مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9158 -تاریخ انتشار : جمعه 14 آبان 1395 -ساعت : 17:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن
انتقاد هاشمی از ساخت ۴۰ شهر در اطراف تهران بدون ساخت بیمارستان

در مجمع خیرین موسسه خیریه امدادگران عاشورا مطرح شد

انتقاد هاشمی از ساخت ۴۰ شهر در اطراف تهران بدون ساخت بیمارستان

مازندشورا: وزیر بهداشت با انتقاد از ساخت ۴۰ شهر در اطراف تهران بدون ساخت بیمارستان دولتی گفت: مهمترین وظیفه دولت‌ها، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و حمایت از فقرا و اقشار آسیب‌پذیر است و ساخت جاده، پالایشگاه و پتروشیمی در رتبه بعدی اهمیت قرار دارد.

مازندشورا:به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، سید حسن هاشمی در پانزدهمین مجمع خیرین موسسه خیریه امدادگران عاشورا که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: مردم در حوزه خدمات و از جمله سلامت مشکلات زیادی دارند و با وجود تلاش دولت‌ها و مجالس گذشته اما شرایط موجود در حد و تراز انقلاب اسلامی نیست و برخی از مردم به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی از مایحتاج خود برای تامین هزینه درمان می‌گذرند و دچار فقر می‌شوند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: موسسات  زیادی در کنار دولت هستند اما برخی از آنها راه اصلی را گم کردند و بر خلاف رسالت خود که دستگیری از نیازمندان و فقرا بود، به بنگاه اقتصادی تبدیل شدند.

هاشمی با اشاره به چهارمین جلسه آسیب‌های اجتماعی که در حضور  رهبر معظم انقلاب برگزار شد، اظهار داشت: ایشان این جلسه را از نظر موضوعی، مهمترین جلسه نظام و کشور دانستند و عنوان می کردند که اگرچه در مورد مسائل و مشکلات اقتصادی و اقتصاد مقاومتی، بیانات زیادی داشتند اما آسیب های اجتماعی اهمیت بیشتری نسبت به مسائل اقتصادی دارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه قبل از طرح تحول سلامت ۷۰۰ هزار نفر از مردم دچار فلاکت در حوزه سلامت می‌شدند، افزود: این افراد بخاطر شرایط نامناسب اقتصادی برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی مراجعه نمی کردند و حتی برخی از آنها، تمام زندگی خود را از دست می‌دادند.

هاشمی گفت: امسال در هفته دولت و پس از بازگشتم از مشهد مقدس، به اتفاق استاندار تهران و دکتر نهاوندیان به خانه پدر شهیدی در اسلامشهر  رفتیم که یکی از فرزندان این خانواده در دوران دفاع مقدس و یکی در سوریه به شهادت رسیده بود و آخرین پسر آنها در اثر تصادف رانندگی  فوت کرده بود و مادر این شهدا نیز از ۶ سال پیش تا کنون به دلیل سکته، زندگی نباتی داشت و تنها خواسته پدر مسن این شهدا از ما این بود که یک تخت چرخدار برای او فراهم کنیم تا مادر شهدا را آسان تر جابجا و نظافت کند.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: در سفر هفته پیش به زرندیه در استان مرکزی، جانبازی را ملاقات کردم که ۴۰ سال سن داشت و وضعیت روحی و روانی مناسبی نداشت و می گفت در سن ۱۴ سالگی به جبهه رفته و یک ترکش در مغز وی مانده که امکان عمل جراحی وجود ندارد و روزانه بیش از ۳۰ قرص، مصرف می‌کند و فرزندش نیز از نظر ذهنی، مشکلاتی داشت اما نهادهای حمایتی مانند بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و بنیاد جانبازان، حمایت مناسبی از وی نمی‌کنند.

هاشمی تاکید کرد: شهدا، ایثارگران، جانبازان و خانواده های آنها، همه وجود خود را برای اسلام، کشور و انقلاب فدا کرده اند و باید افتخار حکومت و دولت، مراقبت از آنها باشد.

وزیر بهداشت یکی از مهمترین آسیب‌های اجتماعی را فقر و به ویژه فقر در حوزه سلامت عنوان کرد و افزود: مردم ممکن است مشکلات بسیاری را تحمل کنند اما تحمل رنج بیماری و کمبود بیمارستان، پزشک و بیمه برای آنها بسیار دشوار است.

هاشمی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت در کشور، یادآور شد: عده ای آمدند و اشکالاتی به طرح تحول سلامت گرفتند و ما نیز این اشکالات را برطرف کردیم در حالی که ریشه اشکالات آنها نه از جنس دلسوزی برای مردم و مشکلات آنها بلکه ریشه ای دنیوی داشت اما برخی هم لباس‌های ما بدور از انصاف، عنوان می‌کنند تمام اعتبارات طرح تحول به پزشکان داده شده است.

وزیر بهداشت میزان مطالبات وزارت بهداشت از بیمه‌ها را ۱۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: تاخیر پرداخت برخی از سازمان‌های بیمه گر بین ۱۰ تا ۱۲ ماه است و با وجود اینکه نتوانستند بدهی خود به پزشکان، بیمارستانها، داروخانه‌ها و شرکت‌های تجهیزات پزشکی را پرداخت کنند، اما از تریبون‌های مختلف، به مردم اطلاعات و آدرس نادرست می‌دهند.

هاشمی تصریح کرد: طرح تحول سلامت با بیمه کردن ۱۱ میلیون نفر از مردم که درآمد اکثر آنها کمتر از ۹۰۰ هزار تومان بود و به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی به بیمارستانها و مراکز درمانی مراجعه نمی‌کردند، امیدی را در دل مردم ایجاد کرد اما نمی‌دانم که چرا برخی دوستان نسبت به این طرح که در راستای انقلاب اسلامی و خواسته‌های رهبر معظم انقلاب است، کم لطفی می‌کنند.

وزیر بهداشت گفت: مجلس و دولت تصور نکنند که اعتبارات زیادی به حوزه سلامت اختصاص دادند زیرا رتبه ایران از نظر تخصیص اعتبارات به حوزه سلامت در دنیا، ۱۵۳ است و وضعیت زیرساخت های این حوزه هم مناسب نیست.

به گزارش وزارت بهداشت - هاشمی ادامه داد: در اطراف تهران بیش از ۴۰ شهر ایجاد شده اما چه تعداد بیمارستان دولتی ساخته شد؟ در این مناطق، کارگران حق بیمه پرداخت می کنند و شاهد ارائه خدمات درمانی از سوی تامین اجتماعی نبودیم اما این سازمان هنوز از سال گذشته، یک هزار و پانصد میلیارد تومان به وزارت بهداشت بدهکار است و مدعی هستند که تامین اجتماعی سالانه ۷۲ هزار میلیارد تومان درآمد دارد که یک سوم آن باید به حوزه درمان اختصاص یابد.

وزیر بهداشت اصل و اساس انقلاب را توجه به اقشار محروم و آسیب پذیر دانست و گفت: نباید بگذاریم این آرمان مقدس فراموش شود و همواره یادمان باشد که امتیاز انقلاب اسلامی ایران نسبت به سایر حکومت‌ها، اخلاق مداری است و مردم آسیب پذیر نباید آسیب ببینند.

هاشمی با اشاره به اقدامات ارزنده موسسه خیریه امدادگران عاشورا، تصریح کرد: خیرین در سال گذشته در قالب این موسسه ۶۰ میلیارد تومان، کمک مالی کردند و وجود موسسات خیریه، برای دولت بهترین سرمایه است اما برخی افراد به اشتباه تصور می‌کنند که وظیفه خیرین، آوردن پول و اعتبار است اما مشکل بزرگی مانند اعتیاد با چه مقدار پول قابل حل است؟

وزیر بهداشت یادآور شد: دولت و مجلس باید از موسسات خیریه و خیرین انتظار حمایت های معنوی و اجتماعی از مردم و نیازمندان را داشته باشد و حتی کمک‌های خود را از این مسیر به اقشار مختلف متمرکز کنند در وزارت بهداشت ۶۲۰ سازمان مردم نهاد و ۸۱۲ موسسه خیریه وجود دارد تا ضمن حمایت از نیازمندان، پل ارتباطی مناسبی بین مردم و مسئولان وزارت بهداشت باشد.

هاشمی با بیان اینکه در طول دو سال و نیم گذشته، رضایت نسبی مردم از حوزه سلامت افزایش یافته است، اظهار داشت: دکتر شریعتمداری معاون رییس جمهور اعلام می‌دارد که قبل از سفرهای استانی رییس جمهور از مردم در مورد مشکلاتشان نظر سنجی می کنیم و حوزه سلامت همواره در رتبه نخست رضایتمندی مردم قرار دارد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: مردم ما بسیار قدرشناس هستند و همین که فکر کنند به فکرشان هستیم، حتی اگر مشکلات هم حل نشود، رضایت دارند و همکاران ما در مراکز بهداشتی و درمانی نیز به قصد قربت و نجیبانه به مردم خدمات ارائه می‌دهند.

هاشمی گفت: بخشی از مشکلات مردم در حوزه سلامت حل شده و بخشی هم باقی مانده است که دلیل آن، بی‌عدالتی در توزیع منابع و امکانات و توسعه زیرساخت‌ها است و باید این امکان را فراهم کنیم که دولت‌ها و مجالس آینده هم به سلامت مردم، توجه ویژه ای کنند.

وزیر بهداشت گفت: مهمترین وظیفه دولت‌ها، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و حمایت از فقرا و اقشار آسیب پذیر است و ساخت جاده، پالایشگاه، پتروشیمی در رتبه بعدی  اهمیت قرار دارد زیرا بخش خصوصی می‌تواند به ارائه این خدمات بپردازد و اصلی ترین وظیفه دولت حمایت از مردمی است که بنا به فرموده امام راحل، پابرهنگانی هستند که انقلاب متعلق به آنها است.

وزیر بهداشت در بخش پایانی سخنان خود به دیدار هیات دولت و رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: رهبری در آن دیدار فرمودند که باید این طرح را حمایت کنید تا آسیبی به آن وارد نشود زیرا اگر ۱۰۰ ساعت که نه اگر ۱۰۰۰ ساعت هم برای تبلیغات صرف می‌کردند، به این اندازه سرمایه اجتماعی برای دولت ایجاد نکرده بود.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بهداشت - سلامت - هاشمی - انقلاب - اجتماعی - حمایت - خیریه - وزارت - اقتصادی - مشکلات - موسسه - خیرین - خدمات - تومان - گذشته - عنوان - درمانی - میلیارد - زیادی - اشاره - آسیب‌های - نیازمندان - ایجاد - مناسبی - ارائه - تصریح - اقشار - اینکه - پرداخت - مهمترین - اسلامی - بیمارستان - اظهار - تهران - عاشورا - امدادگران - اعتبارات - وظیفه - تامین - نامناسب - وضعیت - شرایط - دولت‌ها - می‌دهند - مختلف - بیمارستانها - پزشکان - درآمد - موسسات - رضایت - جمهور - دیدار - سرمایه - همواره - اختصاص - زیرساخت - نباید - مراکز - افزود - مسائل - اهمیت - افراد - بهداشتی - درمان - مجالس - اطراف - گزارش - برگزار - دارند - مراجعه - زندگی - جانبازان - تاکید - بسیار - یادآور - مانند - امکان - خانواده - فراهم - ادامه - مانده - اشکالات -

مطالب مرتبط با : انتقاد هاشمی از ساخت ۴۰ شهر در اطراف تهران بدون ساخت بیمارستان
نظر شما در مورد : انتقاد هاشمی از ساخت ۴۰ شهر در اطراف تهران بدون ساخت بیمارستان

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها