ضرب الاجل استانداری مازندران برای تعطیلی بازار پرنده فروشی فریدونکنار

تاریخ انتشار : دوشنبه 20 آذر 1396 - ساعت : 20:08

کد مطلب: 40449 چاپ به اشتراگ گذاشتن

ضرب الاجل استانداری مازندران برای تعطیلی بازار پرنده فروشی فریدونکنار

مازندشورا: ساری - ایرنا - معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران از دست اندرکاران بازار پرنده فروشی فریدونکنار خواست تا نسبت به تعطیلی بخش فروش لاشه و زنده پرنده های مهاجر در این بازار اقدام کنند .

مازندشورا: علیرضا یونسی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت که فرمانداری و دیگر دستگاههای ذیربط نیز موظف هستند این موضوع را پیگیری و در مهلت مقرر محقق کنند.
بر اساس ماده 25 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، شکار هر گونه پرنده مهاجر یا بومی و خرید و فروش زنده یا کشته ممنوع است .
وی تعطیلی بازار پرنده فروشی فریدونکنار و برخورد با هرگونه شکار پرندگان مهاجر به هدف تجارتی و خرید و فروش را مصوبه استانی دانست و هشدار داد که پس از مهلت مقرر با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد شد.
معاون استاندار مازندران گفت : در این مصوبه مقرر شد تا شهرداری فریدونکنار نسبت به جابه جایی بازار شکار پرندگان از بازار فعلی که بازار ماهی فروشی هم محسوب می شود ، اقدام کند.
بازار پرنده فروشی فریدونکنار که با بازار ماهی فروشان این شهر در یک راسته قرار دارد امسال به خاطر شدت گرفتن شکار بی رویه پرندگان مهاجر رونق فراوانی گرفته و تاکنون چندین بار صدای اعتراض دوستداران محیط زیست را در آورده است .
مسئولان محیط زیست مازندران علت رونق زیاد این بازار در سال جاری را علاوه بر وضعیت شکارچیان غیرمجاز استان ، تبدیل شدن این بازار به بازار منحصر به فرد در شمال کشور عنوان و اعلام کرده اند که هم اکنون شکارچیان غیرمجاز از استان های گیلان و گلستان هم شکارشان را به بازار فریدونکنار می آورند تا به فروش برسانند برای این که در آن استان ها بازار وجود ندارد و فروش شکار سخت است .
فعالیت بازار پرنده فروشی فریدونکنار علاوه بر تشدید کشتار پرندگان مهاجر ف برای صنعت مرغداری مازندران و سلامت مردم و گردشگران استان نیز خطرناک است .
مازندران تنها استان در کشور است که زنجیره کامل صنعت طیور را در اختیار دارد و تولید کننده حدود 12 درصد از گوشت مرغ کشور است.
همه ساله در آستانه فصل سرما 150 گونه پرنده مهاجر با جمعیت قابل توجهی برای زمستان گذرانی به تالاب ها ، حاشیه زمین های شالیزاری و غرقابی و زمین های حاشیه جنگل های مازندران مهاجرت می کنند.
مازندران علاوه بر تالاب های بین المللی مانند میانکاله ، سرخرود ، ازباران و فریدونکنار ، 800 قطعه آببندان هم دارد که بزرگ ترین منبع تغذیه پرندگان مهاجر محسوب می شود.
گزارش رسمی محیط زیست نشان می دهد دستکم یک پنجم از این پرندگان همه ساله به دست شکارچیان غیرمجاز به روش های مختلف کشتار می شوند.
طبق آمار رسمی بیشترین کشتار پرندگان زمستان گذران در تالاب سرخرود و فریدونکنار در مرکز مازندران با شیوه غیرقانونی دام هوایی انجام می شود که تهدیدی برای گونه های درحال انقراض و حمایت شده مانند درنای سیبری ، گونه های مختلف غاز ، قو و اردک است .
خبرنگار : رضا غلامی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7335/1654

اجتماعي

پرندگان مهاجر

فريدونكنار

مازندران


منبع : ایرنا - مازندران

برچسب ها : #بازار #مازندران #پرندگان #فریدونکنار #مهاجر #پرنده #استان #فروشی #تالاب #غیرمجاز #کشتار #علاوه #شکارچیان #مختلف #سرخرود #مانند #زمستان #حاشیه #مصوبه #تعطیلی #خبرنگار #قانون #برخورد #محسوب

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : ضرب الاجل استانداری مازندران برای تعطیلی بازار پرنده فروشی فریدونکنار

*

*


X https://sport45.site/