مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 929 -تاریخ انتشار : شنبه 11 مرداد 1393 -ساعت : 19:12

چاپ به اشتراگ گذاشتن
واکنش متفاوت چند شهرداری مازندران به یک پیشنهاد تخصصی

گزارشی مستند از مازند شورا

واکنش متفاوت چند شهرداری مازندران به یک پیشنهاد تخصصی

مازند شورا: چند جوان دانشجو دو سال و نیم قبل به عنوان بازاریاب یکی از شرکت های مشاوره مهندسی برای پیاده سازی ISO9001 و ISO14001 راهی شهرداری شرق مازندارن شدند، اظهارات این جوانان از برخورد متصدیان امر در شهرداری ها نسبت به ISO بسیار جالب بود.

مازند شورا: سیستم مدیریت کیفیت با نام اختصاری (ISO) International Organization For Standard Dization  به عنوان استاندارد تعریف شده روز دنیاست که هر سال موسسه های استاندراد دنیا به روز رسانی آن را انجام می دهند.

ISO استاندارد جهانی است که موجب پیشرفت کیفی و کمی در امور مربوط به مدیریت می گردد برای مثال ISO9001 یکی از استانداردهای عمومی مدیریتی قابل پیاده سازی در تمامی ارگان های صنعتی و غیر صنعتی می باشد که یک مدیریت یکپارچه با توجه به استانداردهای مدیریتی تعریف شده روز دنیاست. حال نگرش دنیا به این استاندارد (ISO) به گونه ای است که برخی از کشورها پیاده سازی و الگو برداری از این استاندارد ها را الزامی و در سطح ملی  ملزم کرده اند. استاندارد به دو گونه ی ملی و جهانی است که استاندارد ملی محدود به سازمان ملی استاندارد هر کشور می شود اما این نوع استانداردها به هیچ وجه متضمن یک استاندارد فراگیر  و به روز نخواهد بود لذا استفاده از استانداردهای روز دنیا ملزم به ارتباط  با موسسه های پیاده سازی استانداردهای جهانی است به غیر از ISO9001 استانداردهای دیگری وجود دارد که بسته به موضوع نگارش این تحلیل به آن ها اشاره می کنم از قبیل ISO14001 (سیستم مدیریت زیست محیطی) و OHS AS 18001 (ایمنی شغلی و بهداشت حرفه ای).

در تمام کشورهای دنیا واحدهای صنعتی برای ارتقای کیفی محصول به پیاده سازی استانداردهای مربوط اقدام می کنند و بهره برداری تبلیغاتی از این حرکت وجودندارد. پیاده سازی و اجرای ISO9001 به طور معمول در تمام نهادهای صنعتی و غیر صنعتی قابل اجراست حتی شهرداری ها هم نیز می توانند به پیاده سازی استانداردهای مربوط اقدام کنند، البته نبود یک سیستم مدیریتی استاندارد در شهرداری های مازندران کاملاً مشهود است برای مثال معضل بحران زباله، کاغذبازی های اداری، ماده 100، آسفالت، زیباسازیهای نادرست و دیگر موارد نشان از نبود استانداردهای مدیریتی در شهرداری های مازندران است البته بسته به فعالیت گسترده ی شهرداری ها این ارگان ها برای ارتقای کیفی و کمی خدماتشان نیازمند یک استاندارد تعریف شده هستند تا بتوانند پاسخگوی حجم مراجعه مردم و وصول درخواست آن ها باشند البته این مهم به نوع نگاه مسئولان در شهرداری ها مازندران  مربوط می شود که متاسفانه مربوط به این قضیه آنقدر غیر حرفه ای و ناشیانه برخورد شده و جای تعجب دارد که چه کسانی در شهرداری ها پست های مهم را برعهده دارند.

چند جوان دانشجو دو سال و نیم  قبل به عنوان بازاریاب یکی از شرکت های مشاوره مهندسی برای پیاده سازی ISO9001 و ISO14001 راهی شهرداری شرق مازندارن شدند، اظهارات این جوانان از برخورد متصدیان امر در شهرداری ها نسبت به ISO بسیار جالب بود.

بهشهر

شهردار وقت بهشهر با پرخاشگری آنها را به حضور نپذیرفت و بعد از چند جلسه رفت و آمد این جوانان به اجرای درخواست آنان به دبیرخانه کفایت کرد و شهرداری بهشهر را بالاتر از آن دانست که احتیاج به ISO داشته باشد!

نکا

شهردار وقت نکا رفتار بهتری داشت و قضیه را به یکی از مسئولان خود واگذار کرد و بعد از چند روز به قول خودشان شور و مشورت به این نتیجه رسیدند که شهرداری نکا نیاز به ISO ندارد و استاندارد کیفیت آسفالت تولیدی کارخانه آسفالت شهرداری نکا آنقدر بالا هست که احتیاجی به ISO  نداشته باشد!

ساری

شهرداری ساری سابقه ی پیاده سازی ISO9001 را در سازمان عمران خود دارد لذا برخورد مسئول وقت سازمان پسماند شهرداری با این قضیه مناسب بود و تا جایی برای پیاده سازی ISO14001با هم به توافق رسیدند اما به همین توافق اکتفا شد و دیگر برای اجرای این مهم توسط سازمان فعالیت مفیدی انجام نشد.

قائمشهر

در شهرداری قائمشهر این جوانان به سراغ یکی از مسئولان شهرداری رفته و متوجه شدند این شهرداری سابقه پیاده سازی ISO را داشته اما در وسط کار رها شده جالب آنکه این مسئول خود از سر ممیزی های طرح بوده و نسبت به پیاده سازی دوباره ISO  در شهرداری قائمشهر مشتاق بود اما وقتی طرح به دست شهردار وقت رسید با دو روز تاخیر طرح توسط وی بدون هیچ دلیلی رد شد!

بابل

شهردار وقت بابل نسبت به این مهم اشتیاق نشان داد اما بررسی این قضیه را به یکی از مسئولان وقت شهرداری واگذار کرد که بعد از چند روز رفت و آمد این جوانان آقای مسئول گفت این گونه برنامه ها نیاز به تامین بودجه داشته که باید از طریق مناقصه عمومی به اجرا در آید وی در واکنش به پاسخ یکی از این جوانان مبنی بر اینکه قیمت پیشنهادی شرکت متبوع آنها بسیار ارزان تر از دیگر همکاران است گفت: پسر جان!! من که نمی توانم پول بیت المال را خرج اینطور موارد غیر ضروری کنم!!!

لذا با روی کار آمدن دور جدید شورای های شهر و برکنار شدن اکثر شهرداران گذشته اگرچه مدیران قبلی ارتقای جایگاه گرفتند اما امید است مدیران جدید به پیشنهاداتی این چنینی جواب های بهتری دهند.


گزارش وارده از حسین زحمتکش

 

توضیح مازند شورا: اگرچه دیدگاه های طرح شده در یادداشت هایی که در این رسانه منعکس می شود الزاما دیدگاه های مدیران این رسانه نمی باشد اما پایگاه علمی - خبری مازند شورا ضمن اعلام آمادگی برای انتشار جوابیه شهرداری های نامبرده شده آمادگی دارد جزئیات بیشتری از این گزارش را به طور اختصاصی به شهرداری های مربوطه ارائه نماید.

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ISO استاندارد جهانی - حسین زحمتکش - بهشهر - نکا - بابل - ساری - قائمشهر - -

نظر شما در مورد : واکنش متفاوت چند شهرداری مازندران به یک پیشنهاد تخصصی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها