مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 14243 -تاریخ انتشار : یکشنبه 08 اسفند 1395 -ساعت : 17:18

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نقش مهندسان در هویت بخشی معماری شهری

یادداشت مهندس مهدی رضایی فرح آبادی به مناسبت روز مهندس:

نقش مهندسان در هویت بخشی معماری شهری

اختصاصی مازندشورا: معماران در طراحی معماری ایرانی – اسلامی بناها، طراحی دکوراسیون داخلی و شهری، هویت بخشی به معماری استان، حذف آلودگی بصری در شهرها، بسیار تاثیر گذارند. و البته دراین میان نقش سازمان نظام مهندسی بسیار مهم و حیاتی است.

اختصاصی مازندشورا: سالهاست برخی مدیران با عدم بهره‌مندی از دانش مهندسی در حوزه مدیریت شهری ورود پیدا کرده و عملا مانع از ورود کارشناسان و مهندسین خبره در هندسه مدیریت شهری شده‌اند. حال آنکه مدیریت منهای دانش مهندسی و مهندسی بدون تجربه مدیریت می‌شود هندسه ناهمگون و سوء مدیریت. یعنی آنچه که امروز در حوزه‌های مختلف شهری شاهد آنیم.

لذا وحدت و بهره‌مندی توأمان از دانش مهندسی و مدیریت، با اعتماد به نسل جوان، آگاه و پر انگیزه می‌تواند علاوه بر سامان بخشی به هندسه شهری نشاط و پویایی را نیز به مدیریت شهری تزریق نماید. چه اینکه امروزه اکثریت مهندسان استان را قشر جوان، پویا و تحصیلکرده تشکیل می‌دهند ولی از این افراد نه تنها در سطح مدیریت شهری که حتی در مقام مشاور نیز آنچنان که باید بهره نمی‌بریم. لذا منطقی نیست که با وجود این که مهمترین شاخصه توسعه پایدار که نیروی انسانی متخصص و تحصیلکرده می‌باشد را دارا هستیم ولی بدون بهره‌مندی از آنان شعار توسعه پایدار ‌دهیم.

مناسب سازی فضاهای شهری مقوله‌ای جدی است که از جهات مختلف اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی در زندگی شهروندان و جامعه شهری تأثیر عمده و نقش برجسته ای دارد. طراحی مناسب و بکارگیری مبلمان شهری متناسب با محیط در بخش‌هایی از شهر مانند پارک‌ها، برخی میادین، پیاده ‌روها و مراکز تجاری تأثیر زیادی در کیفیت زندگی شهری بر جای می‌گذارد.

در حالی که هر اثر معرّف موثر آن است. اما امروزه می‌توان ادعا نمود بسیاری از آثاری که در حوزه‌های مختلف مربوط به دانش مهندسی می‌بینیم معرّف تفکر  و دانش مهندسی و مهندسان آن نیست و آینه‌ی تمام نمای علوم مهندسی نمی‌باشد چراکه بسیاری از این آثار توسط افراد غیر متخصص و غیر کارشناس طراحی و ساخته شده‌اند و یا بعضاٌ نظرات غیر کارشناسی در طراحی و ساخت آن دخیل بوده است. مادامی که علوم مهندسی در آثار هندسی ما بکارگرفته نشود و هندسه مدیریتی ما نیز مهندسی نگردد، نمی‌توان انتظار داشت در حوزه‌های مختلف شهری از جمله معماری و شهرسازی شاهد بهبود اوضاع باشیم.

برای هویت بخشی به معماری استان اگرچه همه فعالین عرصه ساخت و ساز باید برای خروج شهرها از سیما و منظر نازیبای فعلی تلاش کنند اما معماران پیش قراولان این حرکت‌اند. باتوجه به توریستی بودن مازندران معماران باید با بهره‌گیری از تجارب ارزنده معماران تاریخ ایران در علم معماری، شرایطی را در مازندران فراهم کنند تا گردشگرانی که به مازندران سفر می‌کنند با دیدن مناظر شهری در تلفیق با دو نعمت خدادادی یعنی دریا و جنگل، سفیران زیبایی‌های معماری مازندران باشند. همچنین دانش آموختگان رشته‌های معماری و شهرسازی استان می‌توانند در حوزه رفع معضلات شهری نقش ویژه‌ای ایفا کنند لذا معماران در طراحی معماری ایرانی – اسلامی بناها، طراحی دکوراسیون داخلی و شهری، هویت بخشی به معماری استان، حذف آلودگی بصری در شهرها، بسیار تاثیر گذارند. و البته دراین میان نقش سازمان نظام مهندسی بسیار مهم و حیاتی است.

پیش نیاز شهر زیبا، امن، آرامش بخش، مسلح به تکنولوژی‌های روز، مجهز به امکانات رفاهی، مزّین به مبلمان شهری، با ترافیک روان و فضای سبز کافی و بهره‌مند از سایر امکانات یک شهر سالم و توسعه یافته، داشتن مدیران متخصص، توسعه یافته و بهره‌مند از دانش روز می‌باشد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رضایی فرح آبادی - مهدی رضایی فرح آبادی - روز مهندس -

نظر شما در مورد : نقش مهندسان در هویت بخشی معماری شهری

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*