مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 35075 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 27 مهر 1396 -ساعت : 10:20

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مجموعه ضوابط، مقررات و مصوبات موردی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

معرفی کتاب؛

مجموعه ضوابط، مقررات و مصوبات موردی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

مازندشورا: کتاب مجموعه ضوابط، مقررات و مصوبات موردی شورای‌عالی شهرسازی‌و‌معماری ایران حاوی مقررات شهرسازی و معماری و طرح‌های توسعه و عمران مصوب آن شورا، آیین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرح‌های توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای و منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی کشور توسط موسسه انتشارات دانشگاه تهران منتشر شد.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، کتاب مجموعه ضوابط، مقررات و مصوبات موردی شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، حاوی مقررات شهرسازی و معماری و طرح‌های توسعه و عمران مصوب شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران از تاریخ تاسیس تا پایان شهریور سال ۱۳۸۸، آیین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرح‌های توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی کشور مصوب ۷۸.۱۰.۱۲ هیات‌وزیران که توسط دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی ومعماری ایران گردآوردی و تنظیم شد، توسط موسسه انتشارات دانشگاه تهران، در یکهزار نسخه چاپ و منتشر شد.

گردآوری مطالب این کتاب توسط دفاتر حوزه معاونت معماری‌و‌شهرسازی انجام شده است. مدیراجرایی آن فرزانه صادق‌مالواجرد مدیرکل دفتر معماری، طراحی‌شهری و بافت‌های واجدارزش، کارشناسی و تنظیم آن را نیز احمد نیکخواه نائینی، محمدرضا گراوندپور، سید ابراهیم بنی‌مهد و علی‌محمد فریادرس انجام داده‌اند.

این کتاب در یکهزار نسخه به سفارش معاونت معماری‌و‌شهرسازی وزارت راه‌و‌شهرسازی توسطه موسسه انتشارات دانشگاه تهران چاپ شد.

پیروز حناچی معاون معماری‌و‌شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم که هم‌اکنون مشاور وزیر راه و شهرسازی است در مقدمه این کتاب آورده است:

از زمان به وجود آمدن اولین مقررات در حوزه معماری‌و‌شهرسازی به صورت مدون در دوره پهلوی اول تاکنون بیش از ۸۰ سال می‌گذرد. از تصویب این قانون (قانون احداث و توسعه معابر وخیابان‌ها) تا تاسیس شورای‌عالی شهرسازی‌و‌معماری ایران، قوانین و مقرراتی بنا بر اقتصا و بستر زمان توسط دستگاه‌های مختلف مصوب گردید. با ایجاد وزارت آبادانی و مسکن در سال ۱۳۴۲ و متعاقب آن تشکیل شورای‌عالی معماری‌و‌شهرسازی ایران با نگرش اعتلای هنر معماری و ایجاد محیط‌زیست بهتر برای مردم، تمرکز این مقررات از دریچه شورای‌عالی صورت گرفت چنانکه تاحدود زیادی این حوزه متولی خود را شناخته و به انسجام و چهارچوب مناسبی رسید.

پس از تاسیس شورای‌عالی هم تلاش‌های فراوانی صورت گرفته تا قوانین و مقررات در این حوزه یکدست و منسجم‌تر شوند اما گستردگی و پویابودن این حوزه نیازمند اصلاحات و تغییرات پویاست چه در مواردی مقررات همپوشانی دارند و در مواردی دیگر نیاز به وجود مقررات دیده می‌شود که به نظر می‌رسد این امر نیازمند نگاه همگانی از جمله متخصصین و حرفه‌مندان در این حوزه تخصصی است.

انتشار کتاب ضوابط و مقررات موردعمل شورای‌عالی شهرسازی‌و‌معماری ایران که به سبب سهولت دسترسی جامعه معمار و شهرساز ایران به آن ضوابط و مقررات تهیه شده است از دهه هفتاد تاکنون چندین‌بار تجدیدچاپ و بازنگری شده است. در این مجلد نیز سعی بر آن شده است تا مطابق نظرات و پیشنهادات اصلاحی استفاده‌کنندگان، علاوه بر اصلاح مجلد قبلی مهمترین و کاربردی‌ترین قوانین و مقررات و مصوبات شورای‌عالی به نسخه قبل افزوده گردد.

امید آن می‌رود تا پس از این نیز استفاده‌کنندگان از کتاب، نظرات اصلاحی خود را جهت بهبود کیفی و کمی کتاب مذکور متذکر شوند.

آنچه پیش روست حاصل تلاش همکاران بنده چه در گذشته و چه اکنون در معاونت معماری‌و‌شهرسازی وزارت راه‌و‌شهرسازی است که شایسته تقدیر است.

 


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مقررات - شهرسازی - شورای‌عالی - معماری - معماری‌و‌شهرسازی - وزارت - ضوابط - قوانین - معاونت - تاسیس - توسعه - مصوبات - قانون - تاکنون - استفاده‌کنندگان - شهرسازی‌و‌معماری - اصلاحی - راه‌و‌شهرسازی - مواردی - نیازمند - ایجاد - نظرات - انتشارات - تصویب - عمران - طرح‌های - موردی - تنظیم - موسسه - تهران - دانشگاه - مجموعه - یکهزار -

مطالب مرتبط با : مجموعه ضوابط، مقررات و مصوبات موردی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
نظر شما در مورد : مجموعه ضوابط، مقررات و مصوبات موردی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*