مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 50392 -تاریخ انتشار : سه شنبه 01 خرداد 1397 -ساعت : 14:46

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تشريح ويژگی‌های مثبت مدل اجرایی برنامه ملی بازآفرینی/ جلوگیری از ورود سوداگران به حوزه ساخت و ساز/ بهره‌مندی محلات هدف از تمامی معافیت‌های مناطق محروم/ آغاز ۳۸۲ پروژه خدماتی در محلات ناکارآمد

عشایری در نشست خبری اعلام کرد:

تشريح ويژگی‌های مثبت مدل اجرایی برنامه ملی بازآفرینی/ جلوگیری از ورود سوداگران به حوزه ساخت و ساز/ بهره‌مندی محلات هدف از تمامی معافیت‌های مناطق محروم/ آغاز ۳۸۲ پروژه خدماتی در محلات ناکارآمد

مازندشورا: معاون وزیر راه و شهرسازی جلوگیری از ورود سوداگران به حوزه ساخت و ساز مسکن را بزرگترین حسن مدل اجرایی برنامه ملی بازافرینی اعلام کرد و افزود: از آنجایی که در این طرح یارانه مستقیمی از سوی دولت برای ساخت مسکن داده نمی‌شود پس تقاضای کاذب حذف و از ورود سوداگران جلوگیری می‌شود.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در نشست خبری امروز یکم خردادماه در تشریح مصوبه هیئت دولت درخصوص ابزارهای مالی و حقوقی برنامه ملی بازآفرینی شهری ایران بیان کرد: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و دولت محترم در رسیدگی به وضعیت بافت‌های ناکارآمد به ویژه بخش مسکن پس از صدور فرمان اجرای برنامه مذکور از سوی رئیس جمهور خود را موظف به تبیین ابزارهای مالی و حقوقی جهت اجرایی شدن برنامه دانستیم.

عشایری در اشاره به برگزاری جلسات متعدد با حضور معاون اقتصادی و حقوقی رئیس‌جمهور و همچنین اعضای مؤثر ستاد ملی بازآفرینی شهری در روند اجرای برنامه بیان کرد: خوشبختانه موفق شدیم تا طی گرد هم آوری تیمی منسجم بیش از ۵۰ ساعت و نزدیک به ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر ساعت جلسه برگزار کرده و در نهایت آیین‌نامه ۲۳ بندی را در این راستا به هیئت دولت ارائه دهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه رویکرد اصلی برنامه ملی بازآفرینی محله‌محوری و ابزار اصلی اجرایی آن مشارکت مردم و تمامی کنشگران ذی‌ربط در امر کیفیت زندگی شهری خواهد بود گفت: طرح اجرایی برنامه در محلات باید توسط تسهیل‌گرانی که از جنس مردم و دارای تخصص کافی هستند تهیه و پس از تصویب از سوی شرکت بازآفرینی شهری ایران  برای اجرا به توسعه‌گران (بخش خصوصی) سپرده شود.

عشایری در اشاره به وظایف دولت و شهرداری‌ها در این برنامه بیان داشت: براساس مصوبات مذکور دولت موظف به ارائه سالیانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان جهت اجرای خدمات عمومی و روبنایی بوده و شهرداری نیز در صورت پرداخت ۳۰ درصد از هزینه تملک و معابر از دریافت کمک ۷۰ درصدی دولت در این حوزه بهره‌مند خواهد شد که به عنوان ابزاری تشویقی از سوی دولت برای شهرداری به شمار می‌رود.

این مقام مسئول بخش دیگر ابزارهای اجرایی برنامه ملی بازآفرینی را مباحث حمایتی و شتاب‌دهنده برای عملیاتی شدن برنامه اعلام کرد و افزود: دولت با هدف تسریع هرچه بیشتر اجرای برنامه بازآفرینی تصمیم به واگذاری تمامی اراضی دولتی واقع در بافت‌های هدف گرفت و این حکم را به تمامی دستگاه‌های مرتبط ابلاغ کرد.

به گفته وی این دستور در حال حاضر از شهر تهران آغاز و به تمامی استان‌های کشور ابلاغ شده است که روند پیگیری آن به جدیت و در تمامی سفرهای استانی و جلسات ستاد بازآفرینی شهرستان‌ها انجام می‌گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در این راستا از واگذاری ۳ زمین از سوی وزارت آموزش و پرورش و ۳ زمین از سوی وزارت نیرو در شهر تهران برای این برنامه خبر داد و افزود: در این حوزه پیش‌بینی کردیم که در صورت عدم همکاری مناسب دستگاهی طبق قانون، سازمان ثبت اسناد پس از استعلام به انتقال سند‌های لازم پرداخته و اگر زمینی نیز فاقد سند است مطابق آئین‌نامه مستندسازی انتقال و واگذاری زمین از طریق قانونی و زیر نظر معاونت حقوقی دولت انجام خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در تشریح تسهیلات این برنامه برای خریداران و سازندگان در مناطق ناکارآمد شهری بیان کرد: کاهش سود تسهیلات خرید مسکن از ۸ به ۶ درصد به عنوان ابزار تشویقی اصلی برای خریداران و ارائه وجوه اداره شده از محل تبصره ۱۸ و صندوق توسعه ملی به بانک‌ها جهت واگذاری وام ۵۰ میلیون تومانی (برای هر واحد مسکونی) به مدت ۲ سال و به عنوان دوره مشارکت مدنی نیز به عنوان یکی از ابزارهای تشویقی سازندگان در این برنامه به شمار می‌رود.

گفتنی است در این بخش سازمان برنامه و بودجه موظف شده است تا این وجوه را به گونه‌ای ارائه دهد که سهم توسعه‌گران به ۵۰ درصد نرخ مصوب سود بانک مرکزی تقلیل یابد، برای مثال اگر نرخ مصوب بانک در این بخش ۱۸ درصد باشد توسعه‌گران تنها ملزوم به پرداخت نیمی از آن (۹ درصد) خواهند بود.

عشایری در ادامه سخنان خود هدف اصلی ابزارهای اجرایی برنامه ملی بازآفرینی را تقلیل هزینه‌های ساختمانی اعلام کرد و افزود: دولت مکلف کرده است تا در صورت تحقق برنامه هزینه‌های ساختمان ۲۵ تا ۳۰ درصد در مناطق ناکارآمد شهری نسبت به سایر مناطق کاهش یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی جلوگیری از ورود سوداگران به حوزه ساخت و ساز مسکن را بزرگترین حسن مدل اجرایی برنامه ملی بازافرینی اعلام کرد و افزود: از آنجایی که در این طرح یارانه مستقیمی از سوی دولت برای ساخت مسکن داده نمی‌شود پس تقاضای کاذب حذف و از ورود سوداگران جلوگیری می‌شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ارائه تخفیف و معافیت‌های گوناگون از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط در اجرای این طرح را ابزار تشویقی دیگری برای ورود توسعه‌گران به این بافت ها دانست و گفت: گفتنی است با توجه به مصوبات هیئت دولت، بافت‌های ناکارامد شهری از تمامی تخفیف‌ها و معافیت‌هایی که در امر ساخت و ساز مناطق محروم در کشور تعیین شده است بهره‌مند خواهد بود.

وی در ادامه از آغاز ۳۸۲ پروژه خدماتی عمومی و روبنایی در محلات هدف از سوی دولت در سطح کشور خبر داد و گفت: با توجه به کمک سالیانه ۱۵۰۰ میلیارد تومانی دولت به این بخش در حال حاضر شاهد انعقاد ۳۸۲ پروژه خدماتی در این مناطق هستیم که نشان از عزم راسخ دولت و پیشگامی ان در اجرای برنامه مذکور دارد.

به گفته این مقام مسئول برنامه بازآفرینی شهری هم‌اکنون به طور رسمی در ۲۱ استان (در قالب ۲۱ محله) آغاز شده به گونه‌ای که مرحله طراحی آن‌ها به اتمام رسیده و در حال انتخاب توسعه‌گر هستیم.

عشایری در ادامه تشخیص محدوده محلات ناکارآمد شهری را برعهده شرکت بازافرینی شهری ایران دانست که پس از تهیه باید به تصویب ستاد ملی و همچنین در کلانشهرها شورایعالی معماری و شهرسازی برسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: هم‌اکنون مناطق هدف شهر تهران در ۷ منطقه ۱۲،۱۳،۱۵،۱۶،۹،۱۸ و ۱۹ شناسایی شده که باید در برنامه‌های آتی مورد پیگیری قرار گیرد./


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : برنامه - بازآفرینی - مناطق - اجرایی - تمامی - شهرسازی - عشایری - معاون - اجرای - ابزارهای - ارائه - ناکارآمد - محلات - افزود - عنوان - ادامه - تشویقی - توسعه‌گران - حقوقی - اعلام - واگذاری - تهران - شهرداری - ابزار - بافت‌های - وزارت - خدماتی - پروژه - سوداگران - جلوگیری - مذکور - مدیرعامل - تسهیلات - انتقال - دستگاه‌های - پیگیری - ابلاغ - تقلیل - هزینه‌های - بازافرینی - دانست - هستیم - هم‌اکنون - گونه‌ای - سازندگان - تومانی - گفتنی - خریداران - تصویب - همچنین - راستا - مشارکت - جلسات - اشاره - معافیت‌های - محروم - تشریح - ذی‌ربط - مصوبات - پرداخت - بهره‌مند - می‌رود - روبنایی - عمومی - سالیانه - میلیارد - مسئول -

مطالب مرتبط با : تشريح ويژگی‌های مثبت مدل اجرایی برنامه ملی بازآفرینی/ جلوگیری از ورود سوداگران به حوزه ساخت و ساز/ بهر...
نظر شما در مورد : تشريح ويژگی‌های مثبت مدل اجرایی برنامه ملی بازآفرینی/ جلوگیری از ورود سوداگران به حوزه ساخت و ساز/ بهر...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*