مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9845 -تاریخ انتشار : دوشنبه 24 آبان 1395 -ساعت : 10:07

چاپ به اشتراگ گذاشتن

آلودگی هوای 8 شهر بزرگ و مرکز استان «ناسالم» اعلام شد

امروز، تعطیلی مهد کودک ها ، پیش‌دبستانی‌ها و مدارس ابتدایی استان تهران

مازندشورا:

بلدیه| تهرانی‌ها دیروز آلوده‌ترین پایتخت را در سال 95 تجربه کردند. به گزارش مرکز پایش آلودگی هوا، شاخص آلودگی هوای تهران روز گذشته 156 و در وضعیت «ناسالم برای همه گروه‌های جامعه» اعلام شد تا این پنجمین روزی باشد که پایتخت نشینان هوای آلوده‌تر از حد مجاز را تنفس می‌کنند. با وجود این و در حالی که به گفته معاون محیط زیست استان تهران، «از روز شنبه پیش‌بینی شده بود که روز یکشنبه شاخص آلودگی هوای تهران از مرز 150 هم عبور کند»، دیروز کمیته هماهنگی شرایط ویژه آلودگی هوا با حضور استاندار تهران تشکیل شد و کلیه مهدهای کودک، پیش دبستانی و مدارس ابتدایی استان بجز شهرستان‌های فیروزکوه، دماوند و پردیس  روز دوشنبه تعطیل اعلام گردید.
در همین حال سازمان هواشناسی که پیشتر اعلام کرده بود وضعیت پایداری جوی و آلودگی هوا تا امروز دوشنبه در تهران ادامه خواهد داشت اما روز گذشته پیش‌بینی کرد که آلودگی تا آخر هفته همچنان میهمان پایتخت‌نشینان خواهد بود. مدیر گروه هواشناسی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی در این باره به ایرنا گفته: اوج آلودگی هوا در تهران دیروز بود و عصر امروز شاهد حرکت جزئی در جو خواهیم بود که تا حدود بسیار اندکی از بار آلودگی می‌کاهد. اما قدرت این حرکت جوی تا حدی نیست که آلودگی هوا را برطرف کند و در نتیجه، آلودگی همچنان ادامه دارد. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز در گفت‌و‌گو با «ایران» درباره پیش‌بینی هواشناسی می‌گوید: با این حساب پس باید بگوییم خدا خودش کمک کند. وحید حسینی، در ادامه درباره عدم تعطیلی مدارس تهران گفت: ببینید من یک مهندس هستم و نمی‌توانم درباره ضرورت تعطیلی مدارس اظهار نظر کنم و دفتر سلامت وزارت بهداشت مسئولیت سنگینی بر عهده دارد و آنها باید ضرورت این امر را در کمیته مواقع اضطرار در صورت لزوم گوشزد کنند اما واقعیت این است که اگر فقط یک روز یا دو روز شاخص آلودگی در وضعیت ناسالم باشد، حالا چند درجه بالا و پایین رفتنش زیاد اهمیتی ندارد اما وقتی شاهد تداوم آلودگی آن هم برای 5 روز متوالی هستیم اینجا وضعیت فرق می‌کند و قطعاً سلامت افراد بیشتر به خطر می‌افتد و مسئولان باید به این نکته توجه کرده و تصمیم‌گیری کنند. او خاطرنشان کرد: در دی ماه سال گذشته نیز هوای تهران برای 22 روز در وضعیت ناسالم بود که البته تنها دو روزش شاخص آلودگی بالاتر از 150 رفت اما تداوم آلودگی و این وضعیت ناسالم برای مدت طولانی، خودش بحران و قطعاً اشکالات فراوانی می‌تواند داشته باشد که باید راهکارهای لازم برای پیشگیری از بروز آن را اتخاذ کرده و اجرایی کنیم نه اینکه فقط در مواقع بحرانی به فکر چاره بیفتیم.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه شهرداری تهران و شرکت کنترل کیفیت هوا هیچ حق رأیی در کمیته مواقع اضطرار هوا ندارند افزود: با‌وجود تمامی اقدامات مثبت و قابل تقدیری که توسط سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نفت برای بهبود کیفیت بنزین و گازوییل در دو سه سال گذشته انجام شده اما هنوز کارهای نشده و مصوبات اجرا نشده زیادی در کشور داریم که اگر این مصوبات هیأت دولت، زودتر اجرایی شده بود امروز شاهد تداوم آلودگی در تهران نبودیم. او خاطرنشان کرد: بسیاری از بندهای مصوبه شماره 20774 دولت در سال 95 و مصوبه شماره 20148 هیأت وزیران در سال 93 هنوز اجرایی نشده، آن وقت در مواقع اضطرار مجبور می‌شویم فقط تشکیل جلسه بدهیم و تصمیماتی اتخاذ کنیم که عملاً نتیجه‌ای هم به دنبال نخواهد داشت، چون این جلسات و تصمیمات تنها حکم یک مسکن برای تسکین چند ساعته درد را دارد در حالی که درمان اصلی عملاً کنار گذاشته شده است.
حسینی افزود: اگر این مصوبات اجرایی شوند قطعاً می‌توان به کاهش آلودگی هوای تهران و بسیاری از شهرهای کشور در یک برنامه 5 ساله تا 10 ساله امیدوار بود و دیگر شاهد مرگ سالانه 26 هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا نخواهیم بود.
اما همزمان با تشدید آلودگی هوا در پایتخت، 8 شهر بزرگ و مرکز استان در کشور با آلودگی هوا و بیش از حد استاندارد مواجه بودند. شاخص آلودگی هوا در اهواز، قزوین و تهران اگرچه بالاتر از 150 بود اما در شهرهای مشهد، اراک، ارومیه، همدان، کرج و اصفهان نیز شاخص آلودگی بین 100 تا 150 گزارش شد تا سازمان حفاظت محیط زیست با صدور اطلاعیه از سالمندان، زنان باردار و کودکان بخواهد به هیچ عنوان در فضای باز تردد نکنند.
تصمیمات  کمیته هماهنگی  شرایط
ویژه آلودگی هوا
افزایش غلظت آلاینده‌های هوا در تهران و قرارگیری شاخص کیفی برروی عدد 156 و ایجاد وضعیت ناسالم برای تمام گروه‌ها باعث شد که کمیته هماهنگی شرایط ویژه آلودگی هوا برای دومین روز پیاپی با حضور استاندار تهران تشکیل جلسه دهد.
به گزارش تسنیم ، ناصر مهردادی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران پس از پایان جلسه با بیان اینکه اقدامات کنترلی و پیشگیرانه در چارچوب مصوبات روز شنبه کمیته شرایط ویژه آلودگی هوا طی دیروز در تهران به انجام رسید، اظهار کرد: با توجه به افزایش غلظت آلاینده‌ها و پایداری هوا این جلسه به پیشنهاد اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و تأیید استاندار برگزار شد و کلیه مهدهای کودک، پیش دبستانی و مدارس ابتدایی استان بجز شهرستان‌های فیروزکوه، دماوند و پردیس  روز دوشنبه تعطیل گردید.مدیرکل محیط زیست استان تهران تصریح کرد: همچنین مقرر شد طرح ترافیک و زوج و فرد تا اطلاع ثانوی تا ساعت 19 در سطح شهر تهران اجرا شود.
مهردادی با اشاره به اینکه موافقت مدیران دستگاه‌های اجرایی با مرخصی مادران شاغل از دیگر مصوبات این جلسه بود، عنوان کرد: مصوبات روز شنبه کمیته شرایط ویژه آلودگی هوا همچنان به قوت خود باقی است.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : آلودگی - تهران - استان - کمیته - وضعیت - مصوبات - ناسالم - مدارس - اجرایی - هواشناسی - مواقع - شرایط - گذشته - حفاظت - دیروز - امروز - اعلام - اینکه - کیفیت - همچنان - اضطرار - قطعاً - تداوم - دوشنبه - درباره - ادامه - گزارش - استاندار - پایتخت - ابتدایی - تعطیلی - تشکیل - پیش‌بینی - گردید - تعطیل - اقدامات - افزود - دماوند - اشاره - بسیاری - مصوبه - مهردادی - مدیرکل - عنوان - شهرهای - شماره - عملاً - پایداری - اتخاذ - اظهار - سلامت - ضرورت - حسینی - دبستانی - مهدهای - وزارت - شهرستان‌های - خاطرنشان - بالاتر - پردیس  - هماهنگی - فیروزکوه - کنترل -

نظر شما در مورد : امروز، تعطیلی مهد کودک ها ، پیش‌دبستانی‌ها و مدارس ابتدایی استان تهران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها