مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 51016 -تاریخ انتشار : شنبه 26 خرداد 1397 -ساعت : 08:38

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نشست بازنگری در شرح خدمات طرح‌های توسعه و عمران/ ۴ گام وزارت راه و شهرسازی برای پایش و بازنگری طرح‌های توسعه وعمران

در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد؛

نشست بازنگری در شرح خدمات طرح‌های توسعه و عمران/ ۴ گام وزارت راه و شهرسازی برای پایش و بازنگری طرح‌های توسعه وعمران

مازندشورا: نشست بازنگری در شرح خدمات طرح‌های توسعه وعمران با تشریح چهار گام موثر وزارتخانه و معاونت معماری و شهرسازی برای پایش و بازنگری در تهیه و اجرای طرح‌های توسعه و عمران با حضور صاحبنظران عرصه شهرسازی و معماری در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سومین نشست از سلسله نشست‌های شهرسازی و معماری با موضوع شرح خدمات طرح‌های توسعه و عمران با رویکرد نوین با حضور کامبیز مشتاق‌گوهری مدیرکل دفتر طرح‌های کالبدی وزارت راه و شهرسازی و تعدادی از کارشناسان و صاحبنظران عرصه شهرسازی و معماری کشور در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

در این نشست، کامبیز مشتاق‌گوهری بازنگری در شرح خدمات طرح‌های توسعه و عمران را از نکات کلیدی این سلسله نشست‌ها عنوان کرد و گفت: هدف از برگزاری این سلسله نشست‌ها و نشست شرح خدمات طرح‌های توسعه و عمران، بازنگری در شرح خدماتی طرح‌های توسعه و عمران است که در این جلسات ابتدا به دنبال تعاریف از موضوع، آسیب‌شناسی و ارایه پیشنهادات اجرایی و کاربردی، اختصاص خواهد یافت.

مشتاق‌گوهری در بیان تاریخچه تشکیل این جلسات به مطالعاتی که برخی از صاحبنظران عرصه شهرسازی و معماری کشور در رابطه با تهیه طرح‌ها داشتند، اشاره کرد و گفت: گفتگوهای طولانی راجع به مراحل مختلف تهیه طرح، بررسی، تصویب و پایش و بازنگری طرح‌های توسعه وعمران بین تمامی صاحبنظران و کارشناسان در وزارت راه و شهرسازی مدت‌هاست که در جریان است.

وی افزود: مطالعه‌ای که امروز در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد و حاصل برگزاری مجموعه نشست‌هایی بین وزارتخانه و اهل حرفه است، مجموعه تهیه مطالعات را در ۴ گام دیده است. گام اول با فراخوان عمومی تهیه طرح‌های توسعه و عمران در مقیاس‌های مختلف ملی، منطقه‌ای و شهری که شامل تهیه دستور کار، انتخاب مشاور مادر و بعد شرح خدمات خاص شهر.

مدیرکل دفتر طرح‌های کالبدی وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: گام دوم تحقیقات پایه است که پیش‌بینی می‌شود بین ۴ تا ۶ ماه تهیه شود. در این مرحله، سند پایه توسعه شهر تهیه می‌شود و در گام مطالعات ما به سندهای اجرایی و سندهای موضعی و موضوعی می‌رسیم و موضوعات خاصی که هر شهری ممکن است بر اساس مطالعات اولیه و سند اجرایی مبتلا به آن باشد که باید تلاش شود تا مشکلات آنها حل شود.

مشتاق‌گوهری گام چهارم را مرحله اجرا برشمرد و گفت: پیش‌بینی کردیم که تعدادی از شهرها را بر اساس معیارهایی که در انتخاب پایلوت ها پیش بینی کرده ایم به کار بگیریم و بتوانیم این شرح خدمات را در صورت توافق با حرفه مندان بتوانیم در سال جاری به مرحله اجرا بگذاریم و در نهایت خروجی را به صورت مسابقه در سطح ملی به نقد و بررس و اجرا بگذاریم.

گفتنی است در این نشست، مهندس اقوامی یکی از کارشناسان معاونت معماری و شهرسازی با ارایه فیلمی مسائل مختلف شهرهای کنونی کشور را که شامل مسائل آب، حاشیه‌نشینی و فقر می‌شد به تصویر کشید و در این مورد کارشناسان و صاحبنظران به گفتگو و بحث پرداختند تا راهکارهای اجرایی را در طرح‌های توسعه و عمران و بازنگری در آنها مورد توجه قرار دهند.

در این فیلم، بحران خشکسالی و کم‌آبی در روستای هیرمند، روند خشک شدن دریاچه ارومیه و مقایسه این دریاچه در دهه ۸۰ و ۹۰، روند خشک‌شدن تالاب‌های هورالعظیم و شادگان در استان خوزستان، تالاب هامون در استان سیستان و بلوچستان، به نمایش درآمد.

همچنین در این فیلم، اشاره شد که سدهای بی شماری که اکثرا بدون کارشناسی ساخته شدند سبب شدند تا ۸۵ درصد از آب‌های زیرزمینی از بین بروند. در عین‌حال، پدیده گرد و خاک و بروز ریزگردها در اهواز که به فاجعه انسانی تبدیل شده است از پیامدهای از بین رفتن آب‌های زیرزمینی و خشک شدن دریاچه ها و تالاب هاست که در این فیلم به تصویر کشیده شد.

به گفته کارشناسان، فرونشست زمین و بیابان زایی زمانی در کشور اتفاق افتاد که میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی از حد مجاز بسیار فراتر رفت و امروز بحران‌های بی‌شماری برای کشور ایجاد کرده است.

همچنین در این فیلم عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، در رابطه با سند گتوند و تخریب هایی که طی یک دهه ایجاد کرد نکاتی را ارایه کرد. بر اساس اعلام این مقام مسئول، دو سوم اراضی خوزستان زیر سد است و اینها جنایت هایی است که در سرزمین رخ داده است.

در فیلم فوق، همچنین روند شور شدن کارون در ۱۰ سال گذشته به تصویر کشیده شد. بر اساس اعلام رسمی، تاکنون شورشدن رود کارون، یک میلیون نخل را در روندی تدریجی به کام مرگ برده است.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرسازی - طرح‌های - توسعه - وزارت - عمران - خدمات - بازنگری - کارشناسان - مشتاق‌گوهری - اجرایی - معماری - صاحبنظران - مختلف - زیرزمینی - آب‌های - مطالعات - دریاچه - تصویر - مرحله - همچنین - ارایه - سلسله - خوزستان - تالاب - استان - وعمران - موضوع - مسائل - برگزار - اعلام - کارون - ایجاد - کشیده - دادمان - بگذاریم - بتوانیم - رابطه - اشاره - تعدادی - ساختمان - برگزاری - جلسات - کالبدی - امروز - کامبیز - سندهای - پیش‌بینی - مدیرکل - مجموعه - نشست‌ها -

مطالب مرتبط با : نشست بازنگری در شرح خدمات طرح‌های توسعه و عمران/ ۴ گام وزارت راه و شهرسازی برای پایش و بازنگری طرح‌های...
نظر شما در مورد : نشست بازنگری در شرح خدمات طرح‌های توسعه و عمران/ ۴ گام وزارت راه و شهرسازی برای پایش و بازنگری طرح‌های...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*