«سحر برخیز»، «سحر برخیز که صبح صادق آمد» + تصاویر

تاریخ انتشار : شنبه 29 اردیبهشت 1397 - ساعت : 16:30

کد مطلب: 50180 چاپ به اشتراگ گذاشتن

گزارش فارس از آداب و رسوم مازندران در رمضان

«سحر برخیز»، «سحر برخیز که صبح صادق آمد» + تصاویر

مازندشورا: اگرچه سنت سحرخوانی سنت دیرین و قدیمی در مازندران است و اکنون به واسطه وجود تکنولوژی حتی در برخی از روستاها، این سنت منسوخ شده است اما این سنت در مناطق کوهستانی استان مازندران و در روستاهای دوردست شهرستان سوادکوه، چهاردانگه و دودانگه و کوه‌های دوهزار شهرستان تنکابن و منطقه بندپی شهرستان بابل همچنان باقی و پابرجا است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، ماه رمضانی دوباره شروع شد؛ رمضانی که همه ما از کودکی آن را با جزءخوانی قرآن، سحری‌خوانی و سفره‌های رنگین افطاری می‌شناسیم؛ ماهی که شب‌زنده‌داری‌های شب قدرش روح و جان را به ارامش واقعی می‌رساند و بالاخره ماهی که بوی مهربانی، صداقت، عشق و دلدادگی به حضرت دوست می‌دهد.

استان مازندران این سرزمین علویان که از گذشته‌های دور پایبندی به ارزش‌ها و دوستی با اهل بیت(ع) و کتاب آسمانی قرآن را در پیشینه خود دارد؛ این روزها با آغاز ماه مبارک رمضان، مازندران غرق در معنویت است و در کنار توجه به فرهنگ دینی و مذهبی، آداب و رسوم مختلف مردم در نقاط مختلف این استان، جلوه خاص دیگری به این ماه بخشیده است.

مازندرانی‌ها از دیرباز به مهمان‌نوازی معروف بوده‌اند و در ماه مبارک رمضان هم این میزبانی به واسطه روزه‌داری تعطیل نشده است؛ بلکه با برنامه خاص دیگری در افطار و سحر برگزار است.

برپایی سفره‌های افطاری و در برخی از موارد سحری دادن در شهرها و روستاهای مختلف مازندران، بیانگر توجه مردم به سنت حسنه اطعام‌دهی و برپا داشتن این آداب و رسوم کهن مازندرانی است.

 

 

مردم مؤمن مازندران در روزهای واپسین ماه شعبان برای استقبال از ماه رمضان، آیین‌ خاص و مناسبی را در دستور کار دارند و مؤمنان این خطه با غبارروبی از مساجد، امامزاده‌ها، تکایا و منازل به استقبال ماه مبارک رفته و با تمیز کردن منازل و مساجد، شستشوی لباس‌ها و طهارت، خود را برای میهمانی خدا آماده می‌کنند.

خرید مایحتاج ضروری ماه رمضان، تهیه نیازمندی‌های مهم برای رمضان و آماده‌سازی خود برای پیشواز از رمضان، از دیگر آداب و رسوم مردم مازندران در روزهای پایانی ماه شعبان برای ورود به رمضان است.

روزه‌داری مردم مازندران معمولا" از سه روز مانده به رمضان آغاز می‌شود و به نوعی مردم به پیشواز ماه رمضان رفته و افرادی که توانایی دارند سه روز آخر ماه شعبان و برخی دیگر آخرین روز ماه شعبان را به مازندران متصل کرده و ماه رمضان، با "روزه پیشواز" برای مردم مؤمن آغاز می‌شود.

فعالیت‌های دینی و مذهبی، برپایی کلاس‌های جزءخوانی قرآن در منازل و مساجد، برپایی محافل انس با قرآن، برگزاری کلاس‌های ویژه قرائت، تفسیر و تعلیم قرآن از جمله آداب و رسوم و سنت‌های مردم مازندران در این ماه مبارک است.

سنت " مادرمه " یا " شگون"، سنتی قدیمی اما قابل اجرا در برخی از نقاط مازندران

" مادرمه " یا همان " شگون"  در واقع اولین آیین بهاری مازندرانی‌هاست که همزمان با سال تحویل و یا اولین ساعات آغاز سال نو در بسیاری از خانه‌های مازندانی‌ها اجرا می‌شود و این سنت در ماه رمضان و در آغازین شب ماه مبارک رمضان هم در برخی از منازل مازندران اجرا می‌شود.

محمد یوسفی در این باره و سنت مادرمه در رمضان گفت: براساس سنتی که از گذشته در برخی از نقاط مازندران مرسوم بوده است و به واسطه اینکه ماه رمضان ابتدای ماه معنوی است؛ از این رو برخی از مردم تلاش داشتند تا ابتدای این ماه با ورود فردی خوش‌یمن به خانه هماره باشد تا سال معنوی خوش و با برکتی داشته باشند.

وی اظهار کرد: پخت غذا و خوراک متناسب با تحمل افراد در هر فصل و کاری که برعهده داشتند متفاوت بود و استفاده از مواد طبیعی با ترکیب‌های خاص برای تهیه خوراک برای افزایش تحمل روزه‌دار از موارد مهمی بود که مورد توجه قرار می‎گرفت.

 

زینب حسینی یکی از شهروندان مازندرانی هم با بیان اینکه استفاده از غذای شیرین در برنامه افطاری از جمله آداب در طبخ غذاهای ماه رمضان است؛ اظهار کرد: بانوان مازنداین همواره تدارک غذای سحر و افطار و پیش غذاهای مختلف در ماه مبارک رمضان در هر شرایطی با وجود تعداد زیاد مهمان با آنها است و حلوا و فرنی، شیرینی سفره افطاری مازندرانی‌ها  از گذشته تاکنون بوده است و در کنار زولبیا و بامیه، حلوا، شیرآش، قتلمه و شله زرد همچنان زینت‌بخش سفره‌های افطاری روزه‌داران است.

وی به خبرنگار فارس گفت: پخت نان فتیر توسط زنان کدبانو در برخی از روستاهای مازندران هم از دیگر سنت‌های مهم مازندران است که همچنان پابرجا است و این خوراکی‌ها و شیرنی‌جات، بخشی از طعام مردم مازندران در ماه مبارک رمضان است. 

حسینی گفت: اکنون در کنار پخت غذاهای مختلف سنتی و امروزی،جنب و جوش و گردش مردم در شب‌های ماه رمضان و خوردن جگر و کباب بعد از افطار و همچنین این روزها خوردن ذرت کباب شده به یکی از برنامه‌های مردم مازندران در جای جای این استان تبدیل شده است.

 

به گزارش فارس، آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در نقاط مختلف کشورمان ایران اسلامی، برگرفته از فرهنگ‌های ناب مختلف مردمان‌مان است که به واسطه قدمت، از قداست ویژه‌ای برخوردار است و حتی زندگی ماشینی، تکنولوژی و مدرنیته نتوانسته است برخی از این آداب و رسوم را کم‌رنگ کند.

مردم مازندران همچون سایر مردم کشور پهناور ما ایران، ماه مبارک رمضان را با آداب و رسوم مختلف به میهمانی خدا می‌روند و در پایان این ماه پرفضیلت، با برگزاری نماز‌‌ پرشکوه عید فطر، سجده شکر به جا آورده و برای یک‌ ماه بندگی خدا و پاکی از گناهان و تقویت تقوا، شکرگذار خداوند می‌شوند.

86002/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #مازندران #رمضان #مبارک #مختلف #بیدار #افطاری #مازندرانی #استان #واسطه #افطار #سنت‌های #برپایی #غذاهای #اولین #خبرنگار #گذشته #منازل #می‌کردند #همچنان #خوردن #قرائت #خبرگزاری #سفره‌های #همچون #روزه‌سری #قدیمی #سحرخوانی #انعام #براساس #افراد #اظهار #گفت‌وگو #مساجد #مادرمه #موارد #دارند #افطاردهی #مراسم #شیرینی #شعبان #برخیز #تناول #داشتند #گزارش #شهروندان #شهرستان #ادامه #تکنولوژی #گرفتن #اینکه #افزود #پابرجا #معنوی #روستاهای #پیشواز #روزه‌داری #مذهبی #سحری‌خوانی #دارد؛ #معمولا #مازندرانی‌ها #همزمان #افرادی #آبگوشت #ابتدای #جزءخوانی #موسی‌زاده #علویان #بسیاری #دختران #دریافت #هدایا #بانوان #فامیل #مجتبی #شیرین #تاکنون #خوراک #استفاده #حسینی #همچنین #برنامه‌های #می‌دهند #رمضانی #شب‌های #شهادت #همراه #فرهنگ #میهمانی #حسن‌پور #دیرین #مؤمنان #هنگام #ادعیه #مانده #گذشتگان #رادیو #اهالی #استقبال #روزهای #مرسوم #مناطق #دیگری #روستاها #اکنون #خانه‌ای #بیانگر #کلاس‌های #برنامه #برگزاری #روزها

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : «سحر برخیز»، «سحر برخیز که صبح صادق آمد» + تصاویر

*

*


X https://sport45.site/