مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 10325 -تاریخ انتشار : دوشنبه 01 آذر 1395 -ساعت : 10:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن

صبح دیروز اتفاق افتاد

یک «ریز زلزله» در تهران

مازندشورا: زمین لرزه 1/ 2 ریشتری صبح دیروز «پاکدشت» در استان تهران را لرزاند.

مازندشورا:

بلدیه| بر اساس گزارش موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ساعت 10:49 صبح دیروز (یکشنبه) زمین لرزه، پاکدشت در استان تهران را به لرزه درآورد. این زمین لرزه 1/ 2 ریشتری در عمق 22کیلومتری زمین رخ داده است. پاکدشت یکی از شهرستان‌های استان تهران است. این شهرستان در جنوب شرقی تهران قرار دارد و مرکز آن شهر پاکدشت است.بر مبنای تقسیم بندی‌های صورت گرفته در علم زلزله‌شناسی، این زلزله از نظر نوع، جزو زلزله‌های ریز (minor) محسوب می‌شود. زلزله ریز به زلزله‌ای اطلاق می‌شود که بین 2 تا 4 ریشتر بزرگی داشته باشد. مطابق با این تقسیم‌بندی، زلزله‌ها از نظر بزرگی به 7 دسته تقسیم می‌شوند. زلزله‌های با بزرگی کمتر از 2 ریشتر در گروه خرد لرزه‌ها (micro)، بین 2 تا 4 ریشتر، ریز (minor)، بین 4 تا 5 ریشتر، کوچک (light)، بین 5 تا 6 ریشتر، متوسط (moderate)، بین 6 تا 7 ریشتر، شدید (strong)، بین 7 تا 8 ریشتر،اصلی (major) و بیش از 8 ریشتر، بزرگ (great)، اطلاق می‌شود.همچنین این زلزله در عمق 22 کیلومتری زمین رخ داده است که از نظر عمق نیز این زلزله جزو زلزله‌های کم‌عمق محسوب می‌شود.
بر مبنای تقسیم‌بندی‌های علم زلزله‌شناسی، هر چه عمق زلزله‌ها کمتر باشد خرابی‌های بیشتری دارد. زلزله‌ها معمولا از عمق 5 کیلومتری تا عمق 300 کیلومتری هم مشاهده شده است. اثرات زلزله‌های با عمق بالای 300 کیلومتر روی زمین ناچیز است. هرچه بزرگی یک زلزله بیشتر و کانون آن به سطح زمین نزدیک‌تر باشد خطرات بیشتری دارد. عمق زلزله در واقع فاصله بین مرکز و کانون زلزله است. در میان زلزله‌شناسان، زلزله هااز نظر عمق معمولا به سه دسته تقسیم می‌شود: «زلزله‌های عمیق» که عمق کانون آن بیش از 300 کیلومتر است.«زلزله‌های متوسط» که عمق کانون آن بین 70 تا 300 کیلومتر است و «زلزله‌های کم عمق» که عمق آنها از 60 کیلومتر کمتر است.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : زلزله - ریشتر - زلزله‌های - تهران - کیلومتر - بزرگی - کانون - کیلومتری - تقسیم - پاکدشت - زلزله‌ها - متوسط - معمولا - بیشتری - محسوب - مبنای - استان - زلزله‌شناسی - minor - دیروز - اطلاق -

نظر شما در مورد : یک «ریز زلزله» در تهران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها