مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9247 -تاریخ انتشار : یکشنبه 16 آبان 1395 -ساعت : 09:24

چاپ به اشتراگ گذاشتن
افتتاح نمایشگاه ایران از چشم‌های هما در نصف‌جهان

افتتاح نمایشگاه ایران از چشم‌های هما در نصف‌جهان

مازندشورا: نمایشگاه ایران ازچشم‌های هما متشکل از مجموعه عکس‌های هوایی گئورگ ژرستر از فراز آسمان کشور در استان اصفهان افتتاح شد.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی نمایشگاه ایران ازچشم‌های هما(عکس‌های هوایی گئورگ ژرستر از فراز آسمان ایران) با حضور سید جواد میرحسینی عضو هیات‌مدیره شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و حجت‌اله غلامی مدیرکل راه و شهرسازی اصفهان درموزه هنرهای معاصر این استان افتتاح و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.

چندی پیش مجموعه عکس‌های این هنرمند سوئیسی در فرهنگسرای نیاوران تهران در معرض دید عموم قرار گرفته و چشم‌اندازهای ویژه‌ای از رودها و كوه‌ها، ارگ بم، تپه‌هاي شني در حال حركت در بيابان‌هاي وسيع سيستان و بلوچستان... بناهاي تاريخي، شوش دانيال نبي (ع)، خط ساحلي چابهار،  قله‌هاي سبلان و دماوند، تصوير جاده‌ي‌ ماهان، بم و ... را به نمایش گذاشته شده بود.

گئورگ ژرستر همچنین پس از برگزاری این نمایشگاه با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز دیدار کرده و به بیان خاطرات خود در این بخش پرداخته بود. 

آخوندی در این دیدار ضمن تشکر ویژه از زحمات این هنرمند برجسته اعلام کرد: این عکس‌های هوایی، اقدامی ارزشمند است چرا که نشان‌دهنده وضعیت شهرسازی ما در گذشته و منبعی قابل ارجاع برای حرفه‌مندان و کارشناسان این حوزه بوده و از سویی دیگر شرایط را برای مقایسه وضعیت شهرها از گذشته تا کنون برای ما فراهم کرده است. ما به وسیله این اسناد می‌توانیم متوجه شویم که در طول این سال‌ها چه بلایی بر سر شهرهایمان آمده است.

ژرستر نیز در این دیدار ضمن اشاره به پیچیدگی و گستردگی این اقدام ارزشمند گفت: مقیاس عکاسی انجام شده، کل کشور بوده و در حقیقت از سیستان و بلوچستان تا آذربایجان غربی را پوشش می‌دهد.

وی در ادامه با تأکید براینکه عکاسی در ایران بیش از دو سال به طول انجامیده است گفت: من در این مدت تعداد زیادی عکس گرفتم که در نمایشگاه فعلی تنها گزیده‌ای از آنها به نمایش گذاشته است.

این عکاس سوئیسی همچنین اظهار کرد: تا کنون موفق به عکاسی از آسمان بیش از ۱۳۵ کشور شده‌ام که  تعدادی از آنها به روشی سیستماتیک و گسترده و جامع بوده است که ایران و سوریه از جمله آنها به شمار می‌رود.

وزیر راه و شهرسازی نیز ضمن تأکید بر نمایش بقیه عکس‌ها علاوه بر تصاویر موجود در نمایشگاه گفت: ما قصد داریم پس از تهران، این نمایشگاه را در شهرهای دیگر کشور از جمله قزوین، شیراز و اصفهان و مشهد برگزار کنیم تا تمامی علاقه‌مندان در سطح کشور بتوانند از آن استفاده کنند.

در پایان این گفتگو ژرستر، کتاب تصاویر خود را به وزیر راه و شهرسازی هدیه کرد و در مقابل نیز آخوندی یک قطعه از صنایع دستی کشورمان را به رسم یادبود به این هنرمند سوئیسی هدیه کرد.

این هنرمند اروپایی ٤٠ سال پیش و در سال ١٣٥٥ در سفری پرمخاطره زیبایی‌های ایران را از آسمان با دوربین عکاسی ثبت کرد و بعد از گذشت چهار دهه با حضور در تهران عکس هایش را در گالری فرهنگسرای نیاوران با عنوان «ایران از چشم‌های هما» در معرض دید عموم قرار داده است.

در این نمایشگاه که  با مشارکت بنیاد آفرینش های هنری نیاوران با عنوان " ایران از چشم‌های هما " برگزار شده ۱۳۰ قطعه عکس کم نظیر به نمایش گذاشته شده است.

گفتنی "گئورگ ژرستر" عکاس سوئیسی پیش از این و در سال ٢٠١١ عکس های خودش از ایران را در نمایشگاهی با نام «بهشت گمشده: ایران از آسمان» در لندن به نمایش گذاشت./


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : نمایشگاه - شهرسازی - نمایش - ژرستر - هنرمند - سوئیسی - آسمان - عکاسی - آخوندی - چشم‌های - گذاشته - تهران - عکس‌های - گئورگ - دیدار - تأکید - برگزار - عنوان - گذشته - تصاویر - بلوچستان - اصفهان - هوایی - افتتاح - همچنین - ارزشمند - وضعیت -

مطالب مرتبط با : افتتاح نمایشگاه ایران از چشم‌های هما در نصف‌جهان
نظر شما در مورد : افتتاح نمایشگاه ایران از چشم‌های هما در نصف‌جهان

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها