مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9854 -تاریخ انتشار : دوشنبه 24 آبان 1395 -ساعت : 10:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن

در پی پایداری آلودگی هوای تهران‌،‌ مدارس ابتدایی تعطیل شد

بازگشت تعطیلی به تقویم پایتخت

مازندشورا:

بلدیه| این روزها برای فهمیدن این که هوا آلوده است یا نه، نیازی به سرزدن به اخبار هواشناسی نیست؛ دود و مه غلیظ که آسمان را تیره و تار کرده و سرفه‌های پی در پی اهالی شهر همراه با اشک‌هایی که در چشم همین اهالی جمع می‌شود، خود گویای این آلودگی است؛ هوای تهران ناسالم است. معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران با بیان این‌که تهران، آلوده‌ترین هوای سال را تجربه کرده، می‌گوید: شاخص کیفیت هوای تهران با شاخص 154 در شرایط ناسالم (وضعیت قرمز) برای «همه افراد» قرار دارد. وضعیت هشدار هوا، یکی پس از دیگری
اخبار را در صدر خبرگزاری‌ها قرار می‌دهد؛ آلوده‌ترین نقاط تهران، مشخص می‌شوند؛ محدوده طرح ترافیک، گسترش پیدا می‌کند؛ روز یک‌شنبه، عنوان آلوده‌ترین روز پایتخت در سال ۹۵ را به خود اختصاص می‌دهد و بوق وضعیت قرمز آلودگی هوای تهران را بیشتر فریاد می‌کشد؛ مرکز کنترل و پایش محیط زیست فقط به تهران بسنده نمی‌کند و می‌گوید که هوای ۹ مرکز استان ناسالم است؛ اهواز، قزوین و تهران آلوده‌ترینند و افزایش مرگ در هوای آلوده تهران( البته با دادن آماری و ارقام آن) مُهر پایانی می‌شود بر همه خبرها البته پیش از توصیه‌های اورژانسی در آلودگی هوا. کارشنان می‌گویند؛ مشکلات تنفسی عامل ۷۰ درصد مرگ و میرها در تهران است.
اما اخبار ریز و درشتی که هوای آلوده را بیش از آن‌که خودمان احساس کنیم(به دلیل نوعی عادت به این هوا)، شاید تنها قشری را که خوشحال کند –البته نه همه آن‌ها را- دانش‌‌آموزان مدارس باشند؛ دانش‌آموزانی که ابتدا زنگ ورزششان لغو می‌شود و بعد هم می‌گویند که تا هوا سالم نشده، مدرسه نیایند.
مدرسه‌ها تعطیل شدند؛ مادران، مرخص
جلسه روز یکشنبه کمیته اضطرار آلودگی هوای استان تهران در استانداری با حضور حسین هاشمی استاندار تهران تشکیل شده و در پی آن برخی مقاطع تحصیلی در تهران و تعدادی از شهرستان‌ها تعطیل می‌شوند.
آن‌ها به این نتیجه می‌رسند که « شرایط ناسالم هوای تهران برای همه جامعه است که با حضور اعضای کمیته متشکل از نمایندگانی چون وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، پلیس راهور، محیط زیست استان تهران، صدا و سیما و ... تشکیل شده است.»
آن‌ها می‌گویند که «افزایش غلظت آلاینده‌های هوا در تهران و قرارگیری شاخص کیفی برروی عدد 156 و ایجاد وضعیت ناسالم برای تمام گروه‌ها» مسبب این تصمیم‌گیری شده است.
ناصر مهردادی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران هم که در جلسه حضور داشته، می‌گوید: «در این جلسه مقرر شد کلیه مهدهای کودک، پیش دبستانی و مدارس ابتدایی استان به جز شهرستانهای فیروزکوه، دماوند و پردیس فردا تعطیل باشد.همچنین مقرر شد طرح ترافیک و زوج و فرد تا اطلاع ثانوی تا ساعت 19 در سطح شهر تهران اجرا شود.»
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران به موافقت مدیران دستگاه‌های اجرایی با مرخصی مادران شاغل که از دیگر مصوبات این جلسه بود، هم اشاره می‌کند.
برخورد با خودروها وموتورسیکلت‌های دودزا و آلاینده و همین‌طور خودروهای فاقد معاینه فنی، توقف فروش مجوز روزانه طرح ترافیک تا پایان شرایط ویژه برای کاهش میزان تردد خودرو ها درهسته مرکز شهر تهران و توقف فعالیت کلیه معادن تهران تا عادی شدن شرایط، لغو ورزش همگانی در پارک ها و مجموعه‌های ورزشی شهر تهران، نظارت برعدم بکارگیری اتوبوس های دودزا، جلوگیری از روشن بودن اتوبوس‌های متوقف درترمینال‌ها و جایگاه‌های اتوبوسرانی و ترمینال‌های شهری و نظارت بر توقف جلوگیری از فعالیت‌های عمرانی شهر تهران موثر بر تولید و افزایش آلودگی هوا و استقرار تیم‌های سیاری از سوی اورژانس در میادین پرتردد و آلوده از مصوبات جلسه کمیته اضطرار بوده است.
آلوده‌ترین مناطق تهران
اما بر اساس سنت دیرینه‌ای که مختص آلودگی هوا است، نقاطی که آلوده‌تر هم هستند، مشخص می‌شوند؛ بر اساس اطلاعات ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، تربیت مدرس واقع در منطقه 6 با شاخص 160 آلوده‌ترین و مسعودیه واقع در منطقه 15 با شاخص 69 پاک‌ترین نقاط پایتخت را تشکیل می‌دهند.
براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، شاخص کیفیت هوای دیروز منتهی به ساعت 11 صبح عدد 156 را نشان می‌دهد که در این میان آلوده‌ترین نقاط تهران متعلق به ایستگاه‌های تربیت مدرس منطقه 6، شهرداری منطقه11، شادآباد منطقه18 و شهرداری منطقه 21 است. همچنین ایستگاه‌های مسعودیه منطقه15، شهید محلاتی منطقه 14 و شهرری منطقه20 پاک‌ترین مناطق شهر تهران را تشکیل می دهند.
وضعیت قرمز
مرکز پایش آلودگی هوای محیط زیست استان تهران شاخص آلودگی هوای پایتخت را ۱۵۶ و در شرایط «ناسالم» اعلام کرده است.معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران گفته که « وضعیت کیفی هوای تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ١١ یکشنبه 23 آبان در وضعیت «ناسالم» بوده است.محمد رستگاری افزود: در این بازه زمانی وضعیت آلاینده منواکسیدکربن سالم (۷۲)، ازن پاک (۳۴)، دی اکسید نیتروژن ناسالم برای گروه های حساس (۱۰۴)، دی اکسید گوگرد پاک (۲۷)، ذرات معلق با قطر کمتر از ١٠ میکرون سالم (۹۸) و ذرات معلق با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون ناسالم (۱۵۶) بوده است.از سوی دیگر، مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور هوای ۹ مرکز استان را ناسالم اعلام کرد و هوای تهران، قزوین و اهواز را برای همه گروه‌ها ناسالم دانسته است.
بر اساس این گزارش بندرعباس (با شاخص۵۹)، شیراز (۶۰)، خرم‌آباد (۶۶)، بوشهر (۷۵)، کرمانشاه (۸۷)، تبریز (۹۱) و سنندج (۹۳) هوایی سالم را در این بازه زمانی تجربه کرده است.
آن گونه که مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور اعلام کرده هوای مشهد (۱۰۶)، اراک (۱۱۲)، ارومیه (۱۲۵)، همدان (۱۲۸)، کرج (۱۳۳)و اصفهان (۱۴۳) برای گروه‌های حساس ناسالم بوده است.
اهواز با شاخص ۱۶۰، قزوین با شاخص ۱۵۸ و تهران با شاخص ۱۵۶ در وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها و آلوده‌ترین مرکز استان‌های کشور در این بازه زمانی بوده‌اند.
سایر مراکز استان‌ها از هوای پاک (شاخص آلودگی پایین تر از ۵۰) برخوردارند.
مرگ و دیگر هیچ
پژئوهشگران می‌گویند، در روزهایی که آلودگی هوای ناشی از ذرات معلق زیاد بوده، موارد پذیرش افرادی که دچار مشکلات قلبی عروقی و تنفسی شده اند، افزایش یافته است. یک مقاله علمی اثبات کرده است که میان تعداد روزهای آلوده سال و افزایش مرگ و میر رابطه معنا داری وجود دارد.
در مطالعه ای مسعود فشکی کارشناس مهندسی بهداشت محیط در خصوص رابطه مرگ و میر شهروندان و آلودگی هوا در سال ۹۳ انجام داده است مشخص شده که میان افزایش آمار مرگ و میر و روزهای آلوده ارتباط معناداری وجود دارد.
این مطالعه از نوع مطالعات مقطعی است و در شهر تهران انجام گرفت. داده‌های مرگ و میر ناشی از بیماری‌های تنفسی طی دوره آماری مورد مطالعه (سال ۱۳۹۴) از سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان بهشت زهرا دریافت شده است.
نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۳، ۵۱۵۸ نفر به دلیل مشکلات تنفسی جان خود را در شهر تهران از دست داده اند. همچنین ارتباط معناداری بین مرگ و میر ناشی از بیماری های مورد مطالعه با آلودگی هوا وجود دارد. بین جنسیت افراد فوت شده و علت فوت ارتباط
معنی داری وجود ندارد. افراد بالای ۶۵ سال حساسیت بیشتری به آلودگی هوا دارند، ۶۲.۲%، از فوت شدگان سنی بیشتر از ۶۵ سال داشتند. میانگین سنی فوت شدگان ۶۵.۵۷ سال بود. ۲۸۹۸ نفر از فوت شدگان مرد، ۲۱۵۶ نفر زن و ۱۰۴ نفر نوزاد هستند. بیشترین میزان مرگ و میرها (۲۶۶۴ مورد) به‌خاطر نارسائی تنفسی بود.
بیشترین ارتباط بین آلودگی و مرگ و میر ناشی از بیماری‌های تنفسی به ترتیب مربوط به ماه‌های دی، بهمن و اسفند است. اولین گام برای حل مشکل آلودگی هوا ارزیابی و بهترین راه برای کنترل آلودگی هوا پیشگیری از آن است.
تخمین زده می شود که حدود ۷۰ درصد مرگ ومیرها درتهران ناشی از مشکلات تنفسی و قلبی است که این مشکلات ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم با آلودگی هوای تهران دارد.
با توجه به آمارواطلاعات موجود، مصرف انرژی های فسیلی در بخش حمل و نقل روند روبه رشدی دارد که به همین میــزان شاهد رشد انواع آلاینده های ناشی از این بخش در هوای کشور هستیم به طوری که در سال ۱۳۸۰ بخش حمل و نقل بیشترین سهم رادر آلودگی داشته و به میزان ۲.۶۰درصد اکسیدهای ازت، ۲۲ درصد دی اکسید گوگرد، ۳.۹۸ درصد منواکسیدکربن، ۹۰ درصد هیدروکربن ها و ۷۵ درصد ذرات معلق را منتشر کرده است.
بر اساس این پژوهش معابرتهران حداکثر برای ۲ میلیون دستگاه خودرو ظرفیت دارند، در صورتی‌ که در حال حاضر ۵.۳ میلیون دستگاه خودرو در تهران تردد می‌کنند. آمارها نشان می دهند که تهران یکی از آلوده ترین شهرهای دنیا محسوب می شود.
بر اساس آمار بین المللی بیماری های ناشی از آلودگی هوا چهارمین رتبه مرگ و میر را به خود اختصاص داده اند و بنابر گزارش سازمان ملل متحد هر ساله ۳ میلیون نفر از مردم جهان بر اثر این پدیده جان خود را از دست می دهند. همچنین تحقیقات انجام شده توسط شرکت کنترل کیفیت هوا و وزارت بهداشت نیز حاکی است که میزان این آلاینده ها در شهر تهران ۸.۲ برابر استاندارد جهانی است، به این ترتیب روزانه ۱۲۰۰ تن آلاینده در هوای تهران پخش
می شود و این در حالی است که رشد سالانه انتشار CO۲ در کشور برابر ۲۵% است. از سوی دیگر باید توجه داشت که آلودگیهای شهری تا صد کیلومتر را تحت الشعاع قرار
می دهند، همچنین سوانح رانندگی را افزایش داده و با کاهش دما این نوع آلودگی ها تشدید می شوند.
نتایج مطالعات پیشین نشان می دهند که منوکسیدکربن و ذرات معلق بیشترین غلظت آلاینده ها را در شهر تهران دارا هستند. همچنین بر اساس طرح جامع ارزیابی اقتصادی خسارات وارده بر سلامتی، حاصل از هوای تهران در سال ۱۳۸۲، بیشترین ارتباط بین کل مرگ و میر و ذرات آلاینده مشاهده شده است.
بیشترین مرگ و میر جمعیت شهر تهران مربوط به نارسائی تنفسی ۵۱.۶ درصد، بیماری ریوی ۲۶درصد، پنومونی ۱۵.۲درصد، ادم ریوی ۲.۸درصد، سایر بیماری ها ۱.۷درصد، آسم و برونشیت ۱.۱درصد، آپنه ۰.۹درصد، عفونت تنفسی ۰.۶درصد و آبسه ۰.۱درصد را به خود اختصاص داده اند.
در این بررسی مشخص شده است که در مناطق ۲۲ گانه تهران، منطقه ۱۰ بیشترین فراوانی مرگ و میر را (۳۲۵ مورد) دارا بود و منطقه ۲۲ تهران (۴۶ مورد) کمترین فراوانی مرگ و میر را به خود اختصاص داده است.
فراوانی بیماری‌های تنفسی در ماه‌های مختلف سال در شهر تهران را نشان می‌دهد. بیشترین ارتباط بین آلودگی و مرگ و میر ناشی از بیماری‌های تنفسی به ترتیب مربوط به ماه های دی، بهمن و اسفند است و کمترین مقدار مرگ و میر مربوطه به ماه های خرداد، مرداد، آذر و شهریور است.
بر اساس این تحقیق، کودکی که ١۶ سال پیش در چنین روزی در تهران متولد شده از مجموع ۵٨۴٠ روزی که از عمرش سپری شده تنها ۳.۵درصد از روزهای عمر خود را در هوای «پاک» تنفس کرده و تقریبا در بیش از ٩۶ درصد دیگر از روزهای باقیمانده، هوای «ناپاک» به داخل ریه های خود فرو داده است. البته اگر به یاد بیاوریم که بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، استاندارد روزانه آلاینده ذرات معلق کوچک تر از ۲.۵ میکرون در هوا ١٠ میکروگرم در متر مکعب و در ایران استاندارد ملی ما ٣۵ میکرو گرم در مترمکعب است، یعنی همین ۳.۵ درصد از کل روزهایی که بر اساس استاندارد کشورمان مدعی هستیم هوای پاک داشته ایم، به کابوس آلودگی تبدیل می شود.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - آلودگی - ناسالم - تنفسی - استان - وضعیت - بیشترین - آلاینده - آلوده - منطقه - افزایش - آلوده‌ترین - همچنین - کنترل - ارتباط - مشکلات - شرایط - اعلام - تعطیل - کیفیت - پایتخت - بیماری - بیماری‌های - بهداشت - تشکیل - مطالعه - روزهای - میزان - استاندارد - می‌دهد - اختصاص - نظارت - شدگان - ایستگاه‌های - مدارس - حفاظت - ترتیب - مناطق - خودرو - اکسید - روزانه - زمانی - مربوط - میکرون - اهواز - قزوین - ترافیک - افراد - فراوانی - می‌گوید - گروه‌ها - البته - میلیون - کمیته - می‌گویند - آن‌ها - تحقیق - معناداری - مطالعات - نتایج - ارزیابی - برابر - جهانی - ۱درصد - کمترین - دستگاه - هستیم - نارسائی - ماه‌های - اسفند - دارند - جلوگیری - مادران - میرها - یکشنبه - اضطرار - مدیرکل - آماری - بیشتر - اخبار - معاون - تجربه - می‌شوند؛ - مصوبات - دودزا - منواکسیدکربن - شهرداری - گوگرد - گزارش - روزهایی - منتهی - پاک‌ترین - ابتدایی - اهالی - تربیت - مسعودیه - رابطه -

نظر شما در مورد : بازگشت تعطیلی به تقویم پایتخت

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها