مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9753 -تاریخ انتشار : یکشنبه 23 آبان 1395 -ساعت : 09:01

چاپ به اشتراگ گذاشتن
انتقاد وزیر جهاد کشاورزی از تغییر اراضی در مازندران/ ممنوعیت واردات برنج از 5 ماه پیش تاکنون

سی و سومین اجلاس شورای عالی استان‌ها؛

انتقاد وزیر جهاد کشاورزی از تغییر اراضی در مازندران/ ممنوعیت واردات برنج از 5 ماه پیش تاکنون

مازندشورا: در 3 سال گذشته با توجه به هماهنگی صورت گرفته مابین قوه قضائیه و مجریه، جلوی دست اندازی به اراضی ملی و کشاورزی را گرفته‌ایم و توانسته‌ایم بر بخشی از این مشکل فائق بیاییم ولی وسعت سوء استفاده از اراضی ملی بسیار بیشتر است

مازندشورا: وزیر جهاد کشاورزی گفت: در 3 سال گذشته با توجه به هماهنگی صورت گرفته مابین قوه قضائیه و مجریه، جلوی دست اندازی به اراضی ملی و کشاورزی را گرفته‌ایم و توانسته‌ایم بر بخشی از این مشکل فائق بیاییم ولی وسعت سوء استفاده از اراضی ملی بسیار بیشتر است.

محمود حجتی در سی و سومین اجلاس شورای عالی استان‌ها در جمع خبرنگاران درباره تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی، اظهار داشت: خاکی که در اختیار ما است، گرانمایه و متعلق به نسل‌های آینده است و باید آن را حفظ کنیم.

 وی افزود: به دلیل مسائل زودگذر و سرمایه‌گذاری، بهترین اراضی کشور دستخوش سوداگران قرار می‌گیرد.

 وی افزود: در استان‌های شمالی کشور، اراضی محدود و مهمی داریم که تغییر کاربری داده شده است و دستخوش سوء استفاده‌های عده‌ای سودجو شده است.

 حجتی بیان داشت: در 3 سال گذشته با توجه به هماهنگی صورت گرفته مابین قوه قضائیه و مجریه، جلوی دست اندازی به اراضی ملی و کشاورزی را گرفته‌ایم و توانسته‌ایم بر بخشی از این مشکل فائق بیاییم ولی وسعت سوء استفاده از اراضی ملی بسیار بیشتر است.

 وی گفت:‌ طرح‌های هادی در روستاهای سراسر کشور باید اجرایی شود تا تخلفات در تغییر کاربری و دست‌اندازی به زمین‌های کشاورزی به حداقل برسد.

 وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر جلوگیری از واردات برنج اظهار داشت: نیاز کل کشور را مورد ارزیابی قرار داده‌ایم. در بعضی از محصولات افزایش تولید داریم ولی در بعضی از محصولات نیز نیاز به واردات است.

 وی افزود: محصولاتی که توسط کشاورزان تولید شده است باید در بازار داخل به فروش برسد و اضافه محصولات تولید شده به دیگر کشورها صادر شود.

 وی با اشاره به اینکه سیاست بازار در قبال بازار را در پیش گرفته‌ایم، گفت: در حال حاضر بیش از 2 میلیون و 200 تن تولید داخلی برنج است که البته نیاز کشور را تأمین نمی‌کند بنابراین باید بخشی از واردات از خارج انجام شود.

 وی یادآور شد: از ابتدای تیرماه تا آبان ماه واردات برنج در کشور ممنوع است و بعد از این مهلت 5 ماهه به دنبال محدود کردن و تنظیم کردن واردات برنج هستیم که بیشتر از نیاز کشور، واردات نداشته باشیم.

 وی درباره افزایش قیمت برنج نیز اظهار داشت: آنچه که در مزرعه به فروش می‌رسد قیمت آن اصولی و طبیعی است ولی در بازار با قیمت بیشتری به فروش می‌رود که باید قیمت مابین تولید و عرضه در بازار کنترل شود.

 وی درباره کنترل قیمت مرغ نیز گفت: در صورتی که مرغ بیشتر از تقاضای داخلی تولید شود با مدیریت و ذخیره کردن مازاد آن می‌توانیم در هنگام افزایش قیمت، مرغ‌های ذخیره شده را در سطح بازار توزیع کنیم و اجازه افزایش قیمت را ندهیم.


منبع : شورای عالی استان ها


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : وزیر کشاورزی - تغییر اراضی - واردات برنج - استان مازندران - شمال کشور - محمود حجتی -

نظر شما در مورد : انتقاد وزیر جهاد کشاورزی از تغییر اراضی در مازندران/ ممنوعیت واردات برنج از 5 ماه پیش تاکنون

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها