تعامل بین دستگاهی مقدمه اجرایی شدن برنامه های  بازآفرینی شهری مازندران

تاریخ انتشار : یکشنبه 20 خرداد 1397 - ساعت : 19:33

کد مطلب: 50872 چاپ به اشتراگ گذاشتن

تعامل بین دستگاهی مقدمه اجرایی شدن برنامه های بازآفرینی شهری مازندران

مازندشورا: مدیر کل راه و شهرسازی استان �مازندران تعامل و هماهنگی بین دستگاه های عضو ستاد استانی و شهرستانی� بازآفرینی شهری پایدار را در راستای اجرایی شدن برنامه های بازآفرینی شهری پایدار ضروری دانست.

مازندشورا: به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی مازندران، مهندس عبدالله بهادری مدیر کل راه و شهرسازی  استان بیان  نمود: استان مازندران  دارای بیش از 6000 هکتار بافت های فرسوده و ناکارآمد مصوب در شهرهای مختلف می باشد ،محدوده هایی که از لحاظ کالبدی ، اجتماعی و فرهنگی دارای معضلات فراوانی می باشند که در سال های مختلف بر اساس عوامل مختلفی شکل گرفته اند.

وی خاطر نشان ساخت: اداره کل راه و شهرسازی مازندران به عنوان نماینده وزارت راه و شهرسازی در استان بر اساس سیاست های ابلاغی دولت محترم و قوانین موضوعه موجود و به عنوان دبیرخانه ستاد استانی بازآفرینی شهری پایدار نقش محوری و مهمی را در اجرایی شدن   برنامه های بازآفرینی شهری  دارد در  واقع  این اداره کل با تبیین سیاست ها ی دولت محترم در استان حسب وظیفه دبیرخانه ای که دارد و همچنین  با مطالعات و اجرای برخی از  پروژه های مهم  در محلات هدف شهرهای استان،در راستای ارتقاء کیفیت زندگی ساکنان محلات هدف  نقش بسزایی را ایفا می نماید.

وی  در ادامه افزود: خوشبختانه در سال های اخیر با رویکرد بازآفرینی شهری و نگاه توامان ابعاد کالبدی ، اجتماعی و فرهنگی به   عرصه های ناکارآمد شهری در راستای  تصویب سند ملی راهبردی احیا، بهسازی ، نوسازی و توانمندسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، نقطی عطفی در نگاه و     رویه ی دگرگونی به  این عرصه ها به وجود آمد،  این نگاه همزمان با تشکیل ستادهای  استانی و شهرستانی بازآفرینی شهری پایدار با هدف حذف پراکندگی فعالیت ها و اقدامات دستگاه ها،  نقش تعیین کننده ای در شناسایی مشکلات و معضلات مختلف  دارد.

وی در ارتباط با مجموع اقدامات  اداره کل راه و شهرسازی در محلات هدف شهرهای  استان افزود: حسب سیاست های ابلاغی  ، تشکیل ستادهای استانی و شهرستانی در دستور کار می باشد  که در سال 96 ، 24 نشست در قالب ستادهای استانی  و شهرستانی بازآفرینی شهری  پایدار و کارگروه های مرتبط برگزار گردید همچنین در بخش اجرایی از سه ردیف  مطالعات و ساماندهی سکونت گاه های غیر رسمی، ساماندهی حاشیه شهرها ، مطالعه و کمک به بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده به تعداد 16 پروژه با رقم قرارداد بیش از 90 میلیارد ریال در محلات هدف شهرهای استان در حال اجرا می باشد که شامل احداث خانه محله ، مراکز بهداشتی، سالن ورزشی مخصوص بانوان ، بهسازی و جداره سازی پل ها و... است.

 بهادری  ارائه تسهیلات بافت فرسوده را از محوری ترین موضوعات در حوزه عمران و بهسازی شهری عنوان نمود و افزود: در سال 96 به تعداد 2117 واحد با رقم ریالی بیش از 710 میلیارد ریال به بانک های عامل معرفی شدند.

وی  خاطر نشان ساخت : برگزاری کارگاه های آموزشی برای مدیران و کارشناسان با موضوعات مختلف در حوزه بازآفرینی شهری با رویکرد امور ترویجی و کاربردی  در دستور کار این اداره کل می باشد .

همچنین بهادری  عنوان نمود : مجموعه شرایط ایجاد شده در سال های گذشته منجر به آن شده است که بسط فقر شهری در ابعاد مختلف از جمله اجزا مختلف کالبدی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به عنوان یک ضعف راهبردی در شهرهای استان متجلی گردد. در این میان به جرات می توان گفت  عدم توجه به مسائل و مشکلات اجتماعی و فرهنگی و توجه بیش از حد به مسائل کالبدی می تواند به مرور زمان مدیران و متولیان شهری را با چالشی بزرگ روبرو سازد. در واقع در این مقطع زمانی توجه به  مقوله فرهنگی و اجتماعی به ضرورتی اجتناب ناپذیر تبدیل شده است که غافل شدن از آن می تواند منجر به انباشت زیان درازمدت گردد.

وی در پایان افزود: اگر دستگاه های عضو ستادهای بازآفرینی شهری پایدار با توجه به وظایفی که برای آنها تعریف شده است و بر اساس  سیاست های ابلاغی اقدام نمایند بدون شک می توانیم شاهد تغییرات و تحولات خوبی در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهرهای استان باشیم.

 


منبع : اداره کل راه و شهرسازی استان مازندران

برچسب ها : #بازآفرینی #استان #شهرهای #فرهنگی #اجتماعی #اداره #مختلف #فرسوده #شهرسازی #عنوان #محلات #سیاست #افزود #ناکارآمد #مازندران #کالبدی #بهسازی #اجرایی #ستادهای #شهرستانی #استانی #پایدار #دستور #همچنین #برنامه #مشکلات #دستگاه #ساماندهی #تعداد #مسائل #تواند #مدیران #موضوعات #میلیارد #بهادری #تشکیل #پروژه #ابلاغی #مطالعات #محوری #محترم #معضلات #رویکرد #نوسازی # استان #راهبردی #ابعاد #دبیرخانه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : تعامل بین دستگاهی مقدمه اجرایی شدن برنامه های بازآفرینی شهری مازندران

*

*


X https://sport45.site/