مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9979 -تاریخ انتشار : سه شنبه 25 آبان 1395 -ساعت : 17:12

چاپ به اشتراگ گذاشتن
احتمال بالای برگزاری انتخابات الکترونیک در شورای اسلامی پنجم

موافقت وزارت کشور، شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی؛

احتمال بالای برگزاری انتخابات الکترونیک در شورای اسلامی پنجم

مازندشورا: با توجه به اینکه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا هستیم، وزارت کشور و شورای نگهبان تلاش های بسیاری را برای اجرای طرح انتخابات الکترونیکی صورت داده اند

مازندشورا: در سال های اخیر زمزمه های بسیاری از سوی مسئولان کشور برای برگزاری انتخابات الکترونیکی مطرح می شود، اما هر بار این طرح ویژه با مشکلاتی روبه رو می شود، که عملا این مسائل از اجرای طرح در سطح گسترده  ممانعت می کند.

با توجه به اینکه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا هستیم، وزارت کشور و شورای نگهبان تلاش های بسیاری را برای اجرای طرح انتخابات الکترونیکی صورت داده اند.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده است که چندی پیش نامه‌ای از سوی شورای نگهبان درباره چگونگی برگزاری انتخابات الکترونیک به وزارت کشور ارسال کردیم.

وی افزود: در نامه‌ای که پیرامون برگزاری انتخابات الکترونیک به وزارت کشور ارسال کردیم از آنها خواسته‌ایم که در برگزاری انتخابات الکترونیک موارد امنیتی، خدشه‌وارد نشدن به صحت انتخابات و نیز دسترسی آسان رأی‌دهندگان به صندوق‌ها را مدنظر قرار دهند.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان "منتظر پاسخ وزارت کشور به نامه شورای نگهبان درباره چگونگی برگزاری انتخابات الکترونیک هستیم"، گفت: هنوز پاسخی از وزارت کشور درباره انتخابات الکترونیک دریافت نکرده‌ایم.

 

آمادگی مجلس برای برگزاری الکترونیکی انتخابات شوراها/برگزاری نشست مشترک با وزارت کشور در هفته آینده

محمدجواد کولیوند در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به رویکرد شورای نگهبان برای تأیید برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک، گفت: به طور حتم مسئله نرم افزار و سخت افزار برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی بسیار مهم است و توجه ویژه به این مسئله از سوی وزارت کشور ضروری است.

محمدجواد کولیوند

نماینده مردم کرج و آسارا در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: قطعا برای الکترونیکی شدن انتخابات، نخست باید "سورس" یا ساختار برنامه آن رسیدگی و مورد تأیید قرار گیرد، تا بتوان به درستی انتخابات را در این قالب برگزار کرد.

کولیوند ادامه داد: نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا از صفر تا صد و بر نرم افزار  و سخت افزار بر عهده مجلس است و شورای نگهبان تنها مسئولیت نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری را دارد

وی از آمادگی مجلس و کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس برای برگزاری انتخابات شوراها به صورت الکترونیکی خبر داد و گفت: ما در این عرصه قرار است که در هفته آینده با مسئولان وزارت کشور برای تعیین تکلیف نحوه برگزاری نشستی را برگزار می کنیم.

 

شورای نگهبان شکی در برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی ندارد/لزوم تشکیل کمیته سایبری برای بررسی مشکلات امنیتی انتخابات الکترونیکی

قاسم میرزایی نیکو در گفت وگو خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به رویکرد شورای نگهبان برای تأیید برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک، گفت: وزارت کشور آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی را دارد و این موضوع را بارها اعلام کرده است.

قاسم میرزایی نیکو

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در شرایط کنونی تمام زیرساخت ها و زمینه های برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به صورت الکترونیکی وجود دارد و قطعا اگر بودجه و ابزار و امکانات آن به طور کامل تأمین شود، می توان انتخابات مذکور را به طور الکترونیکی برگزار کرد.

وی افزود: شورای نگهبان در چند ماه اخیر ایراداتی را نسبت به نرم افزار مربوط به انتخابات الکترونیکی مطرح کرده، البته این مسئله به معنای مخالفت این شورا با الکترونیکی شدن انتخابات نیست، بلکه اعضای این شورا شکی در برگزاری انتخابات در این قالب ندارند.

میرزایی نیکو ادامه داد: وزارت کشور در انتخابات اخیر در چندین استان به صورت الکترونیکی آرای رأی دهندگان را اخذ کرد و در شرایط کنونی نیز حاضر است که به صورت کاملا و در تمام کشورها این طرح را اجرایی کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره امکان بروز مشکلات امنیتی در زمان برگزاری انتخابات الکترونیکی، افزود: به نظر من باید کمیته ای با حضور مسئولان امنیتی و انتظامی، وزارت اطلاعات، نهادهای سایبری، شورای عالی فضای مجازی تشکیل شده و این مسائل به طور کامل در آن رسیدگی شود.

 

وزارت کشور تا زمان انتخابات قادر به رفع تمام ایرادات شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات الکترونیکی نیست

اصغر سلیمی در گفت وگو خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به رویکرد شورای نگهبان برای تأیید برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک، گفت: به طور حتم اگر لایحه اصلاح قانون جامع انتخابات به صحن علنی مجلس ارسال شود، مسئله برگزاری انتخابات الکترونیکی، بیش از پیش وجه قانونی به خود می گیرد، از این رو اگر این قانون پیش از اسفند ماه سال جاری به تصویب برسد، این موضوع بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد.

اصغر سلیمی

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به نظر من در شرایط کنونی با توجه به زیرساخت ها و ظرفیت های موجود، نمی توان به صورت کامل، انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها را الکترونیکی برگزار کرد.

وی افزود: شورای نگهبان ایراداتی را نسبت به الکترونیکی شدن انتخابات گرفته و به نظر نمی رسد که وزارت کشور بتواند تمام این مسائل و مشکلات را برطرف کند. البته کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس به عنوان متولی برگزاری انتخابات شوراها، پیشنهاد داده که این انتخابات در شهرهای بزرگ به صورت الکترونیکی برگزار شود.

سلیمی ادامه داد: در شرایط کنونی ایراداتی دربحث نرم افزار، امنیت انتخابات الکترونیکی و امکان بروز اختلاف میان هیأت های نظارت و هیأت های اجرایی در استفاده از نرم افزارهای مربوطه وجود دارد.

 

اختلاف نظر شورای نگهبان و وزارت کشور درباره تضمین انتخابات الکترونیکی/وجود نگرانی درباره امنیت زیرساخت‌ها

ابوالفضل ابوترابی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به رویکرد شورای نگهبان برای تأیید برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک، گفت: در شرایط کنونی برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی، میان شورای نگهبان و وزارت کشور در خصوص تضمین زیرساخت ها و نرم افزار مباحثی وجود دارد، که امیدواریم این اختلافات هر چه سریع تر برطرف شود.

ابوالفضل ابوترابی

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: از طرف دیگر به طور حتم مجلس در صورت درخواست وزارت کشور از کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، آماده است که انتخابات شوراهای شهر و روستا را به صورت الکترونیکی برگزار کند.

وی با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره واردات تجهیزات بی کیفیتی برای الکترونیکی کردن انتخابات، افزود: در چند ماه اخیر مباحث این چنینی به ویژه کیفیت دستگاه ها در کشور مطرح است، که باید به این مسائل به طور ویژه توجه شود.

ابوترابی ادامه داد: بخشی دیگر از مسائل مربوطه به زیرساخت های این حوزه به ویژه فیبر نوری و امنیت شبکه است، از این رو هنوز نگرانی های برای برگزاری انتخابات الکترونیک وجود دارد.


منبع : خانه ملت


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات الکترونیک - شورای نگهبان - مجلس شورای اسلامی -

نظر شما در مورد : احتمال بالای برگزاری انتخابات الکترونیک در شورای اسلامی پنجم

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها