مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9963 -تاریخ انتشار : سه شنبه 25 آبان 1395 -ساعت : 14:04

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مدیریت فرد کارا و مردمی یا انتخاب فرد سیاسی؟

انتخاب مستقیم شهردار توسط مردم؛

مدیریت فرد کارا و مردمی یا انتخاب فرد سیاسی؟

اختصاصی مازندشورا: باید در نظر داشت در شهرهای بزرگ گاهی انتخاب شهردار بیشتر به یارکشی سیاسی اعضای شورا بازمی‌گردد به طور مثال عبوری شهردار ساری با 7 رای موافق و 6 رای مخالف ابقا شد. از طرفی در شهرهای کوچکی مانند محمود آباد در عرض سه سال، سه شهردار و دو سرپرست توسط شورا عوض کردند که این هم آسیبی برای شهرداری است

اختصاصی مازندشورا: لایحه اصلاح قانون شوراها از طرف دولت به مجلس شورای اسلامی جهت بررسی ارسال شده است تا نمایندگان مردم در خانه ملت پس از طرح در کمیسیون تخصصی به صحن مجلس بیاورند و مورد رای گیری نمایندگان قرار بگیرد.

جنجالی‌ترین بخش این لایحه اصلاح قانون شوراها مربوط به نحوه تعیین شدن شهردار است که بر اساس پیش‌نویس لایحه مدیریت شهری از این پس شهرداران ٥٠ شهر بالای ٢٠٠ هزارنفر جمعیت با رأی مستقیم مردم انتخاب خواهند شد. در صورت تصویب نهایی این پیش‌نویس که تاکنون کمیسیون‌های تخصصی وزارت کشور و کمیسیون تخصصی دولت آن را تأیید کرده‌اند، انتخابات شهرداران این شهرها هم‌زمان با انتخابات شوراها برگزار می‌شود.

در حال حاضر اعضای شورا با بررسی ویژگی‌های تخصصی یک شخص او را به عنوان شهردار انتخاب می‌کنند. البته باید در نظر داشت در شهرهای بزرگ گاهی انتخاب شهردار بیشتر به یارکشی سیاسی اعضای شورا بازمی‌گردد به طور مثال عبوری شهردار ساری با 7 رای موافق و 6 رای مخالف ابقا شد. از طرفی در شهرهای کوچکی مانند محمود آباد در عرض سه سال، سه شهردار و دو سرپرست توسط شورا عوض شد که این هم آسیبی برای شهرداری است.

اما از طرفی انتخاب شهرداران توسط مردم هم قطعا معایبی دارد از جمله اینکه ممکن است به جای آنکه فردی کاربلد و متخصص در راس شهرداری قرار گیرد، فردی سیاسی انتخاب شود که این برای آینده شهر شاید مطلوب نباشد.

 از طرفی انتخاب شهردار را مهم‌ترین مسئولیت و اهرم شوراها می‌دانند که با گرفتن آن از شوراهای اسلامی جایگاه شوراها به شدت تضعیف می‌شود و از سوی دیگر با قوانین و مقررات فعلی منجر به بازگشت به عقب می‌شود. بنابراین شورای عالی استان‌ها به شدت با این اتفاق مخالف است و امروز مهدی چمران رئیس شورای عالی استان‌ها با اعلام اینکه در هنگام ارسال این لایحه به مجلس شورای اسلامی قطعا نظرهای خود را به نمایندگان اعلام می‌کنند، گفت: نباید مسئولیت‌های شوراها به وزارت کشور به ویژه سازمان شهرداری‌ها سپرده شود زیرا طبق قانون آنچه که از وظایف شوراها تعیین شده است باید بر عهده این نهاد باشد.  

چمران با اشاره به این که سایر وزارتخانه‌ها موافق واگذاری تصدی‌گری‌ها به شهرداری‌ نیستند، اظهار کرد: در این میان تنها وزارت کشور موافق است و حتی پیشنهاد آن را نیز ارایه داده است اما سایر وزارتخانه‌ها در مورد واگذاری تصدی‌گری‌ها به حوزه شهری اِن قلت دارند.
 
 گفتنی است بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا در بحث شهرداری‌ها به سمت  مدیریت یکپارچه پیش رفته‌اند و علاوه بر انتخاب شهرداران توسط شهروندان، حوزه اختیارات شهرداری‌ها هم بسیار گسترده است اما در حال حاضر در ایران به این شکل نیست و سازمان‌ها و سازمان‌های دیگر مانند آب، برق، گاز، مدارس و .. به صورت مجزا از شهرداری‌ها اداره می‌شوند.

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا انتخاب مستقیم شهرداران توسط شهروندان به نفع شهر است و یا مانند روال فعلی بهتر است انتخاب شهرداران غیرمستقیم و توسط نمایندگان مردم در شوراها صورت گیرد؟ نظر خود را به همراه نام شهری که در آن ساکن هستید را می‌توانید در بخش تحقیق و تفحص پایگاه خبری مازندشورا به اشتراک بگذارید.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخاب مستقیم - انتخاب مستقیم شهردار - انتخاب شهرداران - مهدی چمران - لایحه شوراها -

نظر شما در مورد : مدیریت فرد کارا و مردمی یا انتخاب فرد سیاسی؟

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*