مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 35092 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 27 مهر 1396 -ساعت : 13:47

چاپ به اشتراگ گذاشتن
خوش نشینی مستاجران ساروی

مازندشورا بررسی می کند؛

خوش نشینی مستاجران ساروی

اختصاصی مازندشورا: مردم ساری 23 درصد از درآمد خود را به اجاره بها اختصاص می دهند.

اختصاصی مازندشورا: مردم ساری 23 درصد از درآمد خود را به اجاره بها اختصاص می دهند.

 

مسکن از مهمترین صنایع حال حاضر دنیا به شمار می آید که دلیل عمده این اهمیت بخش سرمایه ای و تقاضای مصرفی آن برمی گردد.

بخش مصرف برخلاف بخش سرمایه‌ای که بر مبنای تقاضای سوداگرانه بوجود می آید عمدتا برپایه ی تقاضای نهایی خانوار شکل می‌گیرد. در همین بخش مصرفی، بسیاری از دهک‌های کم درآمد جامعه که توان خرید خانه ندارند تقاضای خود را برمبنای واحدهای استیجاری ارائه می کنند.

طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال گذشته از کل ۶۱۷۲۶۰ خانوار در مازندران معادل ۱۸۰۱۵۱ خانوار  مسکن استیجاری دارند. که با افزایش نرخ جمعیت، تقاضای مسکن نیز رو به افزایش خواهد بود.

اجاره نشینی همیشه یک کابوس برای مردم بوده است. اجاره نشین‌ها عموما از دهک‌های پایین جامعه هستند که در تامین نیازهای روزمره خود با مشکلات زیادی روبرو هستند. آنها ماهانه بخش زیادی از درامد های خود را برای پرداخت اجاره بها از دست می دهند.

براساس گزارش بانک مرکزی در سال ۹۵، به طور متوسط  ۳۳ درصد بودجه خانوار‌های کشور صرف هزینه مسکن می شود. که رقمی حدود ۱۳میلیون تومان در سال است. درصورتی که حقوق هر خانوار در کل سال 11میلیون و 600هزار تومان است.

اجاره نشینی در کشورهای مختلف متفاوت است. ترکیه ﺳﺮﺯﻣﯿﻨﯽ ﮐﻪ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﻫﺎﯼ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺩﺭﮐﻨﺎﺭﺧﺪﻣﺎﺕ ﺭﻓﺎﻫﯽ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺍﺭﺯﺍﻥ ﺍﺳﺖ.

ﻣﺮﺩﻡ ترکیه ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻣﺘﻮﺳﻂ 18 درصد، آمریکایی ها بیش از 30درصد و مستاجران کانادایی بیش از یک سوم ﺩﺭﺁﻣﺪ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺍﺟﺎﺭﻩ ﺑﻬﺎ ﺍﺧﺘﺼﺎﺹ ﻣﯽ ﺩﻫﻨﺪ.

این آمار در شهرهای مختلف ایران نیز متفاوت است. در برخی کلانشهر ها مثل تهران  اجاره تا 60 درصد از درامد خانواده را می بلعد.

هزینه سنگین اجاره بها سفره ی مستاجران تهرانی را کوچک می کند و بر روی رفاه و تفریحات و کیفیت غذای آنها تاثیر می گذارد. گاها اجاره مسکن به حدی می رسد که برخی از مردم ساکن تهران نمی توانند خانه ای پیدا کنند.

علاوه بر افزایش نرخ جمعیت، عدم توجه به توزیع متقارن جمعیت در کلان شهر‌ها و شدت یافتن مهاجرت به شهر های بزرگ که عمدتا به دلیل سطوح پایین رفاهی در شهر‌های کوچک و روستا‌ها می باشد، دلیلی بر حجم انبوه مازاد تقاضا در بخش مسکن در کلان شهر‌ها است.

اما در کلانشهر ساری وضع فرق می کند. ساری کم هزینه ترین شهر برای اجاره نشین هاست. 23 درصد درامد خانوار در ساری صرف اجاره بها می شود. در این شهر اجاره نشینی فشار کمتری به خانواده می آورد.

در آخرین تغییر و تحولات نرخ اجاره بهای مسکن در سال جاری 9تا 12 درصد افزایش داشته است. البته  نرخ گذاری های سلیقه ای نیز مزید برعلت شده تا در طول سالیان اخیر نرخ اجاره بها، به‌صورت تأمل برانگیزی رشد یابد.

دولت بنا دارد با سیاست های حمایتی به اقشار کم درامد کمک کند تا سهم اجاره بها را از سبد خانوار کاهش دهد و دهک های پایین جامعه بار کمتری از اجاره را بردوش داشته باشند. اجرای این طرح  تحت عنوان مسکن اجتماعی از ابتدای سال جاری آغاز شده است.

 

 


خوش نشینی مستاجران ساروی

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : خوش نشینی مستاجران س -

نظر شما در مورد : خوش نشینی مستاجران ساروی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*