مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9190 -تاریخ انتشار : شنبه 15 آبان 1395 -ساعت : 12:53

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آخرین وضعیت اجرای مالیات بر خانه‌های خالی/ احتمال اصلاحات در قانون مالیات بر خانه‌های خالی

معاون وزیر راه و شهرسازی تشریح کرد؛

آخرین وضعیت اجرای مالیات بر خانه‌های خالی/ احتمال اصلاحات در قانون مالیات بر خانه‌های خالی

مازندشورا: معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از اجرای مالیات بر خانه های خالی خبر داد و گفت: با رونمایی از "سامانه شناسایی خانه‌های خالی" در سال ۱۳۹۶ این خانه ها مشمول مالیات می‌شوند.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در رابطه با اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی گفت: روند ایجاد سامانه شناسایی خانه‌های خالی به خوبی در حال بررسی است و هفته قبل در نهاد ریاست‌جمهوری مطرح شد.

وی افزود: با توجه به اینکه بخشهای مختلف دولت درگیر این سامانه هستند هم اکنون تمرکز روی این موضوع است و به موقع از سال ۱۳۹۶ که خانه های خالی مشمول مالیات می شوند این سامانه راه اندازی خواهد شد.

مظاهریان در پاسخ به این سوال که با توجه به رکود مسکن، این بخش ظرفیت فشار مالیاتی را دارد یا خیر، گفت: بحث تخصصی مناقشه‌آمیزی در مورد مالیات بر خانه‌های خالی و میزانی که قانون تعیین کرده جریان دارد اما به هر حال این موضوع مصوبه مجلس است و باید اجرا شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ما از یک سو چشم به اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی داریم که بتوانیم خواسته مجلس را انجام دهیم و از سوی دیگر در حال مباحثه با متخصصان و مجلس هستیم تا اگر امکان‌پذیر باشد اصلاحاتی در این قانون صورت گیرد.

ایسنا نوشت: از آذرماه سال قبل وزارت راه و شهرسازی شش ماه زمان داشت تا سامانه مالیات خانه‌های خالی را افتتاح کند اما به نظر می‌رسد این وزارتخانه قصد ندارد در شرایط رکود ساخت و ساز با اتخاذ سیاست‌های مالیاتی به سازندگان پشت پا بزند.

قرار بود از ابتدای سال ۱۳۹۵ بر اساس "اصلاحیه طرح مالیات‌های مستقیم" خانه‌های خالی مشمول مالیات شوند که البته هنوز سامانه آن راه‌اندازی نشده است. این تاخیر البته چندان بی‌فایده نیست؛ زیرا تولیدکنندگان مسکن با توجه به رکود معاملات حال و روز خوبی ندارند و هم اکنون تولید مسکن سالیانه بیش از ۴۰۰ هزار واحد نیست؛ در حالی که کشور به سالیانه یک میلیون مسکن نیاز دارد. از سوی دیگر مالیات بخش مسکن آن‌قدر نیست که دولت بتواند به عنوان درآمدی هنگفت روی آن حساب باز کند.

انبوه‌سازان می‌گویند در تمام دنیا وقتی یک بخش اقتصادی با رکود مواجه می‌شود دولت‌ها با ارایه مشوق عوارض و ارایه تسهیلات ارزان قیمت آن بخش را از رکود درمی‌آورند؛ اما در حالی که بخش مسکن از سال ۱۳۹۱ تا کنون با سنگین‌ترین رکود سه دهه اخیر مواجه شده، دولت قصد دارد خانه‌های خالی که فروش نرفته و با خواب سرمایه مواجه شده‌اند مشمول مالیات کند.

برخی کارشناسان معتقدند برای مالکانی که قصد فروش یا اجاره ملک خود را ندارند فرار از مالیات کار چندان سختی نیست و می‌توان با کشیدن پرده، چیدن اثاث و روشن نگه داشتن چراغ خانه برای چرخش کنتور، اداره مالیات را گول زد. در عین حال این گروه معتقدند بخش ساخت و ساز هم اکنون شرایط تحمل فشار مالیاتی را ندارد./


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مالیات - خانه‌های - سامانه - قانون - شهرسازی - معاون - مالیاتی - مواجه - اکنون - مشمول - اجرای - سالیانه - ندارند - ارایه - معتقدند - نیست؛ - چندان - وزارت - مظاهریان - ندارد - شرایط - البته - موضوع -

مطالب مرتبط با : آخرین وضعیت اجرای مالیات بر خانه‌های خالی/ احتمال اصلاحات در قانون مالیات بر خانه‌های خالی
نظر شما در مورد : آخرین وضعیت اجرای مالیات بر خانه‌های خالی/ احتمال اصلاحات در قانون مالیات بر خانه‌های خالی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها