مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9490 -تاریخ انتشار : سه شنبه 18 آبان 1395 -ساعت : 12:10

چاپ به اشتراگ گذاشتن
چه زمان راه برای حضور جوانان در مدیریت شهری باز خواهد شد؟

انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و یک سوال بی‌جواب:

چه زمان راه برای حضور جوانان در مدیریت شهری باز خواهد شد؟

اختصاصی مازندشورا: شهرهای ما نیازمند اصلاح در امور اقتصادی، شهرسازی، نگرش مدیریتی و ... هستند. اصلاحی که نه الزاما به دست مدیران امتحان پس داده و حتی گاهی ناکارآمد بلکه به دست جوانان نخبه و متخصص و بی‌ادعا

اختصاصی مازندشورا: احمد رضا خردور*- سالها از دورانی که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی، امام (ره)  به جوانان غیور و سلحشور اطمینان کرده و جبهه‌های نبرد را به دستان با کفایتشان سپردند گذشته است و متاسفانه شاهد هستیم تفکری که زمانی جوانان را صاحب شور و شعور و آگاهی لازم برای اداره جبهه‌های جنگ و حتی روی مین رفتن می‌دانست رنگ باخته و تفکری که بر خلاف شعارها و ژست‌های روشنفکرانه و دلسوزانه‌اش، جوانان نخبه و کارآمد را فاقد صلاحیت لازم برای اداره امور و حتی مدیریت در شهرهای کوچک می‌داند حاکم شده است و بسیار کم و انگشت شمارند مدیران جوان و آنان که هستند تنها به شرط سرسپردگی به مسند گماشته شده‌اند. این در حالیست که جوانان نخبه ما یکی از قشرهای فعال، با نشاط، تحصیلکرده و هوشمند جامعه هستند که به واقع لازمه پیشرفت و تعالی جامعه ما سپردن امور مدیریتی و برنامه‌ریزی و اجرایی به این جوانان است.

از مهمترین عرصه‌هایی که باید برای مشارکت در آن از جوانان حمایت کرد، عرصه شوراهای اسلامی  شهر و روستاست، عرصه‌ای که همواره با جوانان با ادله‌ای که می‌توان گفت از مزایای نشاط و پویایی جوانی است برخورد شده است، دلایلی واهی چون جوانی و کم تجربگی و نداشتن ارتباطات در سطوح بالای مدیریتی در منطقه و از این قبیل، غافل از اینکه معضل جامعه ما نه حضور مدیران جوان بر مسند امور بلکه غفلت در بازنگری در حوزه مدیریت شهریست.

شهرهای ما نیازمند اصلاح در امور اقتصادی، شهرسازی، نگرش مدیریتی و ... هستند. اصلاحی که نه الزاما به دست مدیران امتحان پس داده و حتی گاهی ناکارآمد بلکه به دست جوانان نخبه و متخصص و بی‌ادعا. امروز بعضا در سابقه مدیریتی بعضی مدیران به اصطلاح مجربمان شاهد رشوه خواری، فساد، رانت خواری، سود جویی و ... هستیم و شاهدیم که عده ای با استفاده از روابط ناسالم امتیازاتی می گیرند که منجر به کسب ثروت بادآورده و  بروز طبقه اشرافی در جامعه شده است.

از طرفی شاهدیم که در جامعه ما فرصت های شغلی بویژه برای جوانانمان بسیار کم و امنیت شغلی و اجتماعی شان بسیار پایین است و رسیدن به شغل و جایگاه اجتماعی مناسب و تشکیل خانواده و ساماندهی زندگی برای نسل جوانمان رویاییست در دوردست و تفکرات حاکم بر مدیریت کشور نه تنها گره گشای مشکلات این قشر عظیم نیست بلکه خود گره ای بر گره های ناگشودنی دیگر است.

مدیریت شهرهایمان دچار نابسامانی و اختلال شدید شده و به تبع آن جامعه نیز دچار همین نابسامانی و ولنگاری فکری شده و مهمترین علت آن عدم احساس مسئولیتی است که از طرف مدیران سطح بالا که به دلیل سالها حضور در صدر امور به قول عامه بار خود بسته اند و شرایط فعلی را بهترین راه برای حفظ منافع خود می بینند به لایه های پایین تر تزریق شده تا جایی که امروز کمتر شاهد احساس مسئولیت در قبال وضعیت موجود در میان اقشار مختلف مردم هستیم و به قولی همه بدنبال بیرون کشیدن گلیم خود از آب هستند و مسئولیتهای اجتماعی خود را فراموش کرده اند.

آنطور که به نظر میرسد تنها راه برون رفت از این شرایط اعتماد به جوانان نخبه و تحصیلکرده است, جوانانی که دارای صفاتی چون شجاعت , صداقت , نشاط و انگیزه و پشتکار مضاعف برای کار و رشد و تعالی هستند. این جوانان با شهامت و صداقت از حقوق مردم دفاع می کنند و حاضر نیستند منافع عمومی را فدای مصالح عده ای خاص بکنند  درست برخلاف قشری از مدیران به اصطلاح مجربمان که تنها به ثروت خود و نزدیکانشان افزوده اند.

جوانان دردکشیده و فهیم مان با انگیزه اصلاح امور و خدمت رسانی به ولی نعمتان انقلاب که مردم دردمند و زجر کشیده مان هستند پای در این عرصه می نهند و طمع ثروت و سودجویی ندارند و تنها به آینده خود و مردم می اندیشند , آینده ای که نبایددر آن عده ای خاص در عیش و عشرت و اکثریتی در فقر و عسرت غرق شوند.

آینده ای که بر اساس آرمان‌های ارزشمند انقلابمان پدری شرمسار سفره خالی از طعام مقابل فرزندان نباشد و دستی به تعدی بیت المال و دستی به تکدی لقمه‌ای نان دراز نگردد.

اکنون زمان آن  رسیده همانند سالها قبل که به باکری‌ها و زالپولی‌ها و بسیاری دیگر از جوانان غیور و شجاع و مدبر اطمینان شد، عنان مدیریت شهرها و کشورمان را به دست این نسل آینده ساز بسپاریم زیرا روزی به ناجار مدیرانمان نه بازنشسته و مستعفی که از کارافتاده و متوفی خواهند شد و در آن زمان شاید نسلی سرخورده از بی اعتنایی و کج اندیشی مدیریت را به دست بگیرند، نسلی که بعید نیست با این حجم فشار و مشکلات راه اسلاف خود را در پیش بگیرند و این دور باطل ادامه پیدا کند.

پس تا فرصت هست باید کاری کرد، کاری برای سعادت جامعه مان، کاری شاید در اردیبهشت 96 

* دبیر شورای هماهنگی اصلاح طلبان شهرستان نور

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : احمد رضا خردور - اصلاح طلبان نور - اصلاحات مازندران - شورای مشورتی نور - جوانان نخبه - مدیریت جوانان -

نظرات کاربران در مورد : چه زمان راه برای حضور جوانان در مدیریت شهری باز خواهد شد؟
  • براپاسخ0سه شنبه 10 مرداد 1396

    جوانان جنك براي جنكيدن رفتند شما براي پست ومقام و چپاول اين كجا و ان كجا لطفا خودتان را با جوانان جنك مقايسه نكنيد انها ريا كار نبودند

نظر شما در مورد : چه زمان راه برای حضور جوانان در مدیریت شهری باز خواهد شد؟

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*