مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 48510 -تاریخ انتشار : سه شنبه 28 فروردین 1397 -ساعت : 08:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
حال و روز ناخوش و نازیبای یک رودخانه در مازندران

حال و روز ناخوش و نازیبای یک رودخانه در مازندران

مازندشورا: درحال حاضر نه‌تنها اثری از زیبایی نیست بلکه رهاسازی آب آن به دریا نگرانی‌های بسیاری به‌دنبال داشته است چرا که نه‌تنها دیگر اثری از زلالی نیست بلکه از نظر زیست‌محیطی مشکلاتی را به‌دنبال داشته است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، رودخانه چالوس زمانی پرآب، زلال و زیبا بود اما درحال حاضر با بی‌مهری‌هایی نسبت به آن، دیگر آن رودخانه قبلی نیست.

درحال حاضر نه‌تنها اثری از زیبایی نیست بلکه رهاسازی آب آن به دریا نگرانی‌های بسیاری به‌دنبال داشته است چرا که نه‌تنها دیگر اثری از زلالی نیست بلکه از نظر زیست‌محیطی مشکلاتی را به‌دنبال داشته است.

لازم است مسؤولان در این زمینه به‌درستی تصمیم بگیرند تا شاهد معضلات و مسائلی از این دست نباشیم.

 

 

مدیر گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست و وزارت علوم درباره آلودگی رودخانه‌های مازندران به فارس، گفت: رودخانه‌های مازندران به لحاظ شکل‌شناسی مورفولوژیک می‌توانیم به دو دسته فاصله طولانی و یا فاصله کوتاه از سرچشمه تقسیم کنیم.

همایون خوشروان با بیان اینکه عمده رودخانه‌های دارای فاصله زیاد از سرچشمه مازندران در بخش مرکزی و شرقی استان واقع هستند، گفت: رودخانه‌های دارای فاصله کوتاه از سرچشمه در بخش غربی استان بین نور تا رامسر قرار می‌گیرند که عمدتاً دارای مسیرهای کوتاه هستند.

 

 

وی با اشاره به اینکه شکل و مسیر رودخانه‌ها اهمیت بسیار مهمی دارد که به همراه خودش آب و مواد رسوبی را می‌آورد، اضافه کرد: رودخانه‌هایی پرپیچ و خم در طول سال به‌طور دائم آب و مواد رسوبی را همراه خودشان حرکت می‌دهند اما رودخانه‌های دارای مسیر کوتاه رودخانه‌های فصلی هستند که با بارش‌های جوی و در زمان شرایط سیلابی شدن آب و مواد رسوبی درشت‌دانه را به همراه خودشان به مناطق ساحلی وارد کنند، بنابراین از لحاط مورفولوژیکی عمده رودخانه‌ها در مازندران در دو مسیر پر پیچ و خم و رودخانه‌های گیسویی شکل هستند.

مدیر گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست و وزارت علوم تصریح کرد: واقعیت امر به این صورت است که رودخانه‌های امروز در استان مازندران دچار چالش شدند و این چالش حاصل فعالیت‌های انسانی است.

 

 

خوشروان یادآور شد: همچنین در مناطق شرقی و جلگه‌ای استان مازندران رودخانه‌ها با برداشت از صنایع معدنی دچار آلودگی شده که چالوس‌رود یکی از این رودخانه‌هایی است که توسط صنایع سربی منطقه زرین دشت حاشیه جنوبی منطقه شهر چالوس آلوده می‌شود و ضایعات و فلزات سنگین و بسیار خطرناک به‌طور مستقیم وارد رودخانه‌ها می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم در راه توسعه اقتصادی قدم برداریم باید وضعیت رودخانه‌های مازندران پایدار شود ولی اگر ظرفیت رودخانه‌ها از بین برود کار غیرقابل جبران می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در این‌باره به فارس، گفت: درحال حاضر وضعیت رودخانه چالوس بهتر شده است.

 

 

حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی با بیان اینکه پایش و کنترل و همچنین بازدیدهای سرزده در دستور کار ما قرار دارد، افزود: اگر واحدی آلاینده باشد برای بار نخست تذکر می‌دهیم در صورت عدم رفع در مراحل بعد توقف عملیات در دستور کار ما قرار دارد که در قانون پیش‌بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع برای همه واحدها یکسان بوده و تفاوتی ندارد به‌ویژه برای برای حوزه رودخانه هراز و چالوس که از حساسیت بیشتری برخوردار است.

رئیس‌کل دادگستری مازندران نیز گفت: صیانت از انفال عمومی مانند رودخانه‌ها، دریا و دیگر عرصه‌های ملی در این استان باید با فرهنگ سازی به یک باور عمومی تبدیل شود.

 

 

حجت‌الاسلام محمد‌علی تقوی‌فرد بیان کرد: دستورات لازم را به دادستان‌های استان ابلاغ کرده است تا با کسانی که با برداشت شن و ماسه از حریم رودخانه باعث از بین بردن این سرمایه ملی می‌شوند به‌شدت برخورد قانونی شود.

به گزارش فارس، لازم مسؤولان با برنامه‌ریزی درست و دقیق شرایط مناسب و حیات‌بخش گذشته را برای رودخانه چالوس رقم بزنند.

86034/ح


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مازندران - رودخانه‌های - رودخانه - استان - رودخانه‌ها - چالوس - فاصله - اینکه - کوتاه - دارای - درحال - همراه - سرچشمه - رسوبی - برداشت - صنایع - همچنین - مناطق - شرایط - منطقه - می‌شوند - عمومی - دستور - وضعیت - خاطرنشان - خودشان - به‌طور - نه‌تنها - به‌دنبال - خوشروان - پژوهشی - مدیریت - گزارش - رودخانه‌هایی - وزارت - آلودگی - بسیار - مسؤولان -

نظر شما در مورد : حال و روز ناخوش و نازیبای یک رودخانه در مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*