مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9950 -تاریخ انتشار : سه شنبه 25 آبان 1395 -ساعت : 11:47

چاپ به اشتراگ گذاشتن
زیرساخت‌های ورزش همگانی گلوگاه لنگ می‌زند

زیرساخت‌های ورزش همگانی گلوگاه لنگ می‌زند

مازندشورا: متاسفانه مشکل اساسی در عملیاتی شدن طرح‌ها و برنامه همان مشکل همیشگی ورزش است. بی‌پولی و نبود اعتبار آسیب جدی به فعالیت‌های هیأت وارد کرده و مانع برگزاری برنامه‌هایی می‌شود که با کارهای کارشناسی فراوان تدوین شده است. گلوگاه واحدهای صنعتی بزرگ و مشهوری هم ندارد که بتوانیم از توان مالی آن‌ها برای کمک به توسعه ورزش‌های همگانی استفاده کنیم

مازندشورا: ورزش‌های همگانی به دلیل تاثیرات فراوان بر سلامت افراد و انجام آن با کمترین امکانات و هزینه، از جمله ورزش‌های مورد اقبال و توجه مسئولان برای گسترش در میان افراد جامعه است. در سال‌های اخیر مقام معظم رهبری با تاکید فراوان بر توسعه هر چه بیشتر این‌گونه ورزش‌ها، حساسیتفراوان خود را به بهبود وضعیت سلامت جامعه نشان دادند. مسئولان ورزش کشور سال‌هاست تلاش می‌کنند از هر ابزار و ظرفیتی که می‌توانند استفاده کنند تا ورزش در میان مردم همگانی شده و از این طریق گام بلندی برای سالم ماندن هر چه بیشتر افراد برداشته شود.
شهرستان گلوگاه که شرقی‌ترین شهر مازندران به شمار می‌رود، متاثر از این سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها  می‌کوشد ورزش را در مردم این شهر و روستاهای اطرافش همگانی کند. «ابوالفضل خلیلی» رئیس جوان و با انرژی هیأت ورزش‌های همگانی گلوگاه که کمتر از یک‌سال است مسئولیت این هیأت را به عهده دارد، در این مدت اندک توانسته تحرک قابل قبولی به ورزش‌های همگانی در این شهر و روستاهای اطرافش دهد. او برای رونق هر چه بیشتر این ورزش‌ها برنامه‌های فراوانی دارد، اما کمبود بودجه و زیرساخت‌های مرتبط با انجام ورزش موجب شده تعداد زیادی از این طرح‌ها حتی به مرحله عمل هم نرسیده و به حال خود رها شود. این کمبودها هر چند بیشتر از حد انتظار است، اما موجب کندی و سکون فعالیت‌های این هیأت نشده و به صورت مستمر به ویژه در روستاها برنامه‌های ورزشی زیادی اجرا می‌شود که امیدواری‌ها را برای توسعه هر‌چه بیشتر ورزش همگانی و پیرو آن ورزش قهرمانی بیشتر می‌کند.

  • با وجودی که مدتی است مسئولیت هیأت ورزش‌های همگانی را به عهده گرفتید، چرا فعالیت‌های ورزش همگانی گلوگاه کمرنگ است؟

هیات ورزش‌های همگانی گلوگاه برای مناسبت‌های گوناگون سال و همه اقشار برنامه‌های ویژه‌ای دارد که در تقویم‌های ابتدای سال تدوین شده و آماده اجراست. متاسفانه مشکل اساسی در عملیاتی شدن این طرح‌ها و برنامه همان مشکل همیشگی ورزش است. بی‌پولی و نبود اعتبار آسیب جدی به فعالیت‌های هیأت وارد کرده و مانع برگزاری برنامه‌هایی می‌شود که با کارهای کارشناسی فراوان تدوین شده است. گلوگاه واحدهای صنعتی بزرگ و مشهوری هم ندارد که بتوانیم از توان مالی آن‌ها برای کمک به توسعه ورزش‌های همگانی استفاده کنیم. برگزاری یک مسابقه یا حتی پیاده‌روی ساده خانوادگی هم نیاز به اعتبار و بودجه‌ای دارد که تامین آن به تنهایی از عهده هیات همگانی که درآمد ثابت و بودجه مناسبی ندارد، خارج است. البته اداره ورزش و جوانان گلوگاه تا حد امکان و توان در برگزاری برنامه‌ها از ما حمایت می‌کند. اما این بودجه‌ها کفاف برگزاری همه برنامه‌های مورد نظر هیات را نمی‌دهد و مجبوریم به انتخاب چند برنامه و اجرای آن از میان فهرست بلند بالای طرح‌های پیشنهادی اکتفا کنیم.

  • معمولاً چه نوع برنامه‌هایی را اجرا می‌کنید؟

تمرکز اصلی ما بیشتر معطوف به پیاده‌روی‌های خانوادگی است. کمبود بودجه به عنوان مانع اصلی تکرار مستمر این برنامه موجب شده هر دو ماه یک‌بار در شهر گلوگاه یک پیاده‌روی با حضور خانواده‌ها برگزار کنیم. یعنی سالی 6 برنامه که بسیار کم بوده و اصلاً مورد قبول هیات نیست. برگزاری همایش پیاده‌روی تنها هدف هیات همگانی گلوگاه نیست، اما وقتی زیرساخت و امکاناتی در شهر وجود ندارد، چه کار دیگری می‌توانیم انجام دهیم؟ در گلوگاه حتی یک پارک مناسب هم وجود ندارد که در آن برای برگزاری ورزش صبحگاهی برنامه‌ریزی کنیم. زمین فوتبال شهر هم که از بافت شهری فاصله دارد و امکان حضور مستمر خانواده‌ها در آنجا و انجام ورزش روزانه امکان‌پذیر نیست. در این شرایط خانواده‌هایی که به انجام ورزش روزانه علاقه‌مند هستند، در جاده جنگلی توسکا‌چشمه پیاده‌روی می‌کنند اما به دلیل تردد زیاد خودروها و عرض کم جاده، حضور افراد پیاده در این مسیر بسیار خطرناک است.
 به جز پیاده‌روی، ورزش دیگری که می‌تواند در گلوگاه توسعه پیدا کند، دوچرخه‌سواری در مسیرهای مشخص شهری با حفظ ایمنی است. برای این کار، مسیر جاده دریای آرام بهترین گزینه است. اگر در طول این جاده با کمک شهرداری مسیر دوچرخه‌سواری ساخته شود، می‌تواند منجر به افزایش علاقه‌مندی‌ها و حضور مردم و خانواده‌ها برای انجام مداوم ورزش شود.

  • برنامه‌های ورزش همگانی در روستاهای گلوگاه هم اجرا می‌شود؟

خوشبختانه روستاها بر خلاف شهر گلوگاه، مشکل کمبود فضای مناسب پیاده‌روی را ندارند. زمین‌های فراوان و امنیت بسیار بیشتر از شهر در جاده‌ها موجب شده، برنامه ورزش همگانی همانند پیاده‌روی به‌صورت منظم و مداوم در روستاها برگزار شود. در این بخش می‌توان روستاهای گلوگاه را پایتخت پیاده‌روی‌های خانوادگی کشور نامید. در همه روستاها به صورت منظم و هفتگی شاهد برگزاری همایش‌های پیاده‌روی هستیم. آنچه بیش از همه ما را در برگزاری ورزش‌های همگانی در روستاها تشویق می‌کند، وجود استعدادهای فراوان ورزشی در این روستاهاست. جوانان دختر و پسر گلوگاهی استعدادهای شگفت‌انگیزی در ورزش دارند که اگر زمینه شکوفایی آن‌ها فراهم شود بی‌شک می‌توانند موفقیت‌های بیشماری برای ورزش کشور کسب کنند. «احمد بذری» قهرمان این روزهای کشتی کشور، نمونه‌ای از این قهرمانان است که با بروز توانایی‌هایش موجب پربارتر شدن کارنامه قهرمانی‌های ورزش این شهر کوچک شد. ورزش همگانی شاید در نگاه نخست، ارتباطی با ورزش قهرمانی نداشته باشد، اما به دلیل ایجاد علاقه در جوانان برای ورود به ورزش حرفه‌ای، پیش‌شرط و لازمه اصلی رونق هر چه بیشتر ورزش در ابعاد حرفه‌ای و قهرمانی است.

  • برنامه شما برای گذر از دوران بی‌پولی و برگزاری ورزش‌های همگانی چیست؟

یکی از طرح‌های در دست اقدام، استفاده از توان دستگاه‌ها و ادارات برای برگزاری این‌گونه برنامه‌ها است. می‌خواهیم در مناسبت‌های گوناگون سال، دستگاه‌های اداری را به‌عنوان متولی و میزبان به برگزاری پیاده‌روی‌های خانوادگی ترغیب کنیم. به عنوان نمونه در هفته نیروی انتظامی، ناجا برای میزبان، هزینه‌های برگزاری همایشی به نام خود را بر عهده بگیرد و با همگانی کردن آن، مردم هم در این برنامه حضور پیدا کنند. این راه در حال حاضر بهترین تدبیری است که می‌تواند موجب افزایش تعداد برنامه‌های هیأت در سال و رونق گرفتن بیشتر ورزش همگانی در گلوگاه باشد. یکی از دستگاه‌های همیشه فعال و همراه با هیأت ورزش‌های همگانی گلوگاه، مرکز بهداشت این شهر است. خوشبختانه مسئولان این اداره از همه توان خود در برنامه‌های انجام شده استفاده می‌کنند و از جمله عوامل مؤثر در افزایش کیفیت برنامه‌ها در شهر و روستاهای گلوگاه به شمار می‌روند.


منبع : همشهری مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : گلوگاه - ورزش همگانی - واحد صنعتی -

نظر شما در مورد : زیرساخت‌های ورزش همگانی گلوگاه لنگ می‌زند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها