مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9177 -تاریخ انتشار : شنبه 15 آبان 1395 -ساعت : 09:40

چاپ به اشتراگ گذاشتن
 گواهی‌نامه ساختمان سبز چیست؟

گواهی‌نامه سبز، ساختمان را به برند تبدیل می کند/

گواهی‌نامه ساختمان سبز چیست؟

مازندشورا: گواهی‌نامه سبز هزینه زیادی را به ساختمان تحمیل نمی‌کند، یعنی اگرچه تا 5 درصد به هزینه طراحی و رعایت تمامی 8محور در کل فرآیند ساخت‌وساز حدود 15 تا 20درصد به هزینه ساخت اضافه می کند، ولی ازآن طرف بازگشت سرمایه را به همراه دارد

مازندشورا: دبیر هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان با اشاره به اثرات مثبت برگزاری همایش اجرای قوانین انرژی در ساختمان با حضور مقامات عالی وزارت راه وشهرسازی، وزارت نیرو و نفت گفت: امیدواریم وعده‌های داده شده در این همایش که بسیار مثبت ارزیابی می شود، به نتیجه برسد.

وی این نقاط ضعف را مربوط به حوزه ساخت‌وسازها دانست و تصریح کرد: ایننقاط ضعف که در کارگاه‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت، مربوط به این است که چگونه بهینه‌سازی را رعایت کنیم و ساختمان‌هاییبسازیم که اصول زیست‌محیطی در آنها رعایت شود و یا چه ساختمانی را باید به عنوان ساختمانسبز بشناسیم.

طاهری اصل ادامه داد: همچنین چالش‌ها و نقاط ضعف در بخش طراحی‌ و اینکهاز چه مصالحی و چگونه باید در ساختمان‌ها و نمای ساختمان‌ها استفاده شود تادرنهایت بتوانیم یک ساختمان را به سطح زیروانرژی و سبز برسانیم، ازدیگر مسائل موردبحث بود.

رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست و استاندارد سازمان نظام مهندسیاصفهان در ادامه با بیان اینکه مردم هم اکنون به دنبال این هستند که معضلات اجتماعیرا در ساخت و سازها برطرف کنند گفت: معضلات ما مربوط به چهار بحران اساسی شامل آب،انرژی، مسائل زیست‌محیطی و بحث تغییر اقلیم نظیر خشکی دریاچه ارومیه، زاینده‌رود و...است و باید اندیشید که چگونه می‌توان جلوی آنها را گرفت و این مسائل را حل کرد.

وی با تاکید بر اینکه بحث بهینه‌سازی مصرف انرژی و الزامات زیست‌محیطیباید در فرآیند ساخت‌وسازها مورد توجه قرار گیرد اظهار داشت: ما 80 درصد عمر خود رادر ساختمان‌ها می‌گذرانیم و 50درصد منابع انرژی در ساخت‌وسازها صرف می‌شود. ازطرفی بیش از 60 درصد منابع و مصالح مورد نیاز در بخش ساختمان و بیش از 60درصد چوب جهاندر ساختمان مصرف می‌شود.

این مسئول اضافه کرد: پس باید نگاه ویژه‌ای به بخش ساختمان داشته باشیمو آن را به عنوان پدیده‌ای ببینیم که می‌تواند بسیاری از معضلات اجتماعی ما را برطرف کند.

جزئیات گواهی‌نامه ساختمان سبز

طاهری اصل همچنین درخصوص اقدامات سازمان نظام مهندسی اصفهان در بخش انرژی تصریح کرد: با توجه به اینکه استان اصفهان به عنوان دبیرخانه الزامات زیست‌محیطی شورایمرکزی نظام مهندسی کشور هم است، با توجه به استانداردهای جهانی و داخلی موجود، مبحث19 مقررات ملی ساختمان و آئین‌نامه اجرایی ماده 18 قانونی اصلاح الگوی مصرف، گواهی‌نامه‌ایتحت عنوان ساختمان سبز را طراحی کرده است.

وی با بیان اینکه در این گواهی‌نامه به 8 محور توجه شده که دقیقا مطابقبا استانداردهای جهانی است گفت: در اینجا استانداردهای جدیدی را تدوین نکرده‌ایم، بلکه استانداردهای موجود را به صورت صحیح بومی‌سازی و استانداردهای داخلی را هم رعایت کرده‌ایم و از این 8 محور که به عنوان الزامات زیست‌محیطی در فرآیند تولید و بهره‌وری ساختمانمطرح می‌شود، خروجی گواهی‌نامه سبز بیرون آمده است.

طاهری اصل تاکید کرد: طبق گواهی‌نامه سبز با رعایت هر کدام از اصولنظیر مبحث 19، بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشیمناسب، سیستم‌های بهره‌وری و بازیافت آب، مصالح بازگشت‌پذیر محیط‌زیست، یک امتیاز خاصبه ساختمان داده می‌شود و بر همین مبنا رتبه اصلی ساختمان تعیین و به آن گواهی‌نامهساختمان سبز اعطا می‌شود.

وی با اعلام اینکه سازمان نظام مهندسی این امتیازات را بررسی، رتبه‌دهیو درجه بندی می‌کند و با همکاری مشترک شهرداری به صورت مشترک به ساختمان اعطا می‌شودافزود: پیامد این رویکرد این است که می‌تواند ساختمان را به یک برند تبدیل و با ساختمان‌هایمشابه مقایسه کند و فرهنگ صرفه‌جویی را برای بهره‌برداران و ناظران به دنبال داشتهباشد.

طاهری اصل با بیان اینکه در گواهی‌نامه سبز، کل مباحث زیست‌محیطی، انرژی،بهره‌وری آب، تاسیسات کنار هم دیده شده است خاطرنشان کرد: گواهی‌نامه سبز هزینه زیادیرا به ساختمان تحمیل نمی‌کند، یعنی اگرچه تا 5 درصد به هزینه طراحی و رعایت تمامی 8محور در کل فرآیند ساخت‌وساز حدود 15 تا 20درصد به هزینه ساخت اضافه می کند، ولی ازآن طرف بازگشت سرمایه را به همراه دارد.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ساختمان - گواهی‌نامه - اینکه - انرژی - زیست‌محیطی - عنوان - رعایت - استانداردهای - مهندسی - طاهری - الزامات - هزینه - بهره‌وری - مسائل - فرآیند - معضلات - ساختمان‌ها - چگونه - اصفهان - ساخت‌وسازها - مربوط - محیط‌زیست - داخلی - جهانی - تبدیل - طراحی - مشترک - سیستم‌های - می‌تواند - موجود - مصالح - بهینه‌سازی - کمیسیون - همچنین - دنبال - بررسی - ادامه - منابع - تاکید - اضافه -

نظر شما در مورد : گواهی‌نامه ساختمان سبز چیست؟

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها