15 سد در مازندران احداث می‌شود/ حاکم شدن نوبت‌بندی آب در برخی مناطق مازندران

تاریخ انتشار : یکشنبه 20 خرداد 1397 - ساعت : 12:30

کد مطلب: 50877 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران:

15 سد در مازندران احداث می‌شود/ حاکم شدن نوبت‌بندی آب در برخی مناطق مازندران

مازندشورا: مدیرعامل آب منطقه‌ مازندران از احداث 10 سد بتونی و خاکی و 5 سد لاستیکی در استان مازندران خبر داد و گفت: حوزه تامین زیرساخت‌ نیازهای آبی عقب‌ماندگی تاریخی داریم.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، محمد ابراهیم یخکشی صبح امروز در جمع خبرنگاران استان مازندران در نشست خبری مشترک مدیران حوزه تامین آب استان مازندران در ارتباط با اقدامات انجام شده در این سازمان اظهار کرد: اقتصاد و معیشت ما اقتصاد آب‌پایه است و از جهت اقتصادی داری اهمیت است.

وی با اعلام اینکه در حوزه تامین زیرساخت‌ نیازهای آبی عقب‌ماندگی تاریخی داریم، تصریح کرد: باید تلاش‌های جدی انجام شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران با اعلام اینکه 81 درصد آب استان مازندران برای کشاورزی مصرف می‌شود، گفت: از نظر توزیع مکانی آب متفاوت است، در منطقه شرق با کم آبی مواجه هستیم و تنها دشت ممنوعه زیرزمینی در شرق استان است.

وی با بیان اینکه بیش از 80 درصد منابع آب استان زیرزمینی استفاده می‌شود، گفت: در حال حاضر ظرفیت برای برداشت آب از منابع زیر زمینی نداریم.

یخکشی خاطر نشان کرد: طرح کنترل برداشت و مدیریت مصرف در دستور کار است و در یک برنامه درازمدت میزان تنظیم و مهار را باید به 42 درصد برسانیم و برای اجرای آن چهار طرح در دست ساخت داریم و اگر این طرح‌ها به بهره‌برداری برسد 23 درصد ظرفیت ما تامین می‌شود و 10 سد در دست ساخت داریم.

وی خاطر نشان کرد: پنج سد لاستیکی هم در دست ساخت است، برنامه ایجاد شبکه زهکشی یکی از برنامه‌های محوری است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران با اعلام اینکه در بخش تامین آب شرب و صنعت آب استان مازندران عقب هستیم، افزود: 95 درصد آب شرب از منابع زیرزمینی تامین می‌شود و طرح جامع آب شرب صنعت را تهیه کردیم و جز طرح‌های موفق کشوری تبدیل شده است و استان به 9 مجتمع آب شهری و روستایی تبدیل شده است و طرح جامع هم ردیف اجرایی دریافت کرده است و دولت مصوب کرده که این برنامه اجرایی را انجام بدهد و در سه چهار سال اخیر1.5 متر مکعب در حال بهره‌برداری است.

وی با اعلام اینکه نوبت‌بندی آب در برخی از مناطق استان حاکم است، گفت: اشکال ما این است که کشاروزی قابل انعطافی در حوزه حوادثی نداریم و کشت جایگزین باید در زمان کم آبی اجرایی شود.

86004/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #مازندران #استان #تامین #اینکه #اعلام #داریم #برنامه #زیرزمینی #منابع #اجرایی #مدیرعامل #منطقه‌ای #نداریم #تبدیل #برداشت #بهره‌برداری #هستیم #یخکشی #نوبت‌بندی #اقتصاد #مناطق #ظرفیت

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : 15 سد در مازندران احداث می‌شود/ حاکم شدن نوبت‌بندی آب در برخی مناطق مازندران

*

*


X https://sport45.site/