مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9113 -تاریخ انتشار : جمعه 14 آبان 1395 -ساعت : 16:18

چاپ به اشتراگ گذاشتن
همایش ملی روز مازندران برگزار شد + گزارش تصویری

در کجور نوشهر؛

همایش ملی روز مازندران برگزار شد + گزارش تصویری

مازندشورا: مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به نامگذاری روز مازندران گفت : در روایات تاریخی و اسلامی آمده است که سالروز ورود علویان و اولین نماز جمعه مازندران در روستای صالحان کجور اقامه شد

مازندشورا:مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به نامگذاری روز مازندران گفت : در روایات تاریخی و اسلامی آمده است که سالروز ورود علویان و اولین نماز جمعه مازندران در روستای صالحان کجور اقامه شد.

وی افزود : جریان شیعه در تبرستان شکل پیدا کرد و حسین بن زید توانست این منطقه را مدیریت کند تا در پی چنین واقعه ای تاریخی بتواند مردم را به مسائل دینی و معنی هدایت نماید.

14 آبان سال 243 هجری شمسی برابر با 25 رمضان سال 250 هجری قمری یعنی پنج سال قبل از تولد امام زمان(عج) روز بیعت مردم مازندران با حسین بن زید علوی بوده است و در چنین روزی نخستین حکومت علویان ایران در تبرستان به طور رسمی شکل پیدا کرد.

حسن بن زید ملقب به 'داعی کبیر' که در ری زندگی می کرد ، توسط امام زاده سلطان محمد کیا به کجور دعوت شد. او ابتدا در 25 ماه رمضان وارد سعیدآباد(مرزن آباد کنونی) شد و پس از بیعت مردم آن منطقه در 27 رمضان در کجور و روستای صالحان سکنی گزید.

بقعه امامزاده سلطان محمد کیا (دبیرصالحانی ) در روستای صالحان بخش تاریخی و کوهستانی کجور نوشهر واقع است.

حسین بن زید نیز داماد امامزاده سلطان محمد کیا و یکی از پسران این امامزاده نیز داماد حسین بن زید بود. این بزرگواران هر دو از نسل امام حسن مجتبی (ع ) هستند و امامزاده محمد کیا (دبیرصالحانی ) مدتی وزیر حسن بن زید بود.


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مازندران - همایش - امامزاده - روستای - صالحان - سلطان - رمضان - تاریخی - برگزاری - خبرنگار - متبرکه - نوشهر - دبیرصالحانی - داماد - منطقه - تبرستان - اشاره - علویان - افزود - علیزاده - اسلامی -

نظر شما در مورد : همایش ملی روز مازندران برگزار شد + گزارش تصویری

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها