مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9219 -تاریخ انتشار : شنبه 15 آبان 1395 -ساعت : 16:08

چاپ به اشتراگ گذاشتن
فرمول‌های تامین درآمدهای پایدار شهری اصلاح شود/ ضرورت تغییر در کسب درآمدهای ناپایدار شهرداری

نماینده مردم اردبیل در مجلس دهم مطرح کرد؛

فرمول‌های تامین درآمدهای پایدار شهری اصلاح شود/ ضرورت تغییر در کسب درآمدهای ناپایدار شهرداری

مازندشورا: سخنگوی فراکسیون مدیریت‌شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وابستگی درآمد شهرداری‌ها به ساخت و سازها گفت: هم‌اکنون بیشترین عوارض به عنوان درآمدهای پایدار از محل صدور پروانه و ساخت و ساز تامین می‌‌شود که بنا به وضعیت بازار مسکن متغیر است.

مازندشورا:صدیف بدری نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات رئیس شورای عالی استان‌ها مبنی بر ارائه طرح درآمد پایدار شهرداری‌ها به مجلس، گفت: این موضوع از مدت‌ها پیش مطرح بوده و وزارت کشور نیز برای ارائه لایحه وعده‌هایی به نمایندگان مجلس داده بود، در هر حال این طرح پس از اعلام وصول به کمیسیون‌های تخصصی مجلس مانند کمیسیون عمران، برنامه و بودجه و شوراها و امور داخلی کشور ارسال و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ایجاد درآمد پایدار برای مدیریت‌شهری، تصریح کرد: شهرداری‌ها بر مبنای درآمدهای پایدار می‌توانند برنامه‌ریزی‌های عمرانی، نگهداشت شهر، امور زیست‌محیطی و کنترل شهری را انجام دهند، این در حالی است که هم‌اکنون بیشترین عوارض به عنوان درآمدهای پایدار از محل صدور پروانه و ساخت و ساز تامین می‌‌شود که بنا به وضعیت بازار مسکن متغیر است.

وی با بیان اینکه ایجاد منابع پایدار شهری یک ضرورت است، گفت: لوایح درآمد محلی که توسط شهرداری‌ها تهیه و از سوی شوراهای اسلامی شهر و روستا به تصویب می‌رسد بر اساس تبصره ذیل ماده پنجاهم قانون مالیات بر ارزش افزود‌ه است که این منابع نیز عموما شکننده است.

بدری حل مشکلات درآمدی شهرداری‌ها را تنها توسط مجلس ممکن دانست و گفت: در طرح مذکور باید فرمول‌های تامین درآمدهای پایدار شهری اصلاح شود و برای استان‌ها و شهرهای مختلف براساس شرایط محلی تصمیم‌گیری شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم تامین منابع پایدار شهری از طریق اخذ عوارض متعدد را تنها یکی از راهکارها دانست و تصریح کرد: قطعا تکالیف تامین منابع پایدار شهری از طریق پیش‌بینی‌های تامین منابع از درآمدهای عمومی شهر تعیین خواهد شد، برای این منظور درصدی از منابع مالیات‌های دولتی هم جهت ایجاد درآمدهای پایدار شهری پیش‌بینی می‌شود.

وی با یادآوری اینکه هم اکنون اکثر درآمدهای شهری از جیب شهروندان تامین می‌شود، افزود: عوارض‌های دیگری چون عوارض بهره‌برداری و نگهداشت شهر می‌توان از شهروندان اخذ کرد، در واقع بیشترین درآمدهای شهرداری‌ها را خود شهروندان تامین می‌کنند، با این حال فرمول و محل تامین منابع ممکن است متفاوت باشد که در طرح درآمدهای پایدار شهرداری‌ها این موارد باید اصلاح شود.

بدری در توضیح آسیب‌های درآمدهای ناپایدار شهری ضمن یادآوری اینکه درآمدهای ناپایدار به رفاه شهروندان آسیب بسیار رسانده، به خانه ملت گفت: درآمدهای ناپایدار سبب شده تا شهروندان نتوانند خدمات مناسب و لازم از سوی مدیریت شهری دریافت کنند کما اینکه معماری و زیبا سازی و رفت‌وروب شهری نیز مشکلات را دو چندان کرده است.

سخنگوی فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دولت‌ها هم با وجود وظیفه و تکلیفی که برعهده داشتند با عدم پرداخت منابع توسعه مترو و عدم پرداخت سهم شهرداری‌ها از جرایم راهنمایی و رانندگی، فروش سوخت و مالیات ارزش بر افزوده در عدم ایجاد منابع پایدار سهیم بوده اند. /


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : درآمدهای - پایدار - تامین - منابع - شهرداری‌ها - شهروندان - اسلامی - ایجاد - شورای - اینکه - نماینده - ناپایدار - اردبیل - عوارض - درآمد - اصلاح - پرداخت - مدیریت شهری - مدیریت - دانست - مالیات - یادآوری - مشکلات - تصریح - سرعین - ضرورت - استان‌ها - ارائه - نگهداشت - فرمول‌های - بیشترین -

مطالب مرتبط با : فرمول‌های تامین درآمدهای پایدار شهری اصلاح شود/ ضرورت تغییر در کسب درآمدهای ناپایدار شهرداری
نظر شما در مورد : فرمول‌های تامین درآمدهای پایدار شهری اصلاح شود/ ضرورت تغییر در کسب درآمدهای ناپایدار شهرداری

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها