مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 26753 -تاریخ انتشار : دوشنبه 26 تیر 1396 -ساعت : 14:14

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ششمین شهردار کیاسر چه کسی خواهد بود؟/ کیاسر؛ سرشار از پتانسیل، اسیر معضلات

مازندشورا بررسی می کند؛

ششمین شهردار کیاسر چه کسی خواهد بود؟/ کیاسر؛ سرشار از پتانسیل، اسیر معضلات

اختصاصی مازندشورا: گمانه ها حاکی از آن است که در محافل شهری و سیاسی حدود 10 نفر به عنوان گزینه های شهرداری کیاسر مطرح هستند و رایزنی ها و لابی گری آن ها و اطرافیان شان برای جلب نظر اعضای شورا ادامه دارد

مازندشورا- گروه شهری: با توجه به انتخاب اعضای جدید شوراهای اسلامی، همچون سایر شهرهای مازندران بحث انتخاب شهردار، در محافل و مجامع شهری و سیاسی شهر کیاسر نیز جریان دارد. اگرچه بسیاری عملکرد شهردار فعلی را نسبت به شهرداران قبلی مثبت و قابل دفاع ارزیابی می کنند اما اعضای جدید شورای شهر کیاسر، گویا نظر دیگری دارند و جهت تسریع در توسعه و بهبود اوضاع شهر، نظر به تغییر شهردار دارند.

گمانه ها حاکی از آن است که در محافل شهری و سیاسی حدود 10 نفر به عنوان گزینه های شهرداری کیاسر مطرح هستند و رایزنی ها و لابی گری آن ها و اطرافیان شان برای جلب نظر اعضای شورا ادامه دارد.

در این فرصت می خواهیم فارغ از قیل وقال های موجود با توجه به پتانسیل ها، ظرفیت ها، نیازها و معضلات شهر کیاسر به مهمترین شاخص های یک شهردار مناسب و ایده آل با کمک بزرگان و صاحب نظران این شهر، اشاره نماییم.

 

معرفی کیاسر

 کیاسر با  نام باستانی «کاوس سرا» یا «کیوس سرا»، در 65 کیلومتری ساری و 130 کیلومتری سمنان قرار دارد. شهری که با دارا بودن بزرگترین پرچم کشور و برخورداری از نماد لمپا، یکی از ورودی‌های اصلی جنوب مازندران و محل تردد مردم هفت استان است و حدود 8 هزار نفر جمعیت دارد.

در دهه های قبل به عنوان بزرگترین روستای بخش چهاردانگه، همزمان با بابُل صاحب بخشداری و در سال 72 صاحب شهرداری شد. درجه شهرداری این شهر در حال حاضر«پنج» است و تاکنون 5 شهردار به خود دیده است.  

شغل اصلی مردم این دیار کشاورزی و دامداری به صورت سنتی است که نامساعد بودن اوضاع اقتصادی و نبود درآمد کافی، موجب مهاجرت بخش بزرگی از مردم این شهر شده است. اما از آنجا که بخش چهاردانگه با مرکز استان فاصله دارد اغلب سرویس‌دهی عمرانی و خدماتی این بخش را کیاسر و شهرداری این شهر انجام می دهد که طبیعتا رشد و توسعه کیاسر، پیشرفت بخش چهاردانگه را در پی خواهد داشت.  

 

معضلات کیاسر

علاوه بر معضلات مشترک اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با استان و کشور، می توان به موضوع زباله و انتقال زباله ساری به منطقه ی بالادست چهاردانگه اشاره کرد که علاوه بر تصادفات گسترده موجب آلودگی آب های زیرزمینی این منطقه و شیوع بیماری های گوناگون شده است. بالابودن سختی آب شرب کیاسر، با عدد 620 صدای همشهریان را درآورده است. نداشتن یک مجموعه فرهنگی- ورزشی، سینما و حتی یک استخر برای یک شهر جای بسی تاسف است. اکثر واحدهای شهرک صنعتی کیاسر، غیر فعالند. برخی ادارات مورد نیاز در این شهر مستقر نیستند و بیمارستانی که فقط نامش بیمارستان است. (نه پزشک متخصص دارد، نه داروخانه شبانه‌روزی و نه یک کارشناس فنی!).‍ ضمن اینکه دوری راه و کمبود امکانات موجب شده کمتر کسی از مسئولان، پزشکان، سرمایه‌گذاران و ... بخش چهاردانگه را برای خدمت انتخاب کنند. شاید بتوان گفت مهمترین معضلی که کیاسر از آن رنج می برد و در طول سال ها بسیار از آن آسیب دیده است یکپارچه نبودن بزرگان و مردم این شهر و استفاده نکردن از ظرفیت ها و توانایی های نیروی انسانی کارآمد و مستعد این شهر است.

 

پتانسیل های کیاسر

مواردی که کیاسر را از دیگر شهرهای مازندران متمایز می کند طبیعت بکر و چشم اندازهای زیبا، آب و هوای کوهپایه ای با دشت ها و مزارع وسیع و چشمه های مختلف آب‌های معدنی است که مجموع آن، پتانسیل بالایی برای جذب مسافران و افزایش ورودی‌های شهر محسوب می شود. از طرفی فعالیت و رونق کارخانه سیمان کیاسر، برای افزایش اشتغال و کاهش مهاجرت جوانان این شهر بسیار موثر است.

اضافه شدن حدود 750 هکتار به سطح شهر، فرصت مناسبی برای توسعه ی شهری و  ایجاد اشتغال است. برخورداری از چهره های بنام سیاسی، علمی، فرهنگی، ورزشی و... در سطح استان و کشور که می توانند شناسنامه و سفیر این شهر در سطح ملی باشند و به طریق گوناگون به توسعه شهر کمک کنند.

پرورش دام و گسترش کشاورزی نوین، ظرفیتی بسیار بزرگ برای این شهر است که اگر به آن توجه کافی شود بسیاری از مشکلات بخش اشتغال و مهاجرت مردم این شهر حل خواهد شد.

و...

نکته: 

اگرچه می توان زمان بیشتری به بیان معضلات و ظرفیت های کیاسر پرداخت اما در این فرصت به این مقدار بسنده می کنیم و ترجیح ما این است نظر بزرگان و فعالان سیاسی و شهری کیاسر را درباره ی مهمترین شاخص های یک شهردار کارآمد و مناسب، منتشر کنیم با ما همراه باشید.

*قسمت دوم این گزارش با عنوان دیدگاه های صاحب نظران کیاسر روز چهارشنبه همین هفته منتشر می شود

*قسمت سوم با عنوان بررسی گزینه های شهرداری کیاسر روز چهارشنبه هفته آینده از نظرتان می گذرد.


ششمین شهردار کیاسر چه کسی خواهد بود؟/ کیاسر؛ سرشار از پتانسیل، اسیر معضلات

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ششمین شهردار کیاسر چ - کیاسر؛ سرشار از پتان - اسیر معضلات - مجید ساجدی فر - محمد حسن زاده - کیاسر - شهردار کیاسر - انتخاب شهردار کیاسر -

نظرات کاربران در مورد : ششمین شهردار کیاسر چه کسی خواهد بود؟/ کیاسر؛ سرشار از پتانسیل، اسیر معضلات
  • کیاسریپاسخ0سه شنبه 27 تیر 1396

    بهترین گزینه شهرداری کیاسر سید سروش جمالی ساداتی عبوری ۲ می باشد

نظر شما در مورد : ششمین شهردار کیاسر چه کسی خواهد بود؟/ کیاسر؛ سرشار از پتانسیل، اسیر معضلات

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*