونم. چون راه دیگه‌ای نمونده. واقعا فکر نمی‌کردم روزی برسه تا شب برای تهیه مواد برم تو خرابه‌ و منتظر کسی  بمونم تا برام جنس بیاره!»

آنچه در بین افرادی که با آنها گفت وگو کردم  ‌، به صورت مشترک دیده می‌شد  ، ترس از خانواده  ودر عین حال نگران این بودند که اگر آنها بفهمند حتما نگران خواهند شد. این دانشجوی ارشد نیز می‌گوید:« خانواده‌ام اگه بفهمند با من بد برخورد می‌کنند.»فقط سیگار می‌کشم!

سوژه بعدی گزارش، دانشجوی ورودی سال 94 یکی از دانشگاه‌های مازندران است. 21ساله و مجرد. از 19سالگی سیگار کشیدن را آغاز کرد. مثل مصرف کننده‌های دیگر، موضوعی به نام «مشکلات زندگی» را بهانه آغاز مصرف سیگار معرفی می‌کند.  برای همه دانشجویان کارنامه سلامت تشکیل می‌دهیم

همچنین رئیس مرکز مشاوره دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان این‌که اعتیاد یک نوع وابستگی است که بیشتر جنبه عاطفی و روانی را درگیر می‌کند، به همشهری گفت: میزان شیوع  و بروز اعتیاد در دانشگاه‌های کشور قابل مقایسه با جمعیت‌های عادی نیست. چون ما با یک قشر تحصیل کرده و تقریباً باهوش جامعه طرف هستیم. نه اینکه قشر باهوش جامعه آسیب نخورند. بلکه آن‌ها روش‌های پیشگیری و روش‌های مواجهه را هم می‌دانند.

دکتر مختاری اظهار کرد: در دانشگاه‌ها به دلیل برنامه های پیشگیرانه و فضایی که بین دانشجویان هست خود دانشجویان مکانیزم کنترلی هستند. یعنی نیاز نیست وارد سیستم‌های اداری و حراستی و امنیتی بشود که مثلا فلانی درگیر سیگار یا هرچیز دیگری است. این موضوع برای تعداد بسیاری دانشجویان مورد تایید نیست. اگر ببینند هم‌اتاقی آن‌ها سیگار می‌کشد بر اساس باور‌هایی که دارند نقش کنترلی ایفا می‌کنند. یعنی همیاران مشاور دانشجویی که می‌توانند کمک کنند.

وی با بیان این‌که دانشگاه ما سال 93 به عنوان دانشگاه برتر در عرصه پیشگیری در کشور شناخته شد، افزود: تقریباً 55 برنامه پیشگیری در مورد سوء‌مصرف مواد مخدر برگزار کردیم. کتاب‌هایی به دانشجویان دادیم و کارگاه‌هایی برگزار کردیم تا دانشجویان از آسیب‌های مربوط به اعتیاد آگاه شوند. در طول این چند سال شاید به تعداد کمتر از انگشتان دست مراجعینی داشتیم که پیگیری کردیم. آن‌ها هم کسانی بودن که در خانواده از سالیان دور درگیر حوزه اعتیاد بودند. اما تعداد افرادی که خودشان مراجعه می‌کنند بسیار کم است. از طریق پرسشنامه‌هایی که دانشجویان پر می‌کنند از وضعیت حال و گذشته دانشجو اطلاع پیدا می‌کنیم. اگر درگیر آسیب یا مشکلی باشند در آیتم‌هایی با عنوان بهزیستی روانشناختی و سلامت عمومی نمرات پایینی می‌گیرند.

این مسئول گفت: ما تمام این پرسشنامه‌ها را توسط متخصصان آماری که در اختیار داریم مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم و به این طریق برای همه دانشجویان کارنامه سلامت تشکیل داده و نمره اگر از حد استانداردی پایین باشد دانشجو را دعوت می‌کنیم تا مشکلاتش مورد بررسی قرار بگیرد. دانشگاه ما از حیث آمار در کشور آمار پایینی دارد. در بین دانشجویان پسر 6 تا 8 مورد داشتیم که2-3 نفر از آن‌ها در مقطع ارشد درگیر مواد مخدر بودند و جلسات روان‌درمانی و مشاوره برای‌شان برگزار شد. حتی‌گاه شرایط را فراهم کردیم که برای ترک اعزام بشوند. اما درخصوص سیگار آمار دقیقی نداریم .

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: اگر دانشجویی سوءمصرف مواد داشته باشد، افت تحصیلی مشهودی خواهد داشت و نمی تواند تمرکز کافی برای درس خواندن داشته باشد. ما در کل دانشگاه 70 تا دانشجوی مشروطی داریم. فهرست آن‌ها را بررسی کردیم. شاید یکی دو نفر از آن‌ها هم درگیر جدی اعتیاد نباشند. این افراد اصولاً انگیزه ندارند یا رشته‌ای قبول شدند که هیچ علاقه‌ای نداشتند.

مختاری اظهار کرد: خوابگاه‌ها را کاملا تحت نظارت داریم. پانسیون‌های دانشجویی هم زیر نظر دانشگاه هستند و نظارت بر این پانسیون‌ها وجود دارد. اما نظارتی بر خانه‌های دانشجویی نداریم.

* شبنم لشگری


منبع : همشهری مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اعتیاد - دانشجویان - دانشگاه ها - مواد مخدر - سیگار - مشروبات - آمار اعتیاد - اعتیاد دانشجویان - اعتیاد در دانشگاه -

مطالب مرتبط با : شیوع اعتیاد در دانشگاه های مازندران
نظر شما در مورد : شیوع اعتیاد در دانشگاه های مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها