مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9850 -تاریخ انتشار : دوشنبه 24 آبان 1395 -ساعت : 10:47

چاپ به اشتراگ گذاشتن

تپه میل در انتظار بازسازی ویرانی

حفاظت از آتشکده ری در مقابل طوفان با اعتبار ۱۰۰ میلیونی

مازندشورا:

بلدیه| پس از تخریب گسترده آتشکده ری، بخشدار قلعه نو در شهرستای ری، از تعیین ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای ترمیم «تپه میل» در برابر توفان و بارش‌هایی که این اثر ۱۸۰۰ ساله را تخریب کرده، خبر داد.
تپه میل یا همان «آتکشده ری» که «به بهرام گور» هم معروف است،. بنایی به دیرینگی ساسانیان که روی تپه‌ای محصور در میان نیزار در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ری قرار گرفته است. بخشی از آن در زمان حمله اسکندر تخریب شد و بخش دیگرش در گذر زمان. از چهارطاقی آتشکده فقط دو طاق و یک دالان و چند ستون مزین به نقوش خشتی باقی مانده که در طوفان‌های اخیر هم سازه‌های محافظتی‌اش را کاملا به باد داده و مدتی می‌شود پلاستیک‌های متری تنها محافظ آتشکده‌ای شده است که یکی از مهمترین آثار تاریخی استان تهران به شمار می‌آید.
ایمان قربانی، بخشدار قلعه نو درباره حفاظت از آن در برابر آسیب‌هایی که سال‌هاست در معرضش قرار گرفته گفت:«در کمیته‌ برنامه‌ریزی شهرستان ری مصوب شد اعتباری برای ترمیم تپه میل به اداره‌ میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران اختصاص دهند و قرار شد اعتباری هم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در اختیار استان تهران قرار دهد که بعد از تخصیص اعتبار، کار ترمیم آغاز خواهد شد.»
او این اعتبار را نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: «من پیگیر تامین این اعتبار هستم و امیدوارم با توجه به این‌که در فصل بارندگی هستیم، آن را زودتر تخصیص دهند.
قربانی ادامه داد:‌ «در تپه میل موزه‌ای وجود داشته که سال‌هاست به خاطر تامین نشدن امنیت تعطیل شده. ما اکنون آمادگی داریم امنیت این موزه را تامین کنیم تا دوباره راه‌اندازی شود. مطمئنا در شهرستان ری نمونه‌ آن پیدا نخواهد شد. ما حتی پیشنهادهایی به اداره میراث فرهنگی ری داده‌ایم تا این موزه را از طریق سرمایه‌گذاران و تشکل‌های مردمی دوباره زنده کند و حاضریم برخی از این سرمایه‌گذاران علاقه‌مند را با میراث فرهنگی هماهنگ کنیم.» بخشدار قلعه نو از ارسال نامه‌ای به مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران برای بازدید از این منطقه خبر داد و گفت: «در یک‌سالی که این مسئولیت را به عهده گرفته‌ام آقای خسروآبادی دیداری از این منطقه نداشتند، حدود دو ماه پیش نامه‌ای را برای ایشان فرستادم و تقاضای بازدید از این منطقه را مطرح کردم که هنوز اتفاق نیفتاده است.»


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : میراث - فرهنگی - اعتبار - استان - تهران - تامین - صنایع - گردشگری - شهرستان - بخشدار - منطقه - ترمیم - تخریب - آتشکده - بازدید - امنیت - سرمایه‌گذاران - نامه‌ای - دوباره - تخصیص - قربانی - تومان - میلیون - برابر - گرفته - سال‌هاست - حفاظت - اعتباری -

نظر شما در مورد : حفاظت از آتشکده ری در مقابل طوفان با اعتبار ۱۰۰ میلیونی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها