تاریخ انتشار : شنبه 15 اردیبهشت 1397 - ساعت : 19:07

کد مطلب: 49136 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رفسنجان اولین شهر هوشمند ایران

مازندشورا: شهردارآنلاین: رئیس شورای شهر رفسنجان با بیان اینکه در عصر کنونی بحث فناوری اطلاعات و هوشمندسازی شهرها اهمیت زیادی دارد، افزود: در این راستا این کار نیز در رفسنجان انجام شده و امیدواریم تا 9 ماه آینده رفسنجان به عنوان اولین شهر هوشمند ایران لقب بگیرد.

مازندشورا:حجت الاسلام علی هاشمیان اظهار کرد: در اسلام بحث شوراها آنقدر مهم است که در قرآن سوره‌ای به نام شورا آمده است و به پیامبر اکرم(ص) دستور داده شده که با مخالف خود در امور مشورت بگیر لذا ما باید این رفتار را در مدیریت خود اعمال کنیم.

وی با قدردانی از مردم بخاطر اینکه با رای خود امکان خدمت را برای اعضای شورا فراهم نموده اند، یادآور شد: بانی امر شورا در اصل آیت الله طالقانی است که با پافشاری ایشان قانون شورا در مجلس تصویب و در قانون اساسی ذکر شد که این امر انجام نمی شد و جا دارد از دولت اصلاحات که این امر را اجرایی کرد تشکر کنم.

رئیس شورای شهر رفسنجان عنوان کرد: در دوران امروزی شهر و زندگی شهری به شدت گسترش یافته و مشکلات شهر و شهرنشینی و زیست شهری در صدر اولویت همه کارشناسان، مدیران و برنامه ریزان قرار گرفته است.

حجت الاسلام هاشمیان با اشاره به اینکه در بستر شهرها تعاملات متنوعی در ابعاد اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، زیست محیطی فراهم آمده است، ادامه داد: شهرها محل تلاقی اقوام، فرهنگها، طبقات اجتماعی، جریانهای سیاسی و اقتصادی و پدیده‌های زیست محیطی هستند و برنامه ریزی و مدیریت برای چنین پدیده پیچیده ای بسیار اهمیت دارد.

وی تأکید کرد: عدم توجه به اصول و مبانی مدیریت و برنامه ریزی شهری در جهت توسعه پایدار شهری و عدم بکارگیری تجربیات جهانی و علمی در این حیطه موجب خسارات جبران ناپذیری می شود و زیست شهری و شهروندان را تهدید می کند.

رئیس شورای شهر رفسنجان تصریح کرد: اگر به شهر فقط نگاه فیزیکی و کالبدی کنیم و به بعد متافیزیک شهر دقت نکنیم باعث می شود منابع ما اتلاف شده و شهر رشد تک بعدی کند.

حجت الاسلام هاشمیان مطرح کرد: در این مسئله مفهوم انسان که محور توسعه و آرامش یک شهر می باشد در یک میان مدت کلی نابود می‌شود و فقط یک فضای فیزیکی از شهر داریم که بدنیال آن ناملایماتی در شهر ایجاد می شود و ساکنان اشتیاقی به زندگی در شهری که تک بعدی است ندارند که در این زمینه کاری که در رفسنجان انجام دادیم در بحث شادمانی و انتظارات مردم، جشن‌های فصلی را ایجاد کردیم.

وی با اشاره به اینکه وجود شورای شهر و مدیریت شهری در جهان مدرن امروز نسبت نزدیکی با دموکراسی دارد، افزود: با وجود و استقلال شوراها مدیریت شهری بدون هیچ تهدیدی به قدرت و اقتدار سیاسی در کشور در آحاد شهروندان تقسیم شده و شهروندان سهمی از قدرت ملی را در دست خواهند گرفت.

رئیس شورای شهر رفسنجان خاطرنشان کرد: در استان کرمان نزدیک به 8 هزار نفر در شوراهای شهر و روستاها عضویت دارند و نزدیک به 70 هزار میلیارد تومان بودجه در کشور را شوراهای شهر باید مدیریت کنند.

هاشمیان به تمرکززدایی در مدیریت و برنامه ریزی شهری اشاره و بیان کرد: در فضایی که برای شوراهای شهر ایجاد شده است کسانی که در مرکز هستند در قدرت شهر نقش کمتری داشته و در برنامه ریزی محلی نقش ضعیف دارند و شوراها باید در این زمینه کارساز باشند.

رئیس شورای شهر رفسنجان در این زمینه گفت: تالار گفتمان را در رفسنجان ایجاد کردیم که این تالار با موضوع بندی که اعلام خواهد شد شهردار، معاونین شهردار و شورای شهر از مردم ایده می گیرند چرا که معتقدیم شورای شهر اگر بخواهد در توسعه پایدار شهری نقش داشته باشد باید به سازمانهای مردم نهاد اهمیت دهد.

هاشمیان عنوان کرد: خصیصه مهم شهرهای پیشرو، موضوع آموزش در بستر شهری است و اگر این آموزش شهروندان در بستر شهری را به مردم دهیم در مدت کوتاهی شهر ما دارای شهروندانی آگاه و مشارکت جو خواهند شد.

رئیس شورای شهر رفسنجان با بیان اینکه در عصر کنونی بحث فناوری اطلاعات و هوشمندسازی شهرها اهمیت زیادی دارد، افزود: در این راستا این کار نیز در رفسنجان انجام شده و امیدواریم تا 9 ماه آینده رفسنجان به عنوان اولین شهر هوشمند ایران لقب بگیرد.

هاشمیان ادامه داد: هوشمندسازی و ارتباطات باعث شفاف سازی، قانونمندی، شهروندمداری، کاهش بروکراسی، صرفه های اقتصادی و حفظ منابع ملی و محلی خواهد شد لذا شوراها در بحث آی تی را جدی بگیرند.

رئیس شورای شهر رفسنجان محیط زیست شهری و زیباسازی شهری را در شادابی شهروندان مهم ارزیابی کرد و افزود: از آنجا که شهرها دارای کالبد سخت افزاری هستند باید به آن توجه کرد و از سوی دیگر باید به هویت و محتوای انسانی توجه شود که خیلی لازم و ضروری است.

هاشمیان با اشاره به اقتصاد شهری، اضافه کرد: در دهه اخیر مقداری شوراها و شهرداریها به طور فعالانه به این قضیه توجه می کنند اما هنوز نتوانسته اند منابع پایداری برای شهرداریها ایجاد کنند که باید به این مسئله دقت شود که البته توسعه مشارکت‌های شهروندی، ایجاد فرصت‌های برابر سرمایه گذاری در شهر در این زمینه اثرگذار است.

منبع:ایسنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #رفسنجان #شورای شهر #شورای #هاشمیان #مدیریت #ایجاد #برنامه #شوراها #شهروندان #توسعه #شهرها #اشاره #زمینه #اینکه #شوراهای #افزود #منابع #اقتصادی #اهمیت #عنوان #سیاسی #الاسلام #موضوع #تالار #دارند #هوشمند #شهردار #آموزش #اولین #شهرداریها #هوشمندسازی #دارای #نزدیک #خواهند #ادامه #فیزیکی #زندگی #پایدار #مسئله #قانون #محیطی #کردیم #فراهم #اجتماعی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : رفسنجان اولین شهر هوشمند ایران

*

*


X https://sport45.site/