مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9518 -تاریخ انتشار : سه شنبه 18 آبان 1395 -ساعت : 17:14

چاپ به اشتراگ گذاشتن
سرمایه‌های لازم به شهرداری‌ها نمی‌آید

دبیر کمیته سرمایه‌گذاری اجلاس جهانی شهرداری‌ها و شوراها:

سرمایه‌های لازم به شهرداری‌ها نمی‌آید

مازندشورا: مهم‌ترین راهکار در توسعه شهر توسط شهرداری‌ها این بوده که در کنار سیستم سنتی قدیمی اخذ عوارض از مردم شهر، سیستم‌های جدید بر مبنای سرمایه‌گذاری مشارکتی و استفاده از سرمایه‌های داخلی و خارجی راه‌اندازی شود

مازندشورا: داوود ندیم با اشاره به کمبود مالی و اقتصادی در شهرداری‌های کشور، اظهار کرد: شهرداری‌ها حدود 100 است که بر طبق دریافت عوارض از مردم شهر را نگهداری می‌کنند.

وی افزود: نگهداری شهر در قانون به شهرداری‌ها سپرده شده و ساخت شهر بر عهده دولت است ولی امروزه هر دو وظیفه نگهداری، ساخت و توسعه شهر بر دوش شهرداری افتاده است.

دبیر کمیته سرمایه‌گذاری اجلاس جهانی شهرداری‌ها و شوراها با اشاره به اینکه منابع این دو امر تعریف نشده است، یادآور شد: منابع دریافتی از مردم کمتر از آن است که بتوانیم بر اساس آن ساخت شهرها را انجام دهیم هر چند دوره رکود در ساخت و ساز را پیش رو داریم.

این مسؤول با اعلام اینکه منبع اصلی شهرداری‌ها از سوی مردم و عوارض است، گفت: به همین لحاظ از جنبه اقتصادی با کمبود شدیدی بوده و نمی‌توان هزینه‌های جاری شهرداری‌ها را تأمین کرد.

ندیم خاطرنشان کرد: با وجود وضعیت موجود اقتصادی نمی‌توان در میدان رقابت با کشورهای خارجی وارد میدان شد و در سطح بین‌الملل و ملی پروژه‌های خوبی را در شهرها اجرا کرد.

وی با اعلام اینکه مهم‌ترین راهکار در توسعه شهر توسط شهرداری‌ها این بوده که در کنار سیستم سنتی قدیمی اخذ عوارض از مردم شهر، سیستم‌های جدید بر مبنای سرمایه‌گذاری مشارکتی و استفاده از سرمایه‌های داخلی و خارجی راه‌اندازی شود، ادامه داد: سرمایه‌های لازم به شهرداری‌ها نمی‌آید تا اینکه ساختار، لوازم و قوانین موجود در این حوزه به صورت شفاف مطرح شود.

ندیم در پاسخ به اینکه چرا سرمایه‌گذاران میلی برای سرمایه‌گذاری در حوزه شهری کشور ندارند، بیان کرد: عامل اصلی این امر نبود زیرساخت‌های لازم است، سرمایه‌گذاری در شهرهای ایران توسط سرمایه‌گذاران همانند پیمودن کوه بلند، ناهموار، صعب‌العبور و سخت با مانع شیب‌دار و زمان‌بر است در حالی که در کشورهای رقیب همانند امارات و ترکیه بسیار کار راحت بوده و فعالیت سرمایه‌گذاران مانند حرکت در اتوبان چهار خطه با سرعت فوق‌العاده است.

وی بیان کرد: این مهم نشان از تفاوت بسیار زیاد در کشورها دارد هر چند در کشورهای دیگر کسب و کار خیلی راحت بوده ولی سرمایه‌گذاری در شهرهای مختلف کشور بسیار سخت و پیچیده است.


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرداری‌ها - سرمایه‌گذاری - اینکه - عوارض - کشورهای - سرمایه‌گذاران - بسیار - اقتصادی - نگهداری - توسعه - شهرها - سرمایه‌های - خارجی - جهانی - شهرهای - همانند - شوراها - اجلاس - موجود - کمیته - اشاره - منابع - اعلام - کمبود - نمی‌توان - میدان -

نظر شما در مورد : سرمایه‌های لازم به شهرداری‌ها نمی‌آید

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها