مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 900 -تاریخ انتشار : دوشنبه 20 مرداد 1393 -ساعت : 12:53

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مناقصه چیست؟ مزایده چیست؟

مازند شورا: یکی از موضوعات مرتبط با حوزه فعالیت شهرداری ها، برگزاری مناقصه و مزایده می باشد لذا دانایی این مطلب که این دو موضوع چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند می تواند شرکت کنندگان در این دو عمل سنجش مالی را راهنمایی نماید.

مازند شورا: یکی از موضوعات مرتبط با حوزه فعالیت شهرداری ها، برگزاری مناقصه و مزایده می باشد لذا دانایی این مطلب که این دو موضوع چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند می تواند شرکت کنندگان در این دو  عمل سنجش مالی را راهنمایی نماید.

مناقصه چيست؟

مناقصه ارائه کردن کمترين قيمت از سوي فروشندگان به خريدار است. از سوي ديگر انجام عمل فروش به بالاترين قيمت را مزايده مي گويند.

چرا مناقصه برگزار می شود؟

هنگامي که در اداره ها و شرکتهايي تصميم به خريد کالا يا خدمات گرفته ميشود براي جلوگيري از سوء استفاده ي احتمالي و تبعيض، به انجام عمل خريد از طريق مناقصه اقدام مي شود که داراي مقررات مخصوص به خود است.

چگونه يک مناقصه برگزار می گردد؟

در زماني که يک اداره يا معاونت يا بخشي از سازمان مفروض به يک کالا يا خدمات نياز پيدا مي کند درخواست نياز خود را به اداره تدارکات سازمان مربوطه ارائه مي کند.

در صورتي که اين نياز بيش تر از حد معيني که براي هر سازمان مشخص شده است باشد پروسه خريد بايد از طريق آگهي عمومي انجام شود که در آن آگهي شرايط خريد اعلام مي شود.

شرايط خريد بطور کلي شامل مشخصات کلي خريد، شرايط فروشندگان و مهلت ارائه پيشنهاد قيمت و غيره خواهد بود که مشخصات کامل کالاي مورد نياز در برگه هايي در اختيار فروشندگان قرار مي گيرد.

قوانين خريد از جمله شناسائي هويت فروشندگان، تضمين کيفيت و پشتيباني کالاي مورد نياز، زمان تحويل، محل تحويل، مشخصات کامل کالا در محل اداره تدارکات به فروشندگان ارائه ميگردد که به آن اسناد مناقصه گفته مي شود. اين اسناد معمولاً به فروشندگان فروخته مي شود.

هنگامي که فروشندگان کالا اسناد مناقصه را تهيه مي کنند در مدتي مشخص بايد پيشنهاد فني و قيمت کالاي خواسته شده را تهيه و ضمن ممهور نمودن تمامي اسناد مناقصه آنها را به اداره تدارکات بازگردانند. مدارک فوق همراه با مبلغي به عنوان تضمين شرکت در مناقصه در پاکتي که به نام پاکت الف است گذاشته و قيمت پيشنهادي در پاکت دوم که نام پاکت ب است جا گذاري مي گردد.

تمامي پاکتهايي که در مهلت تعيين شده به اداره تدارکات سازمان خريدار تحويل داده شده باشد در يک روز مشخص باز مي شوند اين عمل در يک جلسه رسمي با حضور نماينده هاي اداره تدارکات، واحد درخواست کننده کالا، ذيحسابي، حراست، منشي و نماينده هاي فروشندگان برگزار مي گردد. تمامي فعاليتهاي انجام شده در ين جلسه توسط منشي مکتوب مي شود و در آخر جلسه توسط تمامي حاضرين امضاء مي گردد.

در ابتداي جلسه پاکتهاي الف پيشنهاد دهندگان باز مي گردد و مدارک ارائه شده بازبيني مي گردد، در صورت داشتن کاستي و مغايرت فني کالا در مدارک خواسته شده پاکت ب بدون بازگشايي به فروشنده مربوط باز گردانده شده و نماينده آن بايد جلسه را ترک نمايد، پس از آنکه تمامي پاکتهاي الف باز گرديد، آنگاه پاکتهاي ب بازگشايي و قيمتها خوانده مي شود، کمترين قيمت ارائه شده برنده مناقصه خواهد بود همچنين کمترين قيمت پيشنهاد دهندگان دوم و سوم نيز مشخص گرديده و بقيه فروشندگان مدارک ارسالي خود را باز پس گرفته و جلسه به پايان مي رسد. برنده مناقصه بايد در طي مدت اعلام شده در اسناد مناقصه اقدام به انجام مراحل بعدي که امضا قرارداد ارائه تضمين براي حسن انجام قرارداد و تحويل کالا است بپردازد. در صورت کوتاهي ازاين عمل تضمين شرکت در مناقصه او ضبط گرديده و خريدار با پيشنهاد دهنده دوم وارد مذاکره مي گردد و در صورت عدم آمادگي فروشنده دوم ضمانتنامه او ضبط و با پيشنهاد دهنده سوم مذاکرات خريد انجام خواهد شد در صورتي که پيشنهاد دهنده سوم نيز کوتاهي نمايد تضمين شرکت در مناقصه او نيز ضبط گرديده و مناقصه باطل و تجديد مي گردد.

مزايده چيست؟

هنگامي که يک سازمان تصميم به فروش کالايي را مي نمايد براي آنکه بتواند آن را به بالاترين قيمت ممکن به فروش برساند از طريق مزايده کالاي خود را به فروش مي رساند. براي اين منظور ابتدا مزايده فوق را از طريق روزنامه ها آگهي مي کند و زماني را براي بازديد از کالاي مورد مزايده مشخص مي کند.

 شرکت کنندگان در مناقصه که همان خريداران هستند پس از بازديد از کالاي مورد مزايده قيمت پیشنهادي خود را در جلسه مزايده ارائه نمايند. شرکت در جلسه مزايده با قبول قوانين مناقصه و همچنين ارائه ضمانت شرکت در مزايده امکان پذير خواهد بود. در جلسه مزايده خريداران مي توانند قيمت پيشنهادي خود را بالا برده و با ديگر خريداران براي برنده شدن در مزايده به رقابت بپردازند. هنگامي که پيشنهاد قيمتي بالاتر از بالاترين پيشنهاد ارائه نشد، برنده مزايده اعلام مي گردد که همان ارائه کننده بالاترين قيمت براي خريد است. سپس به برنده مزايده چند روز مهلت داده مي شود که قيمت اعلامي خود را پرداخت کرده وکالاي مزايده را تحويل بگيرد.

توضیح: پایگاه خبری مازند شورا آمادگی دارد آگهی های مناقصه و مزایده های شهرداری های استان مازندران را منتشر نماید.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مناقصه چیست - مزایده چیست - شهرداری های مازندرا - -

نظر شما در مورد : مناقصه چیست؟ مزایده چیست؟

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها