تاریخ انتشار : شنبه 15 اردیبهشت 1397 - ساعت : 19:07

کد مطلب: 49120 چاپ به اشتراگ گذاشتن

بازآفرینی شهری در هفت محله کردستان

مازندشورا: شهردارآنلاین: رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی کردستان گفت: طرح بازآفرینی بافت مناطق شهری در هفت محله شهرهای سنندج، قروه، مریوان و سقز در قالب 12 طرح در حال اجرا است.

مازندشورا:مصطفی رضایی اظهار کرد: برای اجرای این طرح ها 124 میلیارد و 105 میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.
وی افزود: اجرای برخی از این طرح ها از چند سال قبل آغاز شده و 2 طرح به پیشرفت فیزیکی 100 درصد رسیده و 10 طرح در حال اجرا نیز از پنج تا 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
رضایی احداث منبع 2 هزار متر مکعبی آب، بهسازی معابر و احداث مرکز فرهنگی، خدماتی و ورزشی در محله نایسر، پله گذاری معابر کمربندی مریوان، تقویت پل های عابر رو محله اسلام آباد سنندج، احداث شبکه فاضلاب و بهسازی معابر محله تازه آباد سقز، بهسازی معابر شهرک امام خمینی (ره) و اجرای فاضلاب محله قلعه قروه و احداث بلوار 22 متری ماموستا هیمن حسن آباد را طرح های در حال اجرای بازآفرینی شهری در این استان اعلام کرد.
رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی کردستان تاکید کرد: تاکنون 2 طرح شامل تکمیل مدرسه 9 کلاسه تقتقان و کانون فرهنگی فرجه و مدرسه 6 کلاسه نایسر با صرف 18 میلیارد و 867 میلیون ریال اعتبار به پیشرفت فیزیکی 100 درصد رسیده اند.
وی با بیان اینکه 18 طرح در قالب طرح بازآفرینی شهری در کردستان تعریف شده بود، گفت: 6 طرح احداث مدرسه 6 کلاسه محله تفینی و مرکز فراغتی معیشتی مریوان، احداث مدرسه 9 کلاسه نایسر سنندج، پله گذاری معابر شیبدار تقتان سنندج، بهسازی حوزه پیرامونی میدان امام (ره) دیواندره، طرح بازسازی سرای رشیدی ، میدان و بقعه پیر عزیزالله سنندج مراحل تهیه اسناد مناقصه خود را سپری می کنند.
رضایی به اجرای طرح ها در شهرستان سنندج نیز اشاره کرد و یادآور شد: 110 میلیارد ریال کار اجرایی تنها در ناحیه منفصل شهری نایسر در حال انجام است که پروژه بهسازی معابر چشمگیرترین آنها است. 
وی اضافه کرد: مقرر شده بود برای کمک به آسفالت و بهسازی سکونتگاه غیر رسمی نواحی منفصل شهری نایسر و حسن آباد سنندج سازمان ملی زمین و مسکن تا سقف 130 میلیارد ریال زمین واگذار کند که شهرداری تاکنون مشخصاتی به ارزش 90 میلیارد ریال ارسال کرده که با معرفی پیمانکار هر مرحله اراضی از سوی راه و شهرسازی تحویل آنان می شود.
وی افزود: همچنین مصوب شده بود برای تملک املاک تاریخی شهر که هویت سنندج محسوب می شود 60 میلیارد ریال تخصیص یابد اما هنوز شهرداری پیگیری های لازم را در این خصوص انجام نداده است.
سالانه 250 هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری در کشور هزینه می شود که 100 هزار میلیارد ریال از این میزان اعتبار از سوی بخش خصوصی، 70 هزار میلیارد ریال از سوی شهرداری ها و 80 هزار میلیارد ریال نیز از سوی دولت هزینه می شود که اعتبار تمام طرح های اجرا شده در کردستان از محل منابع دولتی تامین شده است.
هم اکنون 30 درصد جمعیت شهری کشور شامل 19 میلیون نفر از 56 میلیون نفر جمعیت شهری در مناطق و محلاتی با بافت فرسوده، تاریخی و ناکارآمد زندگی می کنند و این میزان در استان کردستان حدود 50 درصد از جمعیت یک میلیون و 600 هزار نفری است.
در سال 90 و بر اساس مصوبه دولت دهم چند روستای بزرگ کردستان به شهر تبدیل شد که کارشناسان حوزه عمران شهری معتقدند این موضوع بدون مطالعه و کار کارشناسی صورت گرفت و تبعات بدی داشته و به گسترش پدیده حاشیه نشینی و روی آوری مردم به سمت حاشیه شهرها کمک شایانی کرده است.
نایسر، ننله و حسن آباد، تقتقان، فرجه در سنندج، شهرک امام خمینی (ره) و محله در قلعه، محله تازه آباد در سقز و محله تفینی در مریوان از جمله مناطق استان است که در قالب طرح بازآفرینی شهری ساماندهی می شوند.
در استان کردستان می توان از سنندج و مریوان به عنوان 2 شهری که بیشترین میزان حاشیه نشینی را دارند، نام برد اگر چه در دیگر شهرهای استان هم این پدیده در حال افزایش است.

منبع:ایرنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #میلیارد #سنندج #بهسازی #کردستان #نایسر #احداث #معابر #اجرای #اعتبار #میلیون #بازآفرینی #استان #کلاسه #مدرسه #مریوان #شهرداری #فیزیکی #پیشرفت #میزان #حاشیه #جمعیت #رضایی #تفینی #میدان #منفصل #تاریخی #مناطق #هزینه #پدیده #نشینی #فاضلاب #فرهنگی #دارند #رسیده #افزود #گذاری #خمینی #تاکنون #شهرسازی #عمران #اداره #تقتقان

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : بازآفرینی شهری در هفت محله کردستان

*

*


X https://sport45.site/