سرفدای شکم / نتیجه تلف شدن پنج خرس قهوه ای درمازندران

تاریخ انتشار : دوشنبه 20 آذر 1396 - ساعت : 19:34

کد مطلب: 40447 چاپ به اشتراگ گذاشتن

سرفدای شکم / نتیجه تلف شدن پنج خرس قهوه ای درمازندران

مازندشورا: ساری-ایرنا- رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران یکی از عوامل کشته شدن 5 قلاده خرس قهوه ای ازحیوانات تحت حمایت محیط زیست را دراین خطه شمال کشوردرسال جاری گرسنگی و پناه آوردن به قلمرو مردم اعلام کرد.

مازندشورا: کوروس ربیعی روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگارایرنا گفت که خرس قهوه ای از حیوانات جنگل های مازندران محسوب می شود و به احتمال گرسنگی وارد قلمرو کشاورزان شدند که یک مورد با تیر، یک مورد براثر تصادف و2 مورد نیز به دلیل گرفتار شدن درتله گرازگیر کشاورزان مازنی تلف شدند.
به گفته وی علت مرگ یک قلاده خرس قهوه ای که چند روز گذشته در جنگل گلندره نور پیدا شده نیز در دست بررسی است.
وی اضافه کرد: درسنوات گذشته تلف شدن این تعداد خرس قهوه ای درمازندران سابقه نداشته و درسال جاری به نظرمی رسد کمبود غذا درجنگل و فشار گرسنگی آنها را مجبور کرد به سکونتگاه های مردم نزدیک شوند و به دلایلی تلف شوند.
ربیعی افزود : این حیوان بر خلاف پلنگ نمی تواند به تنهایی شکار کند و خطری نیز برای ساکنان منطقه تا زمانی که مورد حمله قرار نگیرد، نخواهد داشت.
** حمایت بیمه ای از خرس قهوه ای
رئیس اداره حیات وحش مازندران گفت که طرح حمایت بیمه ای از خرس قهوه ای در صورت خسارت زدن به مردم در محیط زیست تصویب شد و با اجرای این طرح و پرداخت غرامت به خسارت دیدن چتر حمایتی از این حیوان تحت حمایت همانند پلنگ اجرا می شود.
نخستین بار در کشور شرکت بیمه ما وابسته به یکی از بانک های کشور طرح حمایت از'پلنگ ایرانی' را به مرحله اجرا گذاشت و در سطح کشور به دامداران خسارت دیده ناشی از این حیوان حدود 10 میلیارد ریال غرامت پرداخت کرد.
خرس قهوه ای از جمله حیوانات تحت حمایت محیط زیست است که در برخی مناطق جنگلی مازندران از جمله غرب استان سکونت دارند و محیط زیست مازندران 10 قلاده از این حیوان را در پارک ملی کیاسر در شهرستان ساری نگهداری می کند.
بنا براظهارمحیط زیست مازندران گرچه به دلیل پراکندگی سکونتگاهی این حیوان در مازندران از غرب تا شرق و زندگی خانوادگی آنها آماری از تعداد آن وجود ندارد، ولی نسل این حیوان در زمره حیوان در حال انقراض قرار ندارد.
خبرنگار: حسین فلاحتی** انتشاردهنده : محسن حسن نیا
6982/1899

اجتماعي

محيط زيست

خرس قهوه اي

گرسنه


منبع : ایرنا - مازندران

برچسب ها : #حیوان #مازندران #حمایت #خسارت #ندارد #پرداخت #تعداد #غرامت #گذشته #حیوانات #ربیعی #گرسنگی #کشاورزان #قلاده #درمازندران

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : سرفدای شکم / نتیجه تلف شدن پنج خرس قهوه ای درمازندران

*

*


X https://sport45.site/