مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9262 -تاریخ انتشار : یکشنبه 16 آبان 1395 -ساعت : 12:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
قتل عام شبانه غازهای وحشی با دام های غیرمجاز در مازندران

شکار سالانه 250 تا 300 هزار بال غاز وحشی در محمودآباد؛

قتل عام شبانه غازهای وحشی با دام های غیرمجاز در مازندران

مازندشورا: شیوه سنتی شکار پرندگان در مازندران "دوما" یا "دوما چال" بود که در سال های اخیر منفعت طلبی غیراخلاقی شکارچیان غیرمجاز شیوه های شکار و کشتار جمعی را جایگزین آن کرده است

مازندشورا: ناصر کیایی افزود : این شکارچیان با استفاده از روش های صید گذر و کرس در شب اقدام به شکار غازهای وحشی در ' سوته ' و ' رودبست ' فریدونکنار و ' حسین آباد ' و ' ازباران ' محمودآباد کردند.

وی با اشاره به اینکه شکار پرندگان هنگام شب غیر قانونی است ، ادامه داد : اما شکارچیان شب و زمان امنیت پرندگان مبادرت به شکار این غازهای وحشی کردند.

رئیس اداره محیط زیست بابلسر و فیردونکنار بدون اشاره به تعداد غازهای وحشی شکار شده در صید شب گذشته این مناطق ، گفت که حدود 30 صیاد حوزه استحفاظی بابلسر و فریدونکنار در این شکار حضور داشتند.

وی افزود : با دستور دادستانی ، امروز یکشنبه اکیپ 50 نفره از یگان حفاظت محیط زیست مازندران تخریب دام های این صیادان در چهار منطقه ذکر شده را انجام می دهند.

تالاب بین المللی فریدونکنار هرساله میزبان پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی همچون مرغابی ، غازسانان، چنگر ، حواصیل ، پاچیلک و بازهای شکاری است.

مازندران با برخورداری از سه تالاب میانکاله ، کیاسر و سرخرود و 700 آببندان و آبگیر و وجود ذخیرگاههای زیستی ، همه ساله میزبان یک میلیون بال پرنده از اقصی نقاط جهان به خصوص سیبری است که 60 درصد از این پرندگان در میانکاله یکی از 613 ذخیرگاه زیست کره جهان زیست زمستانه می کنند.

طبق آمار رسمی حدود 100 هزار شکارچی دارای پروانه و غیرمجاز در مازندران هم به شکار پرندگان مهاجر زمستان گذران مشغول می شوند و سالانه 250 تا 300 هزار بال از این پرندگان را شکار می کنند.

شکار به روش گذر ، کرس ، دام هوایی و شب دام از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع اعلام شده است ولی با این حال هر ساله صدها هزار قطعه پرنده مهاجر در مازندران با این روش های غیرمجاز سلاخی می شوند.

شیوه سنتی شکار پرندگان در مازندران ' دوما ' یا ' دوما چال ' بود که در سال های اخیر منفعت طلبی غیراخلاقی شکارچیان غیرمجاز شیوه های شکار و کشتار جمعی را جایگزین آن کرده است.

در روش دوما ، شکارچیان با استفاده از پرنده دست آموز پرندگان دیگر از جمله غازهای گردن سبز را در دام چال های فرود می آوردند و شکارچیان هم آنها را شکار می کردند.

گذر و کرس از روش های شکار دستجمعی و زنده گیری پرندگان است . هر شکارچی غیرمجاز در مناطقی مانند فریدونکنار بیش از2 تا سه کرس برای شکار پرندگان دایر می کند و هر شبانه روز هم دهها قطعه از این پرندگان را به دام می اندازد.


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : پرندگان - مازندران - غیرمجاز - غازهای - شکارچیان - فریدونکنار - پرنده - مهاجر - میزبان - تالاب - میانکاله - شکارچی - حفاظت - بابلسر - استفاده - خبرنگار - شبانه - اشاره - یکشنبه - افزود -

نظر شما در مورد : قتل عام شبانه غازهای وحشی با دام های غیرمجاز در مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها