مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 49944 -تاریخ انتشار : سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 -ساعت : 12:52

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بازگشت نظام مهندسی به جایگاه مرجعیت علمی با انجام اصلاحات/ مردم از روند کنونی ساخت و ساز در کشور رضایت ندارند

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد:

بازگشت نظام مهندسی به جایگاه مرجعیت علمی با انجام اصلاحات/ مردم از روند کنونی ساخت و ساز در کشور رضایت ندارند

مازندشورا: معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به نازاضی بودن مردم از روند کنونی ساخت و ساز در کشور گفت: نظام مهندسی با اصلاحات به جایگاه اصلی خود که مرجعیت علمی است، برمی‌گردد.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایسنا، حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در بیست‌وچهارمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالار شهر برگزار شد، گفت: وضعیتی که ما در ساخت و ساز شهری داریم نه مطلوب بوده و نه ادامه آن امکان‌پذیر است. مطلوب نیست چراکه کیفیت ساختمان‌ها، کیفیت نازلی را نشان می‌دهد و میزان آسیب ساختمان‌ها در زمان بلایای طبیعی و زلزله در کشور نشان داده ساخت و سازها از کیفیت نازلی برخوردارند و با وجود رشد در کیفیت، تا نقطه ایده‌آل فاصله زیادی داریم.

وی با اشاره به طولانی بودن بیش از حد فرآیند دریافت پروانه ساخت‌وساز، ادامه داد: از سوی دیگر این فرآیند ساخت‌وساز مورد رضایت مردم قرار نمی‌گیرد. بر اساس گزارش دو سال قبل بانک جهانی ایران رتبه خوبی در زمینه صدور پروانه‌های ساختمانی که یکی از شاخص‌های توسعه اقتصادی است، ندارد. بر اساس این گزارش صدور پروانه ساختمانی در ایران به طور متوسط ۳۰۰ روز طول می‌کشد که بسیار آزاردهنده است و سرمایه‌ها را متوقف می‌کند.

مظاهریان تصریح کرد: خانه مسکونی گران‌ترین کالایی است که فرد در طول عمر خود می‌خرد و این فرآیند از جنبه‌های دیگر هم مورد سئوال است. یکی از جنبه‌های آن امکان‌پذیر نبودن ادامه آن است.

وی با بیان اینکه «توزیع کوپنی کار بین مهندسان دیگر امکان ادامه ندارد»، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود در سال‌های ۱۴۰۰ تعداد مهندسان کشور دو برابر شود و این توزیع کوپنی کار هم نمی‌تواند عمل کند و نتیجه این کار اینگونه شده که کسی که حرفه‌اش ساخت ساختمان است، باید دو سال منتظر شود که کار به او داده شود و این سیستم فساد هم می‌آورد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات وزارت راه و شهرسازی در جهت اصلاح این شرایط، گفت: یکی از اقدامات ما منع کارمندان از ارائه خدمات به بیرون است. یکی از معضلات ریشه‌ای در ایران تضاد منافع است و در حقیقت در همه جای دنیا چیزی که تحت عنوان فساد است، جایی است که سیستماتیک عمل می‌کنید و تضاد منافع را ایجاد می‌کنید که افراد در دو سوی میز می‌نشینند و برای کارهایی که خود در آن نقش دارند، تصمیم می‌گیرند.

وی عنوان کرد: همچنین نکته دیگر این بود که نظام مهندسی ساختمان ۵ درصد از خدمات نظارت را گرفته می‌شود و نظام مهندسی برای اداره امور خود استفاده می‌کرد که این رقم در برخی استان‌ها به رقم‌های نجومی رسیده بود و نهادی که باید دغدغه مهندسی داشته باشد، تبدیل به یک نهاد مالی شده بود و ابلاغیه دیگر جلوگیری از نظام ارجاع بود. کارفرما حق دارد مهندس خود را انتخاب کند، مانند این که شما وکیل یا پزشک و آرایشگر خود را انتخاب می‌کنید.

مظاهریان بیان کرد: سیستمی ایجاد شده بود که در آن تضاد منافع زیادی وجود داشت؛ مالک به نظام مهندسی مراجعه می‌کرد و نظام مهندسی برای او یک مهندس انتخاب می‌کرد و این مهندس گزارش‌هایش را برای شهرداری ارسال می‌کرد، یعنی مالک به کسی پول می‌داد که قرار بود برای کس دیگری گزارش تهیه کند، اما در فرآیند جدید که اجرایی خواهد شد، ناظر امین مالک است و کسی است که برای مالک به عنوان سرمایه گذار ارتباط برقرار می‌کند، بین طراحان و پیمانکار که بتوانند این فرآیند را به درستی انجام دهند. این سیستمی است که در کل دنیا انجام می‌شود که با آن نظارت عمومی بر ساخت‌وساز گسترش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: در این فرآیند جدید که استان نمونه در آن استان خراسان رضوی است و در فرایندی که ایجاد شده پروسه ساخت‌وساز به شدت کاهش پیدا می‌کند و مالکان به شدت از آن استقبال کردند و تعداد پروانه‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه قرار است که پروانه دو جزئی شود که در در حال حاضر این کار در برخی شهرها انجام می‌شود، تصریح کرد: در این روش برای مالک با یک کلیک مشخص می‌شود که زمین او چه مقدار بار را می‌تواند تحمل کند، چند طبقه می‌تواند بسازد، آیا زمین او تجاری است یا مسکونی و... و این را پروانه طرح می‌نامیم که بسیار شفاف است. هم‌چنین در مرحله دوم که پروانه اجرایی و ساخت است اجرا می‌شود.

وی اضافه کرد: با کنار هم گذاشتن این پازل‌هایی که در حال اصلاح است، می‌توانیم سازمان‌های نظام مهندسی را به جایگاه اصلی خود که مرجعیت علمی است، برگردانیم. سازمان‌های نظام مهندسی نباید به هیچ وجه مورد هجمه‌ای قرار گیرند، در مسائلی که مربوط به آن نیست. بحث کنترل ساختمان در حیطه شهرداری است و دولت محلی در همه جا این اختیار را دارد. بنابراین با جداشدن این موضوعات از سازمان نظام مهندسی یک نهاد حرفه‌ای خواهد شد و نظام مهندسی می‌تواند در طی این پروسه به جایگاه اصلی خود برسد. شهرداری قدرت بیشتری در شهر پیدا خواهد کرد و از همه مهم‌تر مردم ذی نفعان اصلی خواهند بود و طول زمان صدور پروانه ساختمانی کاهش و ساخت و سازها افزایش پیدا خواهد کرد.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مهندسی - ساختمان - فرآیند - پروانه - شهرسازی - ادامه - ساخت‌وساز - معاون - کیفیت - می‌کرد - گزارش - عنوان - وزارت - می‌کند - ایجاد - شهرداری - مهندس - ساختمانی - جایگاه - می‌تواند - مظاهریان - منافع - می‌کنید - خدمات - اقدامات - اصلاح - اجرایی - افزایش - سازمان‌های - پروسه - استان - سیستمی - تعداد - نظارت - بسیار - ساختمان‌ها - نازلی - سازها - امکان‌پذیر - مطلوب - مرجعیت - رضایت - داریم - زیادی - اشاره - اینکه - توزیع - کوپنی - جنبه‌های - مسکونی - ندارد - تصریح - مهندسان -

مطالب مرتبط با : بازگشت نظام مهندسی به جایگاه مرجعیت علمی با انجام اصلاحات/ مردم از روند کنونی ساخت و ساز در کشور رضایت...
نظر شما در مورد : بازگشت نظام مهندسی به جایگاه مرجعیت علمی با انجام اصلاحات/ مردم از روند کنونی ساخت و ساز در کشور رضایت...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*