مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9506 -تاریخ انتشار : سه شنبه 18 آبان 1395 -ساعت : 15:05

چاپ به اشتراگ گذاشتن
برگزاری اولین همایش فرصت‌ها و چالش‌های اجرای مقررات ملی ساختمان در خراسان جنوبی

صبح امروز برگزار شد:

برگزاری اولین همایش فرصت‌ها و چالش‌های اجرای مقررات ملی ساختمان در خراسان جنوبی

مازندشورا: صبح امروز اولین همایش استانی فرصت‌ها و چالش‌های اجرای مقررات ملی ساختمان خراسان جنوبی برگزار شد.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی راه و شهرسازی خراسان جنوبی، مهدی جعفری صبح امروز در اولین همایش استانی فرصت‌ها و چالش‌های اجرای مقررات ملی ساختمان خراسان جنوبی اظهار کرد: مسکن و سرپناه جرو نیازهای ضروری انسان‌ها است که در هر جامعه‌ای باید به بهترین شکل ممکن، امکان دسترسی تمامی افراد جامعه به آن را فراهم کرد.

وی با بیان اینکه تولید مسکن در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر تفاوت اساسی دارد، افزود: در آمریکا و اروپا و حتی کشورهای خاورمیانه مالکین فقط سرمایه‌گذار هستند و مدیریت منابع مالی را بر عهده دارند و در ساختمان‌سازی کار بدون مشاور صورت نمی‌گیرد و برای اجرا نیز فقط شخصیت‌های حقیقی و حقوقی مهندسی، پیمانکار یا مدیر پیمان مسئولیت ساختمان را بر عهده می‌گیرند.

جعفری افزود: در کشورهای دیگر تخلف هر یک از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی از اعتبار کاری آن‌ها می‌کاهد و هویت شغلی آن‌ها را تهدید می‌کند بنابراین ملزم به رعایت الزامات و آئین‌نامه‌های طراحی و اجرایی هستند.

وی با اشاره به اینکه تولید مسکن در کشور ما با چالش‌های زیادی روبرو است، ادامه داد: اگر به طور اساسی با آن برخورد نشود می‌تواند آثار سوئی به دنبال داشته باشد. به گفته وی بیشترین تعداد زلزله بزرگ‌تر از ۷ ریشتر کشور در صدسال اخیر در استان خراسان جنوبی رخ داده است که همگی بزرگ‌تر از ۷ ریشتر بوده است و بزرگ‌ترین شکستگی سطحی ثبت شده در اثر یک زلزله مربوط به این استان در اردکول به طول ۱۲۵ کیلومتر است و مجموعه گسل‌های باقران، بجد، امیرآباد و شکراب در اطراف شهر، بیرجند را به‌صورت جدی تهدید می‌کند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با بیان اینکه در استان ساخت و ساز و رعایت مقررات ملی دارای اهمیت خاصی است، عنوان کرد: در ماده ۳۳ قانون تدوین اصول و قواعد فنی که رعایت آن‌ها در طراحی، محاسبه، بهره‌برداری لحاظ شده بر عهده وزارت راه و شهرسازی است و مقررات ملی ساختمان دارای جایگاه کاملاً قانونی است.

جعفری هدف از تدوین ملی ساختمان را تضمین ایمنی، بهداشت، بهره‌دهی مناسب، آسایش و صرفه اقتصادی در جهت حمایت از مردم دانست و گفت: در قانون و اطلاعات کمبودی نیست و مشکل عمل نکردن به قوانین است بنابراین در این همایش بررسی خواهد شد که مقررات ملی ساختمان چه میزان به اهداف تعیین شده خود دست یافته است؟ و برای رسیدن به این اهداف با چه فرصت و چالش‌های مواجه است؟

 وی با بیان اینکه یکی از چالش‌های بزرگ مقررات ملی ساختمان مشخص نبودن دوره مسئولیت است و مشخص نیست که مسئولیت مهندس ناظر چندسال است، افزود: در برخی موارد مرز مسئولیت فی مابین ناظر، مالک، مجری متمایز و شفاف نیست و متأسفانه عملکرد جامعه مهندسی به گونه‌ای بوده که هم‌اکنون در جامعه دیدگاهی مناسب نسبت به برخی مهندسین وجود ندارد و به عبارتی اعتماد مناسب بین مردم و عده‌ای مهندسین وجود ندارد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی بیان کرد: هم‌اکنون در کیفیت ساخت و ساز در سطح کشور و سطح استان ابهاماتی وجود دارد و اگر سؤال شود چنانچه زلزله‌ای در بیرجند و یا سایر شهرهای استان اتفاق بیافتد چه میزان خسارت مالی و جانی و تخریب برای ساختمان‌ها به وجود خواهد آمد؟ همه نگران هستیم و این سؤال برای ساختمان‌های دولتی و یا ساختمان حساس مانند بیمارستان‌ها که باید در زمان زلزله نیز سرویس‌دهی کند بیشتر است.

جعفری با اشاره به اینکه خراسان جنوبی دارای گسل‌های فعال بوده و زلزله‌های رخ داده و تلفات جانی و مالی فراوان گواه این امر است، تأکید کرد: مسئولیت مهندسین استان در حوزه ساخت و ساز بسیار حساس است و باید با دقتی مضاعف خدمات مهندسی خود را ارائه دهند.

وی به لزوم فرهنگ‌سازی در این خصوص اشاره کرد و افزود: یکی از نقصان‌های موجود عدم اطلاع‌رسانی است؛ متأسفانه برخی مالکین ناظر گریز هستند و حق‌الزحمه خدمات مهندسی را به عنوان هزینه سربار برای ساختمان می‌دانند که در این خصوص باید فرهنگ‌سازی شود لذا باید مطالبه خدمات مهندسی را در مردم ترویج کنیم.

وی بیان کرد: امسال که سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است در بحث ساخت و ساز باید برنامه‌ریزی شود که عمر مفید ساختمان افزایش یابد و همچنین در بحث انرژی صرفه‌جویی کنیم یعنی کیفیت را بالا ببریم.

به گفته وی بر اساس آمار سازمان بهینه‌سازی مصرف انرژی، حدود ۴۵ درصدی از انرژی تولیدی کشور در بخش ساختمان و مسکن مصرف می‌شود که این عدد نشان می‌دهد بخش ساختمان و مسکن کی از پرمصرف‌ترین بخش‌های انرژی است بنابراین یکی از وظایف دست‌اندرکاران صنعت ساخت و ساز توجه و اهتمام ویژه به اجرایی شدن کامل مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان تحت عنوان بهینه‌سازی مصرف انرژی است. لازم به ذکراست این همایش از ساعت ۹ صبح امروز آغاز و تا ساعت ۱۵ ادامه خواهد داشت.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ساختمان - خراسان - جنوبی - مقررات - استان - اینکه - مسئولیت - مهندسی - شهرسازی - چالش‌های - انرژی - همایش - جعفری - افزود - اشاره - رعایت - آن‌ها - دارای - مناسب - عنوان - خدمات - مهندسین - زلزله - بنابراین - کشورهای - جامعه - میزان - اهداف - وزارت - تدوین - قانون - متأسفانه - هم‌اکنون - فرهنگ‌سازی - اولین - بهینه‌سازی - فرصت‌ها - کیفیت - اجرای - ندارد - تولید - مدیرکل - شخصیت‌های - طراحی - امروز - می‌کند - حقیقی - تهدید - اجرایی - مالکین - گسل‌های - بیرجند - ریشتر - بزرگ‌تر - ادامه - اساسی - حقوقی -

نظر شما در مورد : برگزاری اولین همایش فرصت‌ها و چالش‌های اجرای مقررات ملی ساختمان در خراسان جنوبی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها