مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 9999 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 26 آبان 1395 -ساعت : 08:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن

دیروز اعضای شورای شهر تهران از افزایش آلودگی هوا انتقاد کردند

به همين سادگي مي‌ميريم

مازندشورا: کاشانی، عضو شورا: مرگ تهراني‌ها در آبان‌ماه امسال نسبت به مهرماه گذشته ٤١٢ نفر افزايش يافته است

مازندشورا:

بلدیه| آمارهاي سازمان بهشت زهرا نشان مي‌دهد تعداد جان‌باخته‌هاي پايتخت‌نشين از اول تا ٢٣ آبان امسال نسبت به ماه گذشته ٤١٢ نفر افزايش يافته است؛ عددهايي كه تنها عدد نيست و هر كدام شاخص يك انسان است و دیروز در شورای شهر تهران، کاشانی آن را اعلام کرد. هواي تهران دیروز هم آلوده بود، روز چهارشنبه بعد از دو روز تعطيلي براي مدارس ابتدايي، مدارس كليه مقاطع تحصيلي در تهران و شهرستان‌هاي آن تعطيل شد و اگر در اين روز باد و باران به داد پايتخت نرسد، نهمین روز آلودگی را هم با طعم انواع ذرات معلق تجربه مي‌كنيم. حالا بعد از نمايندگان مجلس كه درباره آلودگي هوا به رئيس‌جمهوری نامه نوشتند، اعضاي شورا هم اين موضوع را به‌عنوان اصلي‌ترين محور بحث‌هاي خود در صحن علني پارلمان شهري مطرح كردند.
در ميان تمام حرف‌هايي كه گاه رنگ و بوي سياسي مي‌گرفت، حبيب كاشاني، نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا با اعلام آمار مقايسه‌اي مرگ و مير در مهر و آبان‌ماه، از قوه قضائیه خواست تا به معضل آلودگی هوا و کوتاهی مسئولان در حل آن ورود کند: «من آدم سیاسی نیستم و تنها در مورد همشهریانی حرف می‌زنم که طی این روزهایی که آلودگی هوا زیاد شده جان خود را از دست داده‌اند. براساس آمار سازمان بهشت زهرا(س) از اول مهر تا ٢٣ مهر ٣هزار و ٢٦٢ نفر جان خود را از دست داده‌اند اما در مدت مشابه آبان (١/٨ تا ٢٣/٨) ٣هزار و ٦٧٤ نفر جان خود را از دست داده‌اند؛ به عبارت دیگر در آبان‌ماه ٤١٢ نفر بیشتر جان خود را از دست داده‌اند که این جای سوال است مردمی که عوارض، مالیات و ... می‌دهند و بارها از آنها برای حضور در صحنه‌های مختلف دعوت کرده‌ایم، چرا مسئولان در این مواقع از آنها غافل هستند.» او هوای این روزهای تهران را مانند هوای شیمیایی عملیات خیبر دانست: «معضل آلودگی هوا توپ پینگ‌پنگی شده که بین مسئولان رد و بدل می‌شود، در حالي كه جای سوال است که مردم چه گناهی كرده‌اند؟ لازم است قوه قضائیه گروه کارشناسی را بابت بررسی کاهش عمر مفید مردم در این روزها به سازمان‌های مختلف و بهشت زهرا(س) بفرستد. همه می‌گویند حل معضل آلودگی هوا برعهده دولت است اما حتی ما اعضای شورا نیز بابت آسیبی که این روزها به مردم‌مان می‌رسد، مسئول هستیم چرا که ما می‌توانیم با یک قدم بزرگ این معضل را حل کنیم.»
اعتراض با ماسک
رئیس کمیته عمران شورا كه به علامت اعتراض به آلودگي هوا يك ماسك بر صورت داشت، تعطیل کردن مدارس برای کاهش آلودگی هوا را بی‌برنامه‌ترین اقدام عنوان کرد: «وزارت بهداشت،‌ راه، کار، محیط ‌زیست، استانداری و شهرداری باید به داد مردم برسند. تهران به‌سختی نفس می‌کشد و آلودگی هوا به قصه تکراری و مشکل حل‌نشدنی تهران بدل شده که این روزها خسارات روحی و جسمی سنگینی به شهروندان وارد می‌کند.» اقبال شاکری ادامه داد: «اگر مسئولان نمی‌توانند برای به خطر افتادن سلامتی مردم کاری کنند، کنار رفته و امورات را به دست کسانی بسپارند که ثابت کرده‌اند در هر کاری می‌توانند موفق باشند و این درحالی است که ١٣ ارگان براساس گزارش بازرسی مسئول امور آلودگی هوا هستند اما هیچ‌کس پاسخگو نیست و جالب است بدانید که مدیرکل گردشگری از توریست‌های خارجی به‌دلیل آلودگی هوا معذرت‌خواهی کرده است، اما طی سال‌های اخیر حتی یک مسئول نیز صدایش درنیامده تا از مردم عذرخواهی کند یا حتی بابت این وضع به آنها توضیحی بدهد.»
چمران: مرگ تدریجی را به چشم می‌بینیم
مهدي چمران هم در ابتداي جلسه به‌عنوان رئیس شورا چند جمله‌اي درباره آلودگي هواي تهران صحبت كرد: «ما مرگ تدریجی را به چشم می‌بینیم و متاسفانه آنچنان که باید تلاشی برای رفع آن نمی‌کنیم. کشورهای دیگر سال‌ها پیش با معضل آلودگی هوا دست به گریبان بودند و این مسأله را حل کردند. ما با مسائل خرد و کوچک خودمان را مشغول کرده‌ایم که هنوز زیرساخت‌ها آماده نیست. او درباره فروش طرح ترافیک از سوي شهرداري تهران گفت: «طرح ترافیک، فروش آرم یا خدمات دادن به افراد خاص نیست، بلکه این مسأله جنبه بازدارندگی دارد و افرادی که کار ضروری ندارند نمی‌توانند به راحتی وارد مراکز اصلی شوند.»
کوتاهی شهرداری در اجرای مصوبات شورا برای کاهش آلودگی هوا موضوع ديگري بود كه از سوي محسن سرخو، رئیس کمیته حمل‌ونقل شورا به‌عنوان تذكر مطرح شد. به عقيده او در برنامه پنج‌ساله، مسئولیت‌هایی برای شهرداری تهران در نظر گرفته شده که اگر به آنها عمل می‌شد، معضل آلودگی هوا در پایتخت به این حد نمی‌رسید، در حالي كه قاليباف بارها اعلام کرده است که مسئولیت آلودگی هوا را به او بدهند: «بر اساس اين برنامه باید تا پایان‌ سال ٩٤، ٤٠٠ اتوبوس برقی به ناوگان اضافه می‌شد. باید تعداد اتوبوس‌های عادی به ٧٨٠٠ می‌رسید و همچنین باید ١٠٠٠ دستگاه اتوبوس نوسازی می‌شد که شهرداری از این تبصره‌ها عقب است و جالب است بدانید که قرار بوده نوسازی ناوگان مینی‌بوس نیز به اتمام برسد اما حتی تاکنون در دستور کار نیز قرار نگرفته است. براساس برنامه باید شهرداری ٥٠٠٠ فیلتر دوده روی اتوبوس‌ها نصب می‌کرد که تاکنون تنها روی ٩ دستگاه آن هم به‌طور آزمایشی فیلتر دوده نصب کرده است. شهرداری باید روی ١٥‌هزار و ٦٠٠ تاکسی کاتالیز نصب می‌کرد اما حالا تنها روی ٦٨٠٠ تاکسی نصب کرده است. جایگزینی خودروهای هیبریدی به جای بنزینی و جايگزيني موتورسیکلت برقی به جاي موتورسیکلت‌های موجود نيز از ديگر موارد است.»
دفاع از شهردار؛ گلايه از دولت
اما در برابر همه اين انتقاداتي كه متوجه دولت و شهرداري بود، ناصر امانی، معاون شهردار پشت تريبون قرار گرفت تا از عملكرد قاليباف دفاع كند: «شهردار تنها یک‌بار گفته که اگر اختیارات و منابع ١٦ دستگاه دخیل در امر کاهش آلودگی هوا را به شهرداری بدهند، در یک برنامه زمانبندی شده هر ‌سال آلودگی را کاهش می‌دهد. درست است که در برنامه احکامی برای شهرداری در راستای کاهش آلودگی هوا در نظر گرفته شده، اما منابع و شرایط اجرایی نیز باید فراهم شود.» او با اشاره به نامهربانی دولت در تأمین ناوگان اتوبوس و کمک به توسعه مترو که بر اساس قانون جزو وظایف دولت است، گفت: «سوخت اگر استاندارد نباشد، نصب کاتالیست موثر نیست و قطعا با سوخت فعلی، کاتالیست‌ها نیز اثر خود را از دست می‌دهند. برای ورود موتورسیکلت‌های برقی با وزارت صنایع جلسات متعددی گذاشتیم و حتی طرح آن به کمیسیون زیربنایی دولت نیز ارسال شده است. ما چه کار باید می‌کردیم که نکردیم؟! و نباید بیاناتمان به گونه‌ای باشد که مردم تصور کنند شهرداری مسئول ایجاد این آلودگی‌هاست.» زماني كه نوبت به نطق پيش از دستور اسماعيل دوستي، ديگر عضو شورا رسيد، ابتدا اين انتقاد را مطرح كرد: «وقتي از شهرداري در شورا انتقاد مي‌شود يك نماينده‌اي دارد تا از او دفاع كند؛ در حالي كه دولت هيچ نماينده‌اي در شورا ندارد كه در برابر انتقادات از او دفاع كند.» در اين لحظه رئيس شورا هم از پشت تريبون تكرار كرد: «من هستم من دفاع مي‌كنم.» اسماعيل دوستي ادامه داد: «بدون شک دولت و شهرداری به فکر کاهش آلودگی هوا هستند و نباید تمامی تقصیرها را بر گردن دولت یا شهرداری انداخت. پروژه‌های مربوط به کاهش آلودگی هوا زمانبر هستند و تمامی موضوعات با همگرایی سیاسی دولت و شهرداری و بودجه در اختیار آنها حل نمی‌شود.»
مدارس تهران تعطيل شد؛ شهر ري آلوده‌ترين منطقه
دیروز هشتمین روز آلودگي هواي تهران سپري شد؛ در حالي كه مسئولان ابتدا در جلسه اضطرار تعطيلي مدارس سراسر شهر تهران به جز فیروزکوه، دماوند و پردیس در مقاطع ابتدایی، پیش‌دبستانی و مهدهای کودک را در روز چهارشنبه براي سومين روز متوالي اعلام كردند؛ اما ساعتي بعد روابط عمومی آموزش‌و‌پرورش تهران اعلام کرد كه  کلیه مدارس شهر تهران در نوبت صبح و بعدازظهر در کلیه مقاطع تحصیلی و مدارس کلیه مناطق شهرستان‌های استان تهران براي روز چهارشنبه تعطیل است. همچنين كلیه آموزشگاه‌های شهرستان استان تهران در مقاطع ابتدایی، متوسطه دوره اول و متوسطه دوره دوم به جز مناطق پردیس، رودهن، دماوند و فیروزکوه هم تعطیل شد. اگر چه شاخص آلودگي هواي تهران براي ديروز ١٤٥ اعلام شد، اما  محمد رستگاری، معاون محیط‌زیست تهران درباره آلوده‌ترين مناطق  پايتخت  در اين روز گفت:  «دستگاه‌های سنجش آلودگی در فرمانداری شهر ری عدد ۱۹۷ را نشان می‌دهد که حکایت از ناسالم بودن هوا برای تمامی افراد دارد. البته تمهیدات اندیشیده‌شده از سوی کمیته کاهش آلودگی هوا موجب شده تا عدد شاخص ذرات معلق کمتر از ٢,٥ میکرون از ١٥٦ به ١٤٥ کاهش یابد؛ اما همچنان شاهد آلودگی هوا هستیم.» تعطیلی مدارس ابتدایی مناطق ١٩گانه تهران، لغو ورزش همگانی در پارک‌ها و مجموعه‌های ورزشی شهر تهران، نظارت بر عدم بکارگیری اتوبوس‌های دودزا، جلوگیری از روشن‌بودن اتوبوس‌های متوقف در ترمینال‌ها و جایگاه‌های اتوبوسرانی و ترمینال‌های شهری و نظارت بر توقف جلوگیری از فعالیت‌های عمرانی شهر تهران موثر بر تولید و افزایش آلودگی هوا از سوی شهرداری تهران بخشی از مصوبات کمیته کاهش آلودگی هوا بوده است. روز دوشنبه ٢٦ نماينده مجلس درباره آلودگي هوا به رئيس‌جمهوري نامه نوشتند، يك روز بعد هم دو تن از نمايندگان در آغاز جلسه علنی به‌دلیل وضع وخیم آلودگی هوا از مردم عذرخواهی کردند.
 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : آلودگی - تهران - شهرداری - مدارس - اعلام - آلودگي - برنامه - مسئولان - درباره - مقاطع - مسئول - کمیته - براساس - روزها - دیروز - اتوبوس - می‌شد - ناوگان - شهرداري - دستگاه - اتوبوس‌های - تعطیل - داده‌اند - به‌عنوان - مناطق - ابتدایی - انتقاد - چهارشنبه - تمامی - فیلتر - بدهند - تاکسی - جلوگیری - می‌کرد - دستور - استان - نظارت - موتورسیکلت‌های - نوسازی - تاکنون - متوسطه - دماوند - آلوده‌ترين - نباید - قاليباف - اسماعيل - ابتدا - دوستي - می‌دهد - منابع - برابر - نماينده‌اي - معاون - فیروزکوه - تريبون - شهردار - پردیس - بدانید - آبان‌ماه - بودجه - کمیسیون - قضائیه - کوتاهی - ٣هزار - سیاسی - موضوع - نوشتند - افزایش - شورای - اعضای - تعداد - تعطيلي - نمايندگان - تعطيل - می‌دهند - بارها - تدریجی - چمران - عذرخواهی - مسأله - ترافیک - مصوبات - افراد - به‌دلیل - نمی‌توانند - کرده‌ایم - مختلف - هستیم - اعتراض - ادامه - وزارت - گرفته -

نظر شما در مورد : به همين سادگي مي‌ميريم

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*