مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 48555 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 29 فروردین 1397 -ساعت : 09:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ناامنی جاده‌ها و فوتی‌های پی در پی

فارس از تصادفات جاده‌ای گزارش می‌دهد

ناامنی جاده‌ها و فوتی‌های پی در پی

مازندشورا: پرتردد بودن جاده‌ها، بارندگی و لغزندگی و پر پیچ و خم بودن جاده‌ها همگی دست به دست هم داده تا آمار تصادفات و مرگ و میر در آن زیاد باشد.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، وضعیت نامناسب حوادث جاده‌ای کشور در حدی است که از آن به‌عنوان یک بحران نام برده می‌شود و می‌توان گفت تقریباً ناامن‌ترین تصادفات رانندگی را در دنیا داریم.

برای جلوگیری از تصادف‌های جاده‌ای، پیشگیری و مقررات پیشگیرانه از عوامل بسیار مهم در رانندگی است چراکه این امر نیازمند تسلط فراوان هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ روحی، روانی و جسمی دارد.

عوامل تصادف علاوه بر در بر دارنده بودن هزینه‌های اقتصادی، هزینه‌های جبران‌ناپذیر جسمی، روحی و اجتماعی را به‌دنبال دارد و روزانه میلیاردها تومان ضرر اقتصادی ناشی از تصادفات جاده‌ای در کشور ایجاد می‌شود و حال با یک حساب سرانگشتی می‌توان یادآور شد که با این میزان رقم قابل توجه چه تعداد مدرسه، درمانگاه، جاده ایمن و ... می‌توان ساخت و به‌جای هزینه در این مسیر شاهد هزینه‌های مالی و جانی تصادفات رانندگی هستیم.

انسان، راه و وسیله نقلیه از عوامل مهم در تصادفات و وقوع حوادث رانندگی هستند و هر کدام می‌تواند اثربخشی یکدیگر را کاهش و یا افزایش دهد و آنچه غیرقابل کتمان بوده این است که جاده‌های کشور از امنیت لازم برخوردار نبوده و مشکلات ساختاری جدی دارند.

به‌عنوان مثال می‌توان به جاده‌های مازندران اشاره کرد که در زمان بارش برف و باران دچار لغزندگی شده و شاهد تصادفات پی در پی هستیم که گاهاً منجر به فوت افراد می‌شود و حتی در برخی مواقع شاهد این هستیم  چندین نفر از اعضای یک خانواده به کام مرگ می‌روند.

در هنگام بارندگی معمولاً به دلیل عدم استاندارد بودن جاده‌ها و لغزندگی حاصل از بارش باران یا برف، میزان تصادفات جاده‌ای افزایش پیدا می‌کند، البته نبود دید کافی، بخار گرفتن شیشه‌ها، کاهش دید افقی، آبگرفتگی جاده‌ها و استاندارد نبود آسفالت جاده‌ها نیز در بروز تصادف‌های جاده‌ای مؤثر است.

معمولاً عدم تسلط رانندگان بر خودرو در شرایط بارندگی و عدم کنترل خودرو هنگامی که آب در جاده‌ها جمع می‌شود و کنترل نشدن سرعت خودرو و به‌درستی کار نکردن سیستم ترمز خودرو به بروز حوادث جاده‌ای کمک می‌کند.

مازندران از جمله استان‌هایی است که در بیشتر فصول سال با بارندگی همراه است و در جاده‌های کوهستانی که معمولاً از استاندارد کمتری در جاده‌سازی برخوردار است بیشتر در معرض حادثه و تصادف قرار می‌گیرد.

جاده‌های مواصلاتی استان اعم از هراز، فیروزکوه و کندوان هر سه در مناطق کوهستانی واقع بوده و به‌دلیل اهمیت جغرافیایی نیز از جاده‌های پرتردد کشور هستند.

پرتردد بودن جاده‌ها، بارندگی و لغزندگی و پرپیچ و خم بودن جاده‌ها همگی دست به دست هم داده تا آمار تصادفات و مرگ و میر در آن زیاد باشد.

حال نگاهی می‌اندازیم به آمار تصادفات جاده‌ای در مازندران.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران در این زمینه می‌گوید: در چند روز اخیر براساس آمار جمع‌آوری‌شده شهرستان‌های بابلسر، نور و سوادکوه هر کدام با سه کشته و شهرستان‌های آمل، محمودآباد، عباس‌آباد و چالوس هر کدام با یک مورد به‌ترتیب بیشترین فوتی در آن به ثبت رسید.

علی عباسی با بیان اینکه از این تعداد  9 نفر بومی و بقیه غیربومی هستند، افزود: براساس آمار از این تعداد هفت نفر سرنشین، چهار نفر عابر پیاده، موتورسوار و راننده هر کدام با یک مورد در مراکز پزشکی قانونی استان به ثبت رسید.

وی با اشاره به اینکه تصادف با خودرو عواقب ناخواسته متعددی در پی دارد، گفت: تصادفات از خسارت مالی گرفته تا آسیب‌های جانی و روانی را به‌دنبال دارد و رانندگان  از همان ابتدا باید  تمام تلاش خود را به‌کار گیرند تا از تصادف جلوگیری کنند.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران اظهار کرد: رانندگی هنگام بارش باران موضوع بسیار مهمی است که چه بسا از میان هزاران نفری که سالانه جان خود را در جاده‌های لغزنده از دست می‌دهند، با افزایش مهارت رانندگی و رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی (صبر و حوصله ، عدم استفاده از موبایل،تغییر مسیر ناگهانی، رعایت فاصله طولی با خودروی جلویی و در آغوش گرفتن کودک حین رانندگی) به‌راحتی می‌توانستند هنگام روبه‌رو شدن با حوادث احتمالی در جاده‌های خیس و بارانی علاوه بر کنترل وسیله نقلیه، بتوانند جان سالم به در ببرند.

انتهای پیام/86035/ح


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تصادفات - جاده‌ای - رانندگی - جاده‌های - جاده‌ها - خودرو - مازندران - بارندگی - تصادف - می‌توان - حوادث - کنترل - افزایش - لغزندگی - استاندارد - معمولاً - هنگام - تعداد - باران - هستیم - قانونی - عوامل - پزشکی - هزینه‌های - شهرستان‌های - گرفتن - اینکه - رعایت - رانندگان - براساس - کوهستانی - مدیرکل - به‌عنوان - استان - بیشتر - پرتردد - اشاره - روانی - علاوه - بسیار - مقررات - جلوگیری - تصادف‌های - اقتصادی - به‌دنبال - گزارش - برخوردار - نقلیه - وسیله - میزان - می‌کند -

نظر شما در مورد : ناامنی جاده‌ها و فوتی‌های پی در پی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*