مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9980 -تاریخ انتشار : سه شنبه 25 آبان 1395 -ساعت : 17:38

چاپ به اشتراگ گذاشتن

به مناسبت هفته کتاب/

گذر کتاب در شهر تهران برپا می شود

مازندشورا: مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به راه اندازی و استقرار دائمی و مستمر «جمعه بازار کتاب» در محلات شهر تهران گفت: «گذر کتاب» با محوریت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به مناسبت هفته کتاب برپا می شود.

مازندشورا:

علیرضا شریفی افزود: «گذر کتاب» شامل غرفه های تصویرگری کتاب کودک، نمایش خیابانی، کاریکاتور، قصه خوانی، کارگاه روزنامه دیواری، نمایش عروسکی، بازی و سرگرمی با موضوع ارتقای سطح مطالعه در شهر تهران برپا می شود.
وی با بیان اینکه مناطق 22 گانه شهر تهران با مشارکت سرای محلات، برنامه هایی را برای هفته کتاب در دستور کار خود قرار داده اند، اظهار کرد: چاپ پوسترهای تبلیغاتی با مضامین محوری کتاب و کتابخوانی، معرفی کتب برتر حوزه نشر و تشکیل کمپین تبلیغاتی شعار واحد «محله می خواند» از جمله برنامه های این هفته است.
شریفی گفت: فضاسازی ورودی سرای محله با رویکرد ترویجی تبلیغی با سازه کتاب، میز کتاب، ارسال پیامک با smsسنتر و بلوتوث سنتر در سطح محلات شهر تهران، نواخته شدن زنگ نمادین کتاب و کتابخوانی در مدارس منتخب و تجهیز قفسه های کلاسی با نام «کتاب و خانواده» و «خواندن، چراغ امید در خانواده» نامگذاری شده همراه با برگزاری برنامه‌های متنوع و اجرای طرح «زنگ کتاب» در برنامه های درسی مدرسه از جمله برنامه های شهرداری تهران در هفته کتاب است.
مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به تجلیل از خادمان نشر و نیز بازدید مدیران ارشد شهرداری و نمایندگان شورای اسلامی شهر تهران و صاحبان بنام فرهنگی از ناشران و کتابفروشی های معتبر افزود: آیین تقدیر از خادمان قلم، دیدار مدیران ارشد شهرداری از مفاخر ارزنده حوزه ادب و چهره های ماندگار و شاخص مرتبط با کتاب و تقدیر از اهالی فرهیخته فرهنگی با «اعطای نشان شهروندی»، تجلیل از برترین های محلی و نیز شناسایی صاحبان بزرگترین کتابخانه های شخصی از دیگر اقدامات این هفته است.

*اجرای برنامه عصرانه با طعم کتاب
شریفی با اشاره به برنامه عصرانه با طعم کتاب گفت: دایرکردن موزه دائمی کتاب از تازه های نشر در سرای محلات فعال، ملاقات ملی فرهنگی، محافل انس با کتاب با حضور شاعران، نویسندگان و دوستداران کتاب در سرای محلات، رونمایی از آثار نویسندگان «تازه های نشر» همراه با معرفی نویسندگان و صاحبان قلم، برگزاری نشست ادبی، محفل شعرخوانی با مضامین فرهنگ عاشورایی از جمله برنامه های هفته کتاب در سرای محلات است.
وی افزود: برنامه «هنر مقاومت» با هدف معرفی آثار حوزه دفاع مقدس با حضور ناشران، نویسندگان و شاعران این حوزه برگزار می شود.
مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به برپایی کارگاه آموزشی روش های مطالعه «خوب بخوانید - خواننده خوبی شوید»، اظهار کرد: تندخوانی، روش مفید خواندن، مهارت های مطالعه، قواعد و روش نقد صحیح، آشنایی با اصول اولیه سطوح خواندن و فهمیدن و روش خلاصه نویسی در این کارگارها آموزش داده می شود.
شریفی گفت: برپایی خیابان «گذر کتاب» با محوریت توسعه ترویجی کتاب شامل غرفه های تصویر گری کتاب کودک، نمایش خیابانی، کاریکاتور، قصه خوانی، کارگاه روزنامه دیواری، نمایش عروسکی، بازی و سرگرمی با موضوع ارتقای سطح مطالعه و نمایشگاه موضوعی عرضه کتاب و محصولات فرهنگی با موضوع «سبک زندگی» و «هویت ملی دینی» از دیگر برنامه های هفته کتاب است.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه «کتاب در قاب هنر» شامل پوستر و کاریکاتورهای مفهومی و تاثیرگذار با موضوع محوری کتاب و کتابخوانی افزود: نمایشگاه موضوعی عرضه کتاب و محصولات فرهنگی با موضوع «سبک زندگی» و «هویت ملی دینی» نیز در هفته کتاب برپا می شود.
مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به برنامه پیوند مهربانی اظهار کرد: این برنامه با هدف تبادل موضوعی کتاب با محوریت مساجد و کانون های فرهنگی ( نذر کتاب )، معرفی مراکز دریافت کننده کتب و ملزومات وقف شده با هدف جلب کمک های مردمی و غیردولتی در امر ترویج و مشارکت خیرین، اهدای کتاب به صورت فردی ( هبه کتاب ) و گروهی (کتابخانه های خانگی) برای تجهیز به مراکز بیمارستانها، درمانگاهها و مراکز خاص برگزار می شود.
شریفی با اشاره به برگزاری مسابقه عکس کتاب گفت:مسابقه بهترین عکس از مراکز کتابخانه های شهر، بهترین عکس از کتابخانه های مساجد، بهترین عکس از کتابخانه های فعال مدارس محلات در مقاطع مختلف نیز در هفته کتاب برگزار می شود.
وی افزود: برگزاری پنج مسابقه موضوع محور و نیز مسابقه مناسبتی کتابخوانی در سطح مناطق از جمله مسابقه عاشورایی، ترویج حماسه حسینی و معرفت دینی؛ فرهنگ ایثار و شهادت، امر به معروف و نهی از منکر، عفاف و حجاب، ایجاد خانه کتاب، سبد کتاب خانواده و ایجاد فضای مطالعه و دسترسی آسان به کتاب در مجتمع های مسکونی با هدف تاثیر بر سلامت اجتماعی نیز از دیگر برنامه های شهرداری تهران به مناسبت هفته کتاب است.
مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران از اجرای طرح نظر سنجی از شهروندان درباره «رویکردهای نوین اداره سراها» با هدف دستیابی به کیفیت خدمات و هویت شناسی محله ای با طراحی فرم واحد و یکدست خبرداد.
شریفی با اشاره به اجرای مسابقه کتابخوانی با موضوعات اولویت دار 18گانه مدیریت شهری گفت: این مسابقه با عناوین تحقق سبک زندگی ایرانی اسلامی، مدیریت تغییرات فرهنگی، آسیب های اجتماعی و ارتقای هویت ملی مذهبی انقلابی با معرفی کتب به روز، برگزار می شود.
وی با اشاره به برپایی کارگاه آموزشی توجیهی با موضوع کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: این کارگاه ها با عنوان هایی از جمله آشنایی با فناوری در حوزه کتاب و کتابخوانی، جایگزینی کتاب الکترونیک؛ انتخاب یا اجبار، آسیب شناسی کتاب و مطالعه در کشور، نرم افزار کتابداری وی‍ژه کتابداران کتابخانه ها، دوره های آموزشی کاربردی و کیفی در تقویت و توانمندسازی کتابداران و نیز نشست های تخصصی با موضوع نقش کتابخانه ها در تحقق شعار نهضت مطالعه در هفته فرهنگی کتاب و کتابخوانی برگزار می شود.
بیست و چهارمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «ایران می خواند» از 24آبان تا یکم آذرماه برگزار می شود.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فرهنگی - برنامه - تهران - کتابخوانی - اشاره - موضوع - شهرداری - مطالعه - کتابخانه - مسابقه - محلات - برگزار - معرفی - افزود - برگزاری - شریفی - کارگاه - نویسندگان - نمایش - مدیرکل - اظهار - اجرای - مراکز - اسلامی - برپایی - نمایشگاه - بهترین - زندگی - موضوعی - خواندن - آموزشی - صاحبان - ارتقای - خانواده - مضامین - تبلیغاتی - محصولات - محوری - محوریت - خواند - کاریکاتور - آشنایی - مساجد - ترویج - شناسی - مدیریت - کتابداران - اجتماعی - ایجاد - روزنامه - مشارکت - خیابانی - عاشورایی - تجلیل - خادمان - مدیران - خوانی - عروسکی - سرگرمی - مناسبت - تجهیز - مدارس - مناطق - شاعران - ترویجی - فرهنگ - عصرانه - دیواری - ناشران - تقدیر - همراه -

نظر شما در مورد : گذر کتاب در شهر تهران برپا می شود

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها